Koronawirus, szczepionka
Fot. stock.adobe.com
O tym się mówi

Powstał polski lek na koronawirusa 2020! Kiedy będzie dostępny?

Spółka BIOMED z Lublina rozpoczęła produkcję!

Aleksandra Frankowska 18 sierpnia 2020 17:31
Koronawirus, szczepionka
Fot. stock.adobe.com

Na tę informację czekaliśmy bardzo długo. Dokładnie dziś, 18 sierpnia, ruszyła produkcja pierwszego w Polsce leku na COVID-19. Jak podaje spółka BIOMED z Lublina, która produkuje lek z osocza ozdrowieńców, produkcja pierwszej partii leku potrwa około 1,5 miesiąca.

Polski lek na koronawirusa już w produkcji

Według oficjalnych informacji spółka BIOMED z Lublina rozpoczęła już produkcję pierwszego w Polsce leku na koronawirusa. Zawiera on specyficzne przeciwciała IgG przeciwko SARS-CoV-2. Autorzy leku to Grzegorz Czelej, senator RP, a także Waldemar Sierocki, członek rady nadzorczej firmy BIOMED Lublin.
Proces wytwarzania leku składa się z wielu etapów. Produkcja, czyli sam proces technologiczny otrzymania leku, jest jedynie jednym z nich. Dzisiaj zostały uruchomione urządzenia i w Biomed Lublin wystartował właśnie ten etap, czyli właściwa produkcja polskiego leku na COVID-19

Górnicy pomogli w przygotowaniu leku na koronawirusa

Okazuje się, że bardzo duży udział w samym procesie produkcyjnym miała pomoc od górników. Oddali oni ponad 100 litrów krwi, które potrzebne były do zebrania osocza. Jak wiemy, na Dolnym Śląsku ilość zachorowań była w ostatnim czasie najwyższa. Senator podczas konferencji prasowej podziękował górnikom, bez których produkcja nie rozpoczęłaby się tak szybko.

Kiedy będzie dostępny polski lek na koronawirusa?

Według informacji, które przekazała firma, pierwsza partia leku na koronawirusa zostanie wyprodukowana za około 1,5 miesiąca. Już na początku września będzie wiadomo, ile przeciwciał zebrano i ile ampułek one wypełnią. Szacuje się, że pierwsze 3000 dawek otrzymają Polacy. W październiku lek zostanie poddany zaawansowanym badaniom klinicznym. Następnie, po około 4 tygodniach poznamy pierwsze wnioski. Dopiero wtedy lek będzie mógł wejść do sprzedaży.

Dzisiaj też apeluję do organów Unii Europejskiej oraz do władz poszczególnych krajów Wspólnoty o podjęcie decyzji o utworzenie banków osocza z przeciwciałami w poszczególnych krajach europejskich Zwracam się również do Unii Europejskiej i do parlamentów poszczególnych krajów o zwiększenie środków na zbieranie i przechowywanie osocza z przeciwciałami. 50 milionów euro, które przeznaczyła na ten cel Unia, jest dalece niewystarczające i poza budżetem centralnym dobrze by było, aby poszczególne kraje również znalazły na ten cel środki w swoich budżetach.

Polska jedynym krajem w Europie posiadającym technologie do produkcji leku

Spółka BIOMED zwróciła uwagę, że jesteśmy jedynym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, która posiada technologie do produkcji leku. Polski lek będzie można podawać wszystkim pacjentom, bez względu na grupę krwi. Każda jego dawka będzie zawierała taką samą ilość immunoglobulin IgG, co pozwoli na odpowiednie dobranie dawki dla chorego pacjenta.

Mamy olbrzymie nadzieje i olbrzymie oczekiwania (...). Jesteśmy gdzieś w połowie drogie. Produkcja otwiera nam możliwość badań klinicznych tego preparatu.

Produkcja na szeroką skalę 2020

By rozpoczęcie produkcji leku było możliwe, BIOMED potrzebował około 150 litrów osocza z krwi ozdrowieńców. W czerwcu 2020 spółka podpisała umowy z 9 z 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Ostatecznie 7 z nich dostarczyło potrzebną ilość osocza. Wśród nich były między innymi Racibórz, Bydgoszcz, Radom, Szczecin, Wrocław, Lublin i Kalisz. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.