Otaczaj się kojącym zapachem
Fot. Adobe Stock
VIVA! Tylko u nas

Poznaj sposoby, by świetnie pachnieć oraz otaczać się kojącym zapachem, który wyeliminuje te mniej przyjemne

Modne nuty dla ciebie i dla wnętrza.

Redakcja VIVA! 13 października 2020 14:54
Otaczaj się kojącym zapachem
Fot. Adobe Stock

Czy piękny zapach poprawia samopoczucie? Każda kolekcjonerka perfum podpisałaby się pod tą tezą obiema rękami. Jednak o naszym węchowym komforcie przesądza więcej czynników niż tylko luksusowa kolekcja markowych flakoników. To także sposób, w jaki dbamy o nasze wnętrza i nasze ciała, pielęgnowanie naszego związku z naturą, otwartość na nowe nuty i ich aromaterapeutyczne działanie. Poznaj aktualne trendy w zapachach i sposoby na wyeliminowanie tych mniej przyjemnych. Niektóre z nich, jak dym papierosy, potrafią skutecznie popsuć atmosferę w twoim domu, przesiąknąć ubrania, włosy, a nawet skórę dłoni...

Unisex, zen i… dym papierosowy

Branża perfumiarska od kilku sezonów przeżywa wielki powrót do natury, a 2020 rok tylko go umocnił. Drugi silny aktualnie prąd wiąże się poszukiwaniem egzotyki i faworyzowaniem nut zapachowych kojarzących się z rajskimi wyspami albo... buddyjskim klasztorem. Tegoroczne nietypowe wakacje tylko wzmocniły tęsknotę za aromatami morskiej bryzy i egzotycznych kwiatów.

Coraz chętniej oddajemy się także medytacji, czemu sprzyja modny składnik – oud, czyli żywica z drzewa agarowego. Na Wchodzie składnik kadzideł i uspokajający specyfik medycyny chińskiej, w świecie zachodnim zrobił karierę jako nuta luksusowych perfum, wpisująca się w trend na drzewne zapachy.

Swoje pięć minut mają też cytrusy, najlepiej te wyszukane (bergamotka zamiast cytryny, mandarynki w miejsce pomarańczy). Kojarzą się ze świeżością i doskonale wpisują zarówno w trendy w perfumiarstwie, jak i we wnętrzach. Gamę orzeźwiających roślinnych zapachów uzupełniają nuty aloesu, traw, herbaty...

Zwrot ku naturze i tendencja, by zamiast skomplikowanej mieszanki serwować nosom proste zapachy z jedną dominantą, ma swoje poważne konsekwencje. Zapach stracił bowiem... płeć. Drzewne i orientalne nuty nikogo już nie dziwią na półce z damskimi perfumami, a męskie zapachy eksperymentują z modnymi nutami białych kwiatów. Podobnie jak w latach 90., coraz więcej flakoników określanych jest po prostu jako unisex, a klientki nie boją się już poszukiwań nut ulubionych przypraw na półkach z męskimi kosmetykami.

Pamiętajmy jednak, że nawet najpiękniejsze perfumy nie pomogą, jeśli nasze ubrania, włosy i dłonie przesiąknięte są śmierdzącym papierosowym dymem. O estetycznych, a nie tylko zdrowotnych, „motywatorach” do rzucenia nałogu mówił podczas konferencji naukowej „Immunologia dorosłych 2020” prof. Rafał Pawliczak, alergolog i specjalista w zakresie chorób wewnętrznych. „Wolne rodniki powodują zmarszczki, osłabiają włosy i uszkadzają skórę palaczy, która po prostu… śmierdzi. Palący pacjenci szukają dzisiaj alternatyw nie tylko z powodów zdrowotnych, ale też – nie oszukujmy się – z powodów estetycznych” – mówił prof. Pawliczak.

Ale co w przypadku, kiedy palacz nie jest gotowy na całkowite rzucenie nałogu? Eksperci i lekarze coraz częściej mówią o mniej szkodliwych produktach alternatywnych, które – w przeciwieństwie do papierosów – nie wytwarzają szkodliwego (i śmierdzącego!) dymu papierosowego. To produkty takie jak podgrzewacze tytoniu, które podgrzewają tytoń do znacznie niższej temperatury bez procesu spalania, np. system IQOS. W dodatku ma to wpływ na urodę: „Tymczasem system podgrzewania tytoniu IQOS generuje średnio o 85% mniej wolnych rodników w fazie cząstek stałych i gazowych, o 70% mniej formaldehydów i o 65% mniej acetaldehydów niż papierosy. Generuje również mniej innych szkodliwych substancji niż klasyczny papieros” – dodaje prof. Pawliczak.

Dom – oaza zapachu

„Dom pachnący czystością” – to określenie zapadło nam w pamięć i zwykło wyznaczać cele dla aspirujących idealnych pań domu. Dziś jest już nieaktualne, bo bardziej niż z bezpieczną przystanią kojarzy się z chemicznymi aromatami środków czystości. Tymczasem nawet chemia gospodarcza przeszła ekorewolucję. Od płynu do naczyń oczekujemy, że nie będzie podrażniał skóry i że będzie pachniał bergamotką, powierzchnie czyścimy wdychając bambus i herbatę.

Zwrot ku naturze objął już wszystkie dziedziny życia i spowodował mocne zbliżenie się trendów w zapachach dla domu i dla ciała. Tych samych nut szukamy zarówno w perfumach, jak i w olejkach eterycznych wlewanych do aromadyfuzora.

Tę tendencję tylko wzmocniła powszechna praca zdalna, przez którą nasze domy stały się pomieszczeniami wielofunkcyjnymi. Od osobistej przestrzeni coraz częściej oczekujemy, że będzie pomagała walczyć ze stresem, pozwoli nam się wyciszyć i uciec od zmartwień. Żeby spełniła swoje zadanie, powinna kusić zapachami zaczerpniętymi prosto z natury. Jeśli nie masz w domu dyfuzora, zacznij... od kuchni. Relaksującą atmosferę zapewnią ci doniczki ze świeżymi ziołami.

Pachnące mieszkanie – triki

Zioła i produkty spożywcze, które znajdziemy w każdej kuchni, sprawdzą się także jako nieskończone źródło pomysłów na naturalną walkę z nieprzyjemnymi zapachami. W garderobie zawieś woreczki z lawendą, a w szafce z butami umieść bakteriobójczy tymianek. Gwarantujemy, że działa! Cytryna z kolei sprawdzi się jako odświeżacz do zmywarki.

Za najskuteczniejszy naturalny pochłaniacz zapachów uchodzi z kolei soda oczyszczona. Dlatego często stosuje się ją przy usuwaniu zapachu papierosowego dymu z pomieszczeń. Radzi sobie nawet z odświeżaniem tapicerki mebli (wystarczy posypać kanapę i fotele, a po godzinie odkurzyć).

TAGI #perfumy #zapach

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.