Co się dzieje na K2?
Fot. East News
PODRÓŻE

To koniec wyprawy na K2! Co wpłynęło na decyzję o zakończeniu akcji?

„Góra morderca” pozostanie niezdobyta zimą…

Olga Figaszewska 5 marca 2018 11:40
Co się dzieje na K2?
Fot. East News

Od kilku tygodni Polacy próbowali zdobyć szczyt K2. Niestety musieli się liczyć z przeciwnościami losu. Atak na górę został wstrzymany. Jednak już w poniedziałek Krzysztof Wielicki, kierownik wyprawy ogłosił koniec akcji. Co skłoniło go do podjęcia takiej decyzji?

K2: Polacy rezygnują ze zdobycia szczytu. Dlaczego?

W tym roku polska wyprawa nie zdobędzie już najwyższego szczytu Karakorum. Na Facebooku Polskiego Himalaizmu Zimowego Krzysztof Wielicki wydał oświadczenie, w którym wypunktował czynniki mające wpływ na zakończenie wyprawy na K2. Priorytetem jest oczywiście bezpieczeństwo uczestników. W tej sytuacji wynik rekonensasu zespołu Adam Bielecki i Janusz Gołąb był znaczący.

„Okazało się, że na drodze do C1 wszystkie liny są zasypane, namiot w bazie wysuniętej jest uszkodzony, istnieje również duże prawdopodobieństwo zniszczenia obozów C1,C2 oraz C3”, czytamy na stronie.

Niestety prognoza pogody nie są optymistyczne. Jeden z komunikatów potwierdził tylko 1 krótkie okno pogodowe ok 11.03.2018. W górnych partiach drogi wciąż obowiązuje zagrożenie lawinowe. A w ostatnich dniach odnotowano ponad 80 cm opadów śniegu. Dodatkowo nie było możliwości zaaklimatyzowania min. 1-go zespołu na wys. 7200m, który by zdążył po powrocie do bazy na podjęcie próby ataku szczytowego w dniu 11.03.

Polska ekipa na zdobycie szczytu miała czas do 20 marca. Gdyby udało im się osiągnąć cel po tym terminie, wyprawa nie zostałaby zakwalifikowana jako wejście zimowe.  

Denis Urubko, polska wyprawa na K2
Fot. Facebook @denis urubko

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.