Joga - poznaj tajniki jogi!
Fot. Adobe.Stock.com
VIVA! Tylko u nas

Żyjesz w biegu, a praca Cię pochłania? Poznaj sposób na wyciszenie!

Sprawdź, jak zacząć swoją przygodę z jogą

Ewa Bakota 21 czerwca 2019 10:30
Joga - poznaj tajniki jogi!
Fot. Adobe.Stock.com

Nie jesteś typem sportsmenki, ale marzysz o pięknej figurze? Ciągle zabiegana pragniesz chwili spokoju? Pomyśl o jodze! Jest bardzo modna, i nic dziwnego – pomaga osiągnąć piękną sylwetkę, zdrowie i spokój umysłu. A latem możesz cieszyć się nią na świeżym powietrzu!

Dla ciała i ducha

Celem jogi jest opanowanie ciała i umysłu po to, by codzienne problemy nie stanowiły przeszkody w osiągnięciu wewnętrznego spokoju. Jogę prowadzi oddech. To on dyktuje, ile czasu spędza się w asanach, i z jego rytmem wykonuje się wszystkie kolejne ruchy.

Podstawy jogi

Jogi nie ćwiczy się ani nie trenuje, tylko się ją praktykuje. W jodze nie ma zajęć, są lekcje, prowadzi je nauczyciel, a nie trener czy instruktor. Ten osobliwy język to tylko początek tego, co będzie cię zaskakiwać, jeśli zdecydujesz się spróbować. Joga to starożytny hinduski system ćwiczeń, a także cała filozofia łączenia tego, co fizyczne, z tym, co duchowe.

Poza asanami (tak nazywa się pozycje jogi), które dają elastyczne, giętkie i silne ciało, najważniejsza jest nauka akceptacji swoich barier i nieprzekraczanie na siłę fizycznych i duchowych granic.     

Na początek - dobre przygotowanie i motywacja

Zanim jednak zaczniesz to wszystko pojmować, trafisz na jogę dla początkujących. Warto, bo choć joga jest szalenie egalitarna i można ją praktykować zawsze i w każdej grupie, większość szkół różnicuje zajęcia, by nie narazić nikogo na kontuzje i przedwczesną frustrację. Szkoły jogi są wolne od rywalizacji i porównywania się z innymi.

Na pierwsze zajęcia nie bierz ze sobą niczego. Matę i inne akcesoria wypożyczysz na miejscu. Ćwiczy się boso, najlepiej w legginsach i przylegającej do ciała koszulce ( by w odwróconych pozycjach, nie spadała na twarz). Przed zajęciami nie jedz przez trzy, cztery godziny. Przyjdź kilka minut wcześniej, połóż się na macie i się rozluźnij. Koniecznie powiedz też nauczycielowi, że to twój pierwszy raz, i poinformuj go o przebytych kontuzjach. W czasie zajęć nie popijaj wody i nie rozmawiaj – czas na pytania jest po zajęciach. W ich trakcie nauczyciel będzie mówił, co należy robić, i poprawiał cię w asanach.

Zajęcia zaczną się od łagodnej rozgrzewki, być może też śpiewania mantr, które mają na celu osadzić umysł w „tu i teraz” oraz dodać organizmowi energii. Prawdopodobnie wykonacie kilka ćwiczeń oddechowych, a także kilka powitań słońca. Zajęcia zakończą się krótką medytacją lub pranajamą i leżącym relaksem w savasanie.

Jeśli spodoba ci się przygoda z jogą, jest wielce prawdopodobne, że dzięki niej zaczniesz zupełnie nowy etap w swoim życiu!

Fot. Fotolia

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!