Co się dzieje na K2?
Fot. East News
PODRÓŻE

To koniec wyprawy na K2! Co wpłynęło na decyzję o zakończeniu akcji?

„Góra morderca” pozostanie niezdobyta zimą…

Olga Figaszewska 5 marca 2018 11:40
Co się dzieje na K2?
Fot. East News

Od kilku tygodni Polacy próbowali zdobyć szczyt K2. Niestety musieli się liczyć z przeciwnościami losu. Atak na górę został wstrzymany. Jednak już w poniedziałek Krzysztof Wielicki, kierownik wyprawy ogłosił koniec akcji. Co skłoniło go do podjęcia takiej decyzji?

K2: Polacy rezygnują ze zdobycia szczytu. Dlaczego?

W tym roku polska wyprawa nie zdobędzie już najwyższego szczytu Karakorum. Na Facebooku Polskiego Himalaizmu Zimowego Krzysztof Wielicki wydał oświadczenie, w którym wypunktował czynniki mające wpływ na zakończenie wyprawy na K2. Priorytetem jest oczywiście bezpieczeństwo uczestników. W tej sytuacji wynik rekonensasu zespołu Adam Bielecki i Janusz Gołąb był znaczący.

„Okazało się, że na drodze do C1 wszystkie liny są zasypane, namiot w bazie wysuniętej jest uszkodzony, istnieje również duże prawdopodobieństwo zniszczenia obozów C1,C2 oraz C3”, czytamy na stronie.

Niestety prognoza pogody nie są optymistyczne. Jeden z komunikatów potwierdził tylko 1 krótkie okno pogodowe ok 11.03.2018. W górnych partiach drogi wciąż obowiązuje zagrożenie lawinowe. A w ostatnich dniach odnotowano ponad 80 cm opadów śniegu. Dodatkowo nie było możliwości zaaklimatyzowania min. 1-go zespołu na wys. 7200m, który by zdążył po powrocie do bazy na podjęcie próby ataku szczytowego w dniu 11.03.

Polska ekipa na zdobycie szczytu miała czas do 20 marca. Gdyby udało im się osiągnąć cel po tym terminie, wyprawa nie zostałaby zakwalifikowana jako wejście zimowe.  

Denis Urubko, polska wyprawa na K2
Fot. Facebook @denis urubko

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.