Ptasia apokalipsa w USA
Fot. Canva
O tym się mówi

Ptasia apokalipsa nawiedziła USA! Zwierzęta masowo wymierają...

Co się dzieje za oceanem?

Aleksandra Frankowska 19 września 2020 12:28
Ptasia apokalipsa w USA
Fot. Canva

Bardzo złe wiadomości płyną do nas ze Stanów Zjednoczonych. Tamtejsi ornitolodzy informują, że w ciągu ostatnich kilku tygodni zaczęły wymierać tam różne gatunki ptaków wędrownych. Skala jest ogromna, określają jako masowa. Giną jaskółki, wodniczki i muchówki. Co jest przyczyną ptasiej apokalipsy w USA?

W USA masowo wymierają ptaki

Okazuje się, że przyczyną wymierania ptaków mogła być zmiana kierunku migracji. Być może przeleciały one nad terenami pustynnymi, co okazało się dla nich zabójcze. Zarówno naukowcy, jak i mieszkańcy potwierdzają, że widok jest przerażający! To pierwsze zjawisko o tak szerokiej skali w USA.

Tysiące, jeśli nie miliony" martwych ptaków od około 20 sierpnia znajdowanych jest w stanie Nowy Meksyk, Teksas, Arizona, Kolorado oraz Nebraska. Ostatnie pożary lasów mogły przyczynić się do nasilenia tego zjawiska.

Co może być przyczyną wymierania ptaków w USA?

Wpływ na to, co dzieje się teraz za oceanem mogą mieć nie tylko inne trasy migracji ptaków. Należy wspomnieć również o pożarach, które w tych regionach są ostatnio bardzo częste, anomalie pogodowe, a także katastrofa klimatyczna. Wszystkie te czynniki wpływają na zdrowie i życie zwierząt. Ludzi, którzy widzieli martwe ptaki podkreślają, że wyglądały one na wycieńczone wędrówką, niekiedy oszołomione, wystraszone. Coś wyraźnie przeszkodziło im w normalnym trybie życia i wędrówki.

Ptaki spadają w nieba w USA

Przerażającym zjawiskiem jest spadanie ptaków z nieba. Spowodowane jest to przede wszystkim zetknięciem się frontu z pożarami, co spowodowało, że nie mogą one wzbić się w powietrze. Do tej pory migrujące ptaki wędrowały z Alaski do Ameryki Środkowej i Południowej. Musiały zazwyczaj robić śródlądowania. Tegoroczne pożary zmusiły je do zmiany trasy na tę, która przechodzi blisko pustyni Chihuahuan. Tam nie miały możliwości napoić się, czy zjeść czegokolwiek, zaś podrażnione od dymu płuca zwyczajnie nie wytrzymywały drastycznych zmian klimatu. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.