przesady-o-przeprowadzce-co-robic-aby-do-nowego-mieszkania-wniesc-szczescie
Fot. Instagram
WNĘTRZA

Przesądy o przeprowadzce: co robić, aby do nowego mieszkania wnieść szczęście?

Czy znasz je wszystkie?

Redakcja VIVA! 4 listopada 2020 19:31
przesady-o-przeprowadzce-co-robic-aby-do-nowego-mieszkania-wniesc-szczescie
Fot. Instagram

Każdy z nas marzy o stworzeniu domu, do którego chętnie się wraca i wszyscy domownicy czują się tam dobrze. Szczęśliwe miejsce i sposób urządzenia czterech ścian ma niemałe znaczenie. Choć w głównej mierze za przyjemną atmosferę odpowiedzialni są jego mieszkańcy, istnieją wierzenia i sposoby na to, jak zaaranżować przestrzeń. Przedstawiamy więc przesądy o przeprowadzce, czyli co robić, aby do nowego mieszkania wnieść szczęście?

Przesądy o przeprowadzce: co robić, aby do nowego mieszkania wnieść szczęście?

Według potocznych wierzeń i przesądów szczególne znaczenie ma dzień przeprowadzki, rozumiany tutaj jako dzień całkowitego przeniesienia się do nowego domu lub pierwszego noclegu. Według potocznych wierzeń nie powinno się robić tego w niedzielę. Według wiary katolickiej niedziela jest dniem świętym, a zakłócanie go przenoszeniem mebli sprowadza na mieszkańców nieszczęście.

Jaki dzień jest więc najlepszym momentem na przeprowadzkę? Według niektórych przesądów przeniesienie się do nowego domu powinno odbyć się w sobotę, gdyż jest to dzień powszechnie uznawany za szczęśliwy i dobry do podejmowania przełomowych kroków. Jeśli natomiast jesteś osobą towarzyską korzystna dla Ciebie będzie przeprowadzka w środę. Według wierzeń wróży nam to dużo gości.

Nie bez znaczenia jest również miesiąc przeprowadzki. Według starych wierzeń najgorszym okresem w roku na zmianę mieszkania jest listopad, który kojarzy się ze Świętem Zmarłych oraz burzliwą pogodą za oknem. Popularnym przesądem jest również to, iż wichura w czasie przeprowadzki prowadzi do rozpadu rodziny.

Ważna jest nie tylko data, ale również sposób przeprowadzki. Bardzo istotne jest, by nie przynosić do nowego miejsca śmieci ze starego mieszkania - ma to symbolizować odcięcie się od dotychczasowych problemów. Istotna jest również kolejność wnoszenia mebli. Jako pierwszy należy wnieść stół. Ma to sprzyjać relacjom rodzinnym rozwijającym się podczas posiłków. Stół, w tym przypadku, jest symbolem jedności rodziny.

Przesądy o przeprowadzce często wyraźnie odnoszą się do pierwszej przespanej nocy w nowym mieszkaniu lub domu. Sen, który wówczas przyśni się nowym mieszkańcom ma rzekomo być przepowiednią przyszłości i ziścić się w rzeczywistym życiu, dlatego przesądy na nowe mieszkanie twierdzą, że warto go zapamiętać.

Na koniec warto pamiętać, że przesądy to pewne schematy, w które można wierzyć lub nie. Do naprawdę szczęśliwego życia potrzebne jest miejsce, do którego chętnie wracamy, gdzie czujemy się bezpiecznie, gdzie możemy w spokoju wypocząć i się zrelaksować. Nie ważne czy jest to apartament, domek jednorodzinny czy kawalerka w bloku.  

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.