Joga - poznaj tajniki jogi!
Fot. Adobe.Stock.com
O tym się mówi!

Żyjesz w biegu, a praca Cię pochłania? Poznaj sposób na wyciszenie!

Sprawdź, jak zacząć swoją przygodę z jogą

Marta Cieplak 15 października 2022 15:26
Joga - poznaj tajniki jogi!
Fot. Adobe.Stock.com

Nie jesteś typem sportsmenki, ale marzysz o pięknej figurze? Ciągle zabiegana pragniesz chwili spokoju? Pomyśl o jodze! Jest bardzo modna, i nic dziwnego – pomaga osiągnąć piękną sylwetkę, zdrowie i spokój umysłu. A latem możesz cieszyć się nią na świeżym powietrzu!

ZOBACZ TEŻJak radzić sobie ze stresem? Poznaj sprawdzone sposoby!

Dla ciała i ducha

Celem jogi jest opanowanie ciała i umysłu po to, by codzienne problemy nie stanowiły przeszkody w osiągnięciu wewnętrznego spokoju. Jogę prowadzi oddech. To on dyktuje, ile czasu spędza się w asanach, i z jego rytmem wykonuje się wszystkie kolejne ruchy.

Podstawy jogi

Jogi nie ćwiczy się ani nie trenuje, tylko się ją praktykuje. W jodze nie ma zajęć, są lekcje, prowadzi je nauczyciel, a nie trener czy instruktor. Ten osobliwy język to tylko początek tego, co będzie cię zaskakiwać, jeśli zdecydujesz się spróbować. Joga to starożytny hinduski system ćwiczeń, a także cała filozofia łączenia tego, co fizyczne, z tym, co duchowe.

Poza asanami (tak nazywa się pozycje jogi), które dają elastyczne, giętkie i silne ciało, najważniejsza jest nauka akceptacji swoich barier i nieprzekraczanie na siłę fizycznych i duchowych granic.     

Na początek - dobre przygotowanie i motywacja

Zanim jednak zaczniesz to wszystko pojmować, trafisz na jogę dla początkujących. Warto, bo choć joga jest szalenie egalitarna i można ją praktykować zawsze i w każdej grupie, większość szkół różnicuje zajęcia, by nie narazić nikogo na kontuzje i przedwczesną frustrację. Szkoły jogi są wolne od rywalizacji i porównywania się z innymi.

Na pierwsze zajęcia nie bierz ze sobą niczego. Matę i inne akcesoria wypożyczysz na miejscu. Ćwiczy się boso, najlepiej w legginsach i przylegającej do ciała koszulce ( by w odwróconych pozycjach, nie spadała na twarz). Przed zajęciami nie jedz przez trzy, cztery godziny. Przyjdź kilka minut wcześniej, połóż się na macie i się rozluźnij. Koniecznie powiedz też nauczycielowi, że to twój pierwszy raz, i poinformuj go o przebytych kontuzjach. W czasie zajęć nie popijaj wody i nie rozmawiaj – czas na pytania jest po zajęciach. W ich trakcie nauczyciel będzie mówił, co należy robić, i poprawiał cię w asanach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak w codziennym biegu zachować równowagę i znaleźć wyciszenie? Znamy rozwiązanie!

Zajęcia zaczną się od łagodnej rozgrzewki, być może też śpiewania mantr, które mają na celu osadzić umysł w „tu i teraz” oraz dodać organizmowi energii. Prawdopodobnie wykonacie kilka ćwiczeń oddechowych, a także kilka powitań słońca. Zajęcia zakończą się krótką medytacją lub pranajamą i leżącym relaksem w savasanie.

Jeśli spodoba ci się przygoda z jogą, jest wielce prawdopodobne, że dzięki niej zaczniesz zupełnie nowy etap w swoim życiu! 

Fot. Fotolia

Wideo

Od 35 lat jest szczęśliwym mężem; cieszy się, że synowie nie poszli w jego ślady. Mirosław Baka prywatnie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.