psychologia-online2
Fot. Adobe Stock
Psychologia

Psychoterapia online, czy tak będzie wyglądała współczesna forma terapii?

Nie każdy dobrze odnajduje się w obecnej rzeczywistości

Redakcja VIVA! 10 listopada 2020 18:31
psychologia-online2
Fot. Adobe Stock

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce i na świecie powoduje, że mierzymy się z szeregiem wyzwań i często odczuwamy niepokój. Martwimy się o nasze rodziny, sytuację materialną i polityczną. Według danych ZUS w 2020 wzrosła o 2,9 pkt proc. liczba dni na zwolnieniu lekarskim związanym z zaburzeniami psychicznymi (w porównaniu do roku 2019). Dodatkowo wzmocniły się objawy depresyjne, zaburzenia lękowe, uzależnienia i inne problemy. Bodźców, które można interpretować jako zagrażające, jest tak wiele, że w pewnym momencie podejmujemy decyzję o szukaniu profesjonalnego wsparcia. Psychologowie coraz częściej spotykają się z sytuacją, że strach przed zarażeniem, kwarantanna czy lokalizacja, uniemożliwiają osobiste pojawienie się w gabinecie.

W ostatnich miesiącach obserwuję wzrost liczby spotkań online ponad osobiste pojawienie się w gabinecie. Taka forma to również szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które są niepełnosprawne, mieszkają daleko od miast, często podróżują, mieszkają poza granicami kraju lub borykają się z lękiem przed wyjściem z domu. Czasami pojawiają się naturalne obawy przed takim rozwiązaniem. Zdarza się, że pacjenci zgłaszają niepokoje dotyczące komfortu rozmowy, jeżeli w mieszkaniu z bardzo cienkich ścian jest partner, dzieci lub rodzice. W takich sytuacjach zachęcam do wyjścia na spacer z telefonem, czy zatrzymanie się w samochodzie - mówi psycholożka  i psychoterapeutka Katarzyna Bończewska

Pani Katarzyna Bończewska podkreśla również, że "między terapią stacjonarną a online, nie ma znacznych różnic. Stosowane techniki i sposób prowadzenia rozmowy jest niemal identyczny z tym spotykanym podczas rozmowy w gabinecie. Pacjenci widzą też dodatkowe zalety, takie jak oszczędność czasu i większa elastyczność, wygoda domowego fotela".

Czy rzeczywiście każdy z nas dobrze czuje się w tej formie terapii?

Oczywiście terapia online ma swoje plusy, ale zważywszy na obecną sytuację, gdzie większość osób sięgających po tego typu pomoc zwyczajnie cierpi na samotność, odosobnienie albo znużenie pracą zdalną, terapia online bywa dosyć męcząca i wcale nie musi dawać poczucia ulgi. Podczas terapii online, nadal kontaktujemy się z naszym terapeutą w sposób wirtualny, po raz kolejny musimy odpalić program w komputerze, nie widzimy naszego rozmówcy face 2 face, tylko na monitorze naszego komputera, tabletu lub smartfona. Biorąc pod uwagę to, że walczymy w odosobnieniu, tego typu spotkania mogą nie być dla nas łatwe, wręcz jeszcze bardziej nużące. Co stanowi spore wyzwanie dla psychologów i psychiatrów.

Niestety w obecnej sytuacji, duża część psychoterapeutów zwyczajnie nie decyduje się na inne spotkania z pacjentami. Tym samym pozostaje nam korzystać ze spotkań online, albo wcale... Czasami niestety dochodzą również kłopoty z siecią lub techniczne ograniczenia, które wpływają na naszą rozmowę online i nie zawsze spełniają nasze oczekiwania, jako osoby która zgłasza się o pomoc. Gdzie zachować w tym wszystkim harmonię, jak przekonać samego siebie do nowoczesnej formy terapii online? Korzystać, z tego typu pomocy, czy poczekać?

Na pewno warto spróbować, może się okazać, że po 2-3 spotkaniach, zwyczajnie się do tego przyzwyczaisz. Czasami, można spróbować rozmawiać przez telefon, lub pisać na komunikatorach. Im lepiej poznasz swojego terapeutę, tym lepiej będziesz się czuł i więcej wynosił z tego typu spotkań. Może przyjdzie czas, że będziemy mogli wrócić do klasycznych spotkań na kozetce. 

psychologia-online-2020aa
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…