nowy-koronawirus-chinskie-nietoperze-sads-cov-8
Fot. AdobeStock.com
o tym się mówi

Przerażające odkrycie naukowców! SADS-CoV to nowy koronawirus…

Wirus został wykryty u chińskich nietoperzy, jak może wpływać na ludzi?

Redakcja VIVA! 21 października 2020 16:30
nowy-koronawirus-chinskie-nietoperze-sads-cov-8
Fot. AdobeStock.com

Świat zmaga się z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, a sytuacja w wielu krajach, w tym w Polsce dramatycznie się pogarsza. Jak się jednak okazuje to nie jedyny koronawirus, który może zagrażać ludzkości.

Koronawirus SADS-CoV nowym zagrożeniem!

Koronawirus SADS-CoV został odkryty w 2016 roku. Wirus atakujący chińskie stada świń, wywołuje u zwierząt biegunkę i wymioty, które mogą prowadzić nawet do śmierci. I chociaż ofiarami SADS-CoV są na razie zwierzęta, naukowcy ostrzegają przed możliwością wystąpienia zakażeń u ludzi, ze względu na duży potencjał do szybkiego przenoszenia się koronawirusów pomiędzy gatunkami.

Naukowcy z University of North Carolina w warunkach laboratoryjnych sprawdzili zdolność SADS-CoV do namnażania się w komórkach. W przypadku ludzkich tkanek podatne okazały się komórki płuc i jelit.

„Nie da się przewidzieć, czy ten wirus lub spokrewniony z nim, obecny u nietoperzy szczep HKU2 może zacząć zakażać ludzi. Liczna grupa gospodarzy SADS-CoV razem ze zdolnością do namnażania w komórkach ludzkich płuc oraz jelit pokazuje potencjalne ryzyko przyszłego pojawienia się choroby u ludzi i populacji zwierząt”, stwierdziła jedna z badaczek Caitlin Edwards.

Miejmy nadzieję, że SADS-CoV nie przeniesie się na ludzi. Warto jednak pamiętać, że zagrożenie istnieje.

nowy-koronawirus-chinskie-nietoperze-2
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.