Wrocław
Fot. Fotolia
Podróże

Weekend we Wrocławiu? Polecamy najciekawsze miejsca w tym mieście!

Świetnym pomysłem na weekend we dwoje, ale również rodzinny, z dziećmi, jest Wrocław, największe miasto Dolnego Śląska

Alicja Daszkiewicz 30 września 2017 04:30
Wrocław
Fot. Fotolia

Wstyd się przyznać. Nie byłam we Wrocławiu kilka lat. Słyszałam, że ciągle pięknieje i tyle się tu nieustannie dzieje. Jazz nad Odrą, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Wratislavia Cantans, festiwal filmowy Nowe Horyzonty. W końcu postanowiłam sama tego doświadczyć. Tylko co zobaczyć w ciągu dwóch dni? Rynek? Panoramę Racławicką? Afrykarium? Musiałam mieć jakiś plan. Weszłam więc na stronę internetową Wrocławia, która zainspirowała mnie do innego niż zazwyczaj poznawania miasta.

Z krasnalami

Skrzatów w mieście jest już blisko 300 i nadal przybywa, a raz do roku mają nawet swoje święto (18–19.09). Bamboszek, Chrapek, Leniuch, TynQuś, papa krasnal... Ten ostatni, przy ul. Świdnickiej, najważniejszy z wrocławskich krasnali, dał początek całej krasnoludzkiej rodzinie. Pomysł nawiązuje do ruchu znanego jako Pomarańczowa Alternatywa (lata 80. XX w.), który za pomocą humoru i krasnoludków malowanych na murach walczył z absurdami komunistycznych czasów. Od tego momentu mieszkańcy zaprzyjaźnili się ze skrzatami, których figurki stały się jednym z symboli Wrocławia. Krasnale kryją się w uliczkach i zaułkach, siedzą na parapetach, gzymsach, latarniach... Szukając ich (najwięcej jest ich na Starym Mieście i w okolicy), postawiłam na spontaniczność i zaskoczenie, co rusz przekonując się, że trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Ale można robić to ze specjalną mapą – przewodnikiem (dostępna na stronie poświęconej wrocławski krasnalom). Superzabawa! Dla dzieci i dorosłych!

Chodząc po mostach

Trudno uwierzyć, ale to fakt. Wrocław jest piątym (!) miastem w Europie pod względem liczby mostów (i kładek) za Hamburgiem, Amsterdamem, Wenecją i Petersburgiem. Według danych sprzed II wojny światowej było tutaj 303 mosty, dzisiaj jest ich sto i 33 kładki. Wiąże się to z położenia miasta, przez które przepływa 6 rzek: Odra, Oława, Ślęza, Widawa, Bystrzyca, Dobra i kilkanaście strumieni. W zależności od stanu wody w obrębie granic miasta jest nawet 25 wysp.

Najciekawsze mosty to:

 • Grunwaldzki – najbardziej znanym, powstał w latach 1908–1910.  Doskonale widać z niego Ostrów Tumski i Kampus Grunwaldzki z jednej strony, a pierwszy wrocławski dom na wodzie i monumentalną wieżę ciśnień z drugiej. Ponoć na początku lat. 50 przeleciał pod nim jeden z wrocławskich lotników.
 • Rędziński – najdłuższy w Polsce (ma 1742 m długości, a pylon, na którym most został podwieszony, jest wysoki na 122 m, to osiem m więcej niż taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie).
 • Zwierzyniecki – wychodzi na wrocławski ogród zoologiczny (stąd jego nazwa) i tereny wystawowe przy Hali Stulecia. Podczas epidemii dżumy w 1704 r. na moście stworzono punkt kontrolny i od tej pory przeprawę zwano Passbrücke (Most Przepustkowy).
 • Tumski – prowadzi na Ostrów Tumski do historycznego centrum Wrocławia. Popularne miejsce spotkań zakochanych, którzy wieszają na nim kłódki, a kluczyki wrzucają do Odry na znak miłości na wieki.
 • Piaskowy – najstarszy zachowany żelazny most w mieście. Stoi w miejscu, gdzie od wczesnego średniowiecza budowano drewniane przeprawy, prowadzące z centrum przez Odrę na północ. Tędy wiodła także najkrótsza droga na Ostrów Tumski.

Zupełnie wyjątkowy jest Most Pokutnic, który na wysokości 45 m łączy wieże kościoła Marii Magdaleny, skąd rozciąga się widok na miasto. Według legendy pojawiały się na nim dusze młodych kobiet, które zamiast zajmować się dziećmi i domem wolały uciechy z mężczyznami. Za karę musiały przechodzić wąską kładką między wieżami.

Panoramę miasta można podziwiać też z wieży kościoła garnizonowego (naliczyłam 250 schodów) od kwietnia do października (bilet 5 zł) i tarasu widokowego na 49. piętrze (winda jedzie minutę) Sky Tower, najwyższego budynku Wrocławia (ul. Gwiaździsta, bilety od 16 do 8 zł).

Z komisarzem Mockiem

Ruszyłam również tropem komisarza Eberharda Mocka, bohatera serii kryminałów Marka Krajewskiego ("Widma w mieście Breslau", "Rzeki Hadesu"), których akcja toczy się w pierwszej połowie XX w. we Wrocławiu. Mock był koneserem dobrych trunków i smakoszem, na trasie więc nie brakuje ani kawiarni, ani restauracji. Spacer jego śladami (opis i mapka na stronie internetowej miasta) zajmuje mniej więcej 1,5 godz. i pozwala poznać nie tylko tę niecodzienną postać, ale także stary Wrocław.

Płynąc Odrą

Kajakiem zwiedzałam już Gdańsk, czemu więc nie Wrocław? Wypożyczyłam go na przystani Las Pegaz i płynęłam z nurtem rzeki. Można też zdecydować się na rower wodny, łódkę czy rejs tramwajem wodnym czy statkiem wycieczkowym, aby spojrzeć na miasto z perspektywy wody.

Tropiąc pomniki i rzeźby

To był fantastyczny pomysł. Nie tylko pozwolił zobaczyć interesujące, czasem wręcz zaskakujące pomniki, rzeźby i instalacje, ale jeszcze był pretekstem do odwiedzenia różnych części miasta i zrobienia fajnych zdjęć.

 • Pociąg do nieba. Jak zobaczyłam go na zdjęciu, wiedziałam, że muszę go odnaleźć. Robi wrażenie. Gigantyczna lokomotywa zmierza po torach w górę, wprost do nieba. Ta kultowa instalacja stanęła tuż przy dawnym bunkrze  zajmowanym przez Muzeum Sztuki Współczesnej (na górze kawiarnia, skąd fajny widok na okolicę, jak jest ciepło można usiąść na tarasie), przy placu Strzegomskim. Oryginalny, ważący 74 tony parowóz typu Ty2-1035 powstał w zakładach Orenstein&Koppel w 1944 r. Pociąg do nieba to idea "spełnienia snu, marzenia, przekroczenia niemożliwego".
 • Powodzianka. Kobieta dźwigająca na ramieniu książki stoi przy skwerku na środku mostu Uniwersyteckiego. Rzeźba jest wyrazem uznania dla tysięcy wrocławian, którzy walczyli z wielką powodzią (ratując m.in. księgozbiór Uniwersytetu Wrocławskiego), która nawiedziła Dolny Śląsk w lipcu 1997 r.
 • Anonimowy Przechodzień. To jedna z ulubionych rzeźb plenerowych we Wrocławiu (na skrzyżowaniu ulic Świdnickiej i Piłsudskiego), chętnie fotografowana przez turystów. Czternaście postaci naturalnej wielkości. Wśród nich matka z dzieckiem i staruszka z laską, studentka, kobieta z zakupami i mężczyzna z walizką. Część rzeźb widoczna jest w całości, część "znika" w niewidzialnym przejściu. Amerykański magazyn "Budget Travel" uznał instalację za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie.  
 • Wrocławianka. Może przypominać Pipi Langstrumpf z powieści Astrid Lindgren. Ponad dwuipółmetrowa dziewczynka z brązu (przy bocznym wejściu do Galerii Dominikańskiej przy podziemnym Przejściu Oławskim) ma figlarny uśmiech, sterczące warkocze i fikuśną sukienkę, a za plecami trzyma kwiatek. 
 • Papa krasnal, czyli pomnik Pomarańczowej Alternatywy. To pierwszy ze skrzatów, które pojawił się w mieście. Ojciec wszystkich wrocławskich krasnali – upamiętnia ruch Pomarańczowej Alternatywy, który za czasów PRL-u działał w mieście – stoi w miejscu (na ul. Świdnickiej), gdzie się rozpoczynały się antykomunistyczne demonstracje i happeningi. 
 • Profil Czasu. Rzeźba Salvatora Dali (przed wieżowcem Sky Tower, ul. Szczęśliwa). Ma prawie 4 m i waży 1300 kg. Monumentalna praca surrealisty pochodzi z powstałej w latach 1977-84 serii zatytułowanych Profil Czasu. To rzeźbiarska kontynuacja rozważań artysty nad życiem, czasem, przemijaniem, trwałością losu zapoczątkowana obrazem Trwałość pamięci albo Miękkie zegary.
 • Oczekiwanie. Dwa duże domowe fotele stoją na skraju parku Słowackiego, naprzeciwko Muzeum Narodowego. W jednym siedzi młoda kobieta, drugi – pusty – kusi, aby przysiąść i zrobić sobie zdjęcie. Czasami trzeba poczekać dobrą chwilę, aż się zwolni.
 • Krzesło Kantora. Stoi na wysepce między ul. Rzeźniczą a Nowym Światem w pobliżu Teatru Współczesnego. Ma osiem m i jest z betonu. Autorem jego jest Tadeusz Kantor, reżyser, malarz, grafik, scenograf, założyciel Teatru Cricot 2, który stworzył je w ramach "projektu pomników niemożliwych".
 • Jatki - Pomnik Zwierząt Rzeźnych. Rzeźby kozy, świni, koguta, gęsi z jajkiem, królika i cielaczka wzbudzają zainteresowanie wszystkich turystów, którzy chętnie się z nimi fotografują. Od średniowiecza przez stulecia przy Starych Jatkach działały zakłady rzeźnicze i sklepy z mięsem. Dzisiaj można tu kupić pamiątki, obrazki, grafiki, akwarele, ceramikę. 
 • Kryształowa Planeta. Dwumetrowa postać dziewczyny w sukni,  inspirowanej kulą ziemską, symbolizuje jedność świata, mimo jego różnic religijnych i kulturowych. Rzeźba znajduje się na skwerze przy wejściu do Dzielnicy Czterech Świątyń (Czterech Wyznań) u zbiegu ul. św. Antoniego i Kazimierza Wielkiego, gdzie są świątynie ewangelików, prawosławnych, katolików i wyznawców judaizmu. 
 • Iglica. Stalowa konstrukcja (96,3 metrów wysokości i waży 44 tony) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wrocławia. Stanęła przy Hali Stulecia (ul. Wystawowa) w 1948 r. z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych. Wysoka iglica miała symbolizować odradzające się życie na Ziemiach Zachodnich, a trójnog, na którym się wspiera, odwoływał się do jedności narodowej zbudowanej na sojuszu robotników, chłopów i inteligencji pracującej. Zdarzało się, że różni śmiałkowie wspinali się na Iglicę, a w 1982 r., w nocy z 2 na 3 maja student Politechniki Wrocławskiej, działacz Solidarności Walczącej z pomocą kolegów zawiesił flagę Solidarności na szczycie Iglicy.

Polecam też inne atrakcyjne miejsca we Wrocławiu.

Rynek Główny

Został wytyczony w 1242 r.  Ma niemal 3,8 hektara i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce (większe są tylko w Krakowie i Olecku). W centrum znajduje się późnogotycki ratusz, z 66-metrową wieżą i zegarem astronomicznym z jedną wskazówką. Podziemia Ratusza kryją Piwnicę Świdnicką, która już w średniowieczu funkcjonowała jako piwiarnia, a dziś jest uznawana za najstarszą restaurację w Europie. 
Najbardziej popularne punkty orientacyjne na Rynku, pod którymi umawiają się wrocławianie i turyści, to  pręgierz, fontanna (nazywana zdrojem) i pomnik Fredry. Lubiane są także Jaś i Małgosia – dwa ocalone domki altarystów (opiekunów ołtarza w pobliskim kościele św. Elżbiety).

Panorama Racławicka

Robi duże wrażenie. Wielkie malowidło (15 na 114 m) z końca XIX w. powstało w ciągu 9 miesięcy na płótnie żaglowym sprowadzonym z Belgii w 14 kawałkach o dł. 15 m, które zszyto w całość i rozpięto na specjalnym rusztowaniu. czyli 1800 metrów kwadratowych tkaniny. Do zagruntowania płótna zużyto 750 kg farby. To dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Dzięki specjalnej perspektywie, oświetleniu i makiecie przenosi widzów w czasy insurekcji kościuszkowskiej i pokazuje zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi pod Racławicami. 

Godziny otwarcia 

 • od kwietnia do września (od poniedziałku do niedzieli) – 9.00–17.00 
 • od października do marca (od wtorku do niedzieli) – 9.00–16.00 

Seanse odbywają się co pół godziny.

Bilety

Dostępne w kasie Panoramy Racławickiej (w przedsprzedaży lub w dniu zwiedzania)
lub na stronie internetowej.

 • normalny – 30 zł
 • ulgowy – 23 zł
 • rodzinny – 23 zł za osobę (2 rodzicom lub opiekunom z dzieckiem lub dziećmi od lat 7 do 15)

Bilet do Panoramy Racławickiej upoważnia do bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych Muzeum Narodowego i Muzeum Etnograficznego (można wykorzystać go do końca roku, w którym został zakupiony), a także pozwala w ciągu siedmiu kolejnych dni, do bezpłatnego jednorazowego zwiedzania wystawy stałej w Muzeum Sztuki Współczesnej – Pawilonie Czterech Kopuł.

Pawilon Czterech Kopuł

Kolekcja sztuki polskiej II połowy XX i XXI w. W olśniewających bielą salach modernistycznego budynku znajdują się prace najciekawszych polskich twórców 2. połowy XX w. i czasów współczesnych, takich jak m.in.: Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Stanisław Fijałkowski, Władysław Hasior, Tadeusz Kantor, Katarzyna Kozyra, Jan Lebenstein, Jerzy Nowosielski, Alina Szapocznikow, Zygmunt Beksiński. Ekspozycję otwierają dzieła mistrzów dwudziestolecia międzywojennego: Stanisława Ignacego Witkiewicza, Leona Chwistka i Władysława Strzemińskiego.

Godziny otwarcia 

sezon letni od 1.04 do 30.09, poniedziałek nieczynne

 • wtorek – 10.00–17.00, wstęp wolny na wystawę stałą
 • środa – 9.00 – 17.00
 • czwartek – 10.00 – 17.00
 • piątek –10.00 – 19.00
 • sobota – 10.00 – 20.00
 • niedziela – 10.00 – 18.00

sezon zimowy od 1.10 do 31.03, poniedziałek nieczynne

 • wtorek – 10.00 – 16.00, wstęp wolny na wystawę stałą)
 • środa – 9.00 – 16.00
 • czwartek –  10.00 – 16.00
 • piątek – 10.00 – 18.00
 • sobota – 10.00 – 20.00
 • niedziela – 10.00 – 18.00

Bilety

na wystawy stałe

 • normalny – 20 zł
 • ulgowy – 15 zł
 • uczniowski/studencki – 1 zł
 • rodzinny – 10 zł/osoba

na wystawy czasowe

 • normalny – 10 zł
 • ulgowy – 5 zł
 • rodzinny – 7 zł/osoba

na wystawę stałą i czasowe

 • normalny – 25 zł
 • ulgowy – 17 zł
 • rodzinny – 15 zł/osoba

Ogród japoński 

Został stworzony na Wystawę Światową w 1913 r. w Parku Szczytnickim. To połączenie kilku typów ogrodów japońskich: publicznego, wodnego, związanego z ceremonią picia herbaty i kamienistej plaży. Idealne miejsce na spacer, odpoczynek i sesje ślubne.

Godziny otwarcia 

Codziennie od 1 kwietnia do 31 października od 9.00-19.00. 

Bilety

 • normalny – 4 zł
 • ulgowy – 2 zł 

Ogród botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Oaza spokoju i zieleni w samym centrum miasta.  Ogród został założony w 1811 r. i obejmuje obszar 7,4 ha, na którym zgromadzono ok. 7,5 tys. gatunków roślin. Położony jest po północnej stronie katedry Św. Jana Chrzciciela i kościoła Św.Krzyża, w odległości ok. 2 km od Rynku. 

Godziny otwarcia

 • codziennie od 1 kwietnia do 12 listopada (także w święta).
 • od maja do sierpnia od 8.00 do 20.00,
 • w pozostałych miesiącach od 8.00 do 19.00.
 • Szklarnie i wystawa Panoramy Natury otwarte są w godz. 10.00-18.00.
 • W listopadzie dostępny jest tylko teren otwarty (bez szklarni i Panoramy Natury).

Bilety

 • normalny – 15 zł
 • ulgowy – 5 zł

Hala Stulecia

To jedno z największych dzieł architektury XX wieku. Oryginalna konstrukcja Maxa Berga wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Godziny otwarcia

 • od 9.00 do 18.00
 • w piątki i soboty od 9.00 do 19.00

Bilety

od 9 do 19 zł

Dzielnica Czterech Świątyń

Znajduje się w centrum Wrocławia, blisko Rynku. W odległości zaledwie 300 m znajdują się: prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, kościół św. Antoniego z Padwy – świątynia rzymskokatolicka, synagoga Pod Białym Bocianem oraz ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej.

Liczne kawiarnie, restauracje, puby i kluby muzyczne (m.in. na pięknym – otoczonym zabytkowymi murami – dziedzińcu synagogi Pod Białym Bocianem), sprawiają, że jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc spotkań wrocławian i turystów.

Nie tylko dla dzieci

Afrykarium

Znajduje się na terenie zoo i przedstawia różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym czarnego kontynentu. W 21 akwariach i basenach Afrykarium prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i dżunglę dorzecza Kongo.

Bilety

 • normalny – 45 zł/os
 • &ulgowy – 35 zł/os
 • studencki – 40 zł/os
 • rodzinny (2 osoby dorosłe + od 1 do maks. 3 dzieci) – 150 zł

Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu. 6 propozycji na niepogodę

Hydropolis

Wyjątkowa wystawa poświęcona wodzie, która mieści się w zabytkowym budynku – zbiorniku czystej wody z 1893 r. Dzięki multimediom odbędziemy podróż do oceanicznych głębi, zobaczymy olbrzymie zwierzęta wodne, poznamy historię wodociągów i urządzenia hydrotechniczne. 

Godziny otwarcia

 • poniedziałek – piątek 9.00–18.00
 • weekendy 10.00–20.00

Bilety

 • normalny 27 zł
 • ulgowy 18 zł

Dojazd

 • Na Grobli 19–21
 • autobusy: 145, 146, N
 • tramwaje: OL, 3, 5

Kolejkowo

Na Dworcu Świebodzkim (pl. Orląt Lwowskich 20B, ok. 800 m od wrocławskiego Rynku) stworzono największą makietę kolejową w Polsce. Przez mosty, tunele, między oryginalnymi budowlami z Dolnego Śląska nieustannie kursuje 15 pociągów, ciągnąc w sumie 60 wagonów. Na makiecie znajduje się ponad 2300 figurek zwierząt i ludzi, 162 budynki, 108 samochodów, a torowisko zajmuje niemal pół kilometra.

Godziny otwarcia

codziennie od 10.00 do 18.00

Bilety

 • normalny – 19 zł 
 • ulgowy (dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych)  15 zł
 • bezpłatnie dzieci w wieku do 3 lat 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.