lek na raka
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Przełomowe odkrycie polskich naukowców! Wynaleźli lekarstwo na raka!

Jest zrobione z... dżdżownic

Gabriela Łaskowska 23 października 2018 16:32
lek na raka
Fot. STOCK ADOBE

Rak do tej pory był bardzo groźną i nieuleczalną chorobą. Kto by pomyślał, że lek na nią od zawsze był tuż… pod ziemią?

W historii przeprowadzano dużo badań na ten temat, wielu naukowców podejmowało próby stworzenia preparatu, który skutecznie zwalczałby tą niebezpieczną chorobę. Czy tym razem się udało? Polscy naukowcy przeprowadzili eksperyment i… porazili dżdżownice prądem. Rezultaty?

Lekarstwo na raka

Badania przeprowadziły prof. Jolanta Rzymowska z Katedry i Zakładu Bilogii z Genetyką z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i dr hab. Marta Fiołka z Zakładu Immunobiologii Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS. Po serii badań zauważono, że wspomniane bezkręgowce w niektórych sytuacjach (gdy np. grozi im niebezpieczeństwo) wydzielają żółtawą ciesz o ostrym zapachu. Okazało się, że jest to tzw. płyn celomatyczny. Ciesz poddano różnych procesom (np. podgrzewaniu) i w rezultacie otrzymano substancję, która niszczy komórki raka płuc, nie naruszając przy tym zdrowych komórek. Jest też bardzo skuteczny. Zabija aż 80% komórek raka!

Przeprowadzano już badania na ludziach?

Substancja została już opatentowana. Na razie prof. Rzymowska i dr hab. Fiołka przeprowadziły badania in vitro, na komórkach hodowanych w laboratorium. Wiemy natomiast, że już myśli się o rozpoczęciu ich na zwierzętach, a potem na ludziach. W przyszłości planuje się wykorzystywać otrzymaną substancję również do zwalczania raka szyjki macicy i jajników.

A co z dżdżownicami? Naukowcy zapewniają, że zwierzętom nic złego się nie dzieje. Po około dwóch tygodniach od przeprowadzenia porażenia dochodzą do siebie.

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.