Xymena Borowiecka 15 października 2017 15:00
1/6
Copyright @Instagram @banksy, @glowacki_m
1/6

Street art to różnego rodzaju działania artystyczne w przestrzeni publicznej. Obejmuje nie tylko graffiti czy miejski design, ale również rzeźby, instalacje czy performance.

Wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z nielegalnym malowaniem na murach, jednak w rzeczywistości, to swego rodzaju artystyczna manifestacja ulicznych twórców. 
 

Zobacz także: Jak robić swoje i nie sprzedać duszy, czyli Zulu Kuki i jego projekt Social Animalz


Nietuzinkowa sztuka czy wandalizm?
 

Działania streetartowe mają w sobie pierwiastek nielegalności, czego doskonałym przykładem jest miejska twórczość takich postaci, jak: Banksy, Blek Le Rat czy Space Invader.

Wielu czołowych streetartowców działa w sposób „partyzancki”, nie prosząc o zgodę zarządców ścian czy murów. Z drugiej strony, władze lokalne coraz częściej chcą otwierać się na sztukę ulicywspierają tworzenie dzieł o określonej tematyce – często odwołujące się do motywów z historii lokalnej lub narodowej. Artyści doskonale wiedzą co, gdzie i w jaki sposób namalować, by mural wpisał się na stałe w krajobraz. Jest jednak druga strona medalu...
 

Jeśli grupa kibiców tworzy nieestetyczne malowidło bez przesłania, jest to bez wątpienia wyraz wandalizmu, który powinien być usunięty.


Banksy - Niekwestionowany mistrz Street Art-u


Te murale ze względu na autora dla wielu stanowią symbole street-artu.
 

Banksy to chyba najbardziej rozpoznawalna (choć nikt nie wie, jak wygląda) postać spośród twórców ulicznych. Jego wyjątkowe prace można podziwiać w Londynie i wielu innych miastach świata. Używa różnych technik do przekazywania swoich wiadomości - najczęściej humorystycznych lub związanych z polityką.


Fani sztuki ulicznej jeżdżą po całym świecie, by śledzić i fotografować najnowsze dzieła Banksy'ego.


Wiele murali to piękne i ważne dzieła sztuki ulicznej.
 
Jeśli jej nie znacie, koniecznie musicie nadrobić zaległości i sprawdzić nasze TOP 5! Oto miasta, gdzie króluje Street Art. To będzie wyjątkowa podróż dookoła świata.


POLECAMY: Ale kosmos! Znana marka stworzyła niezwykłe boisko do gry w koszykówkę!

2/6
Copyright @Instagram
2/6

Wielowymiarowe San Francisco

 

Największą zaletą San Francisco jest to, że miasto nie ma jednorodnego charakteru – definiują go bardzo różne dzielnice, które łączy wpływ warunków naturalnych. Metropolia położona jest na ponad 40 wzgórzach, od zachodniej strony styka się z Oceanem Spokojnym, a od pozostałych stron oblewana jest przez wody zatok. Z pozoru street style tutaj nie pasuje, a jednak...

Motywy natury są popularnym motywem. Amerykańscy artyści swoimi pracami przenoszą nas w bajkowy świat.
 

San Francisco to miejsce, gdzie widać również ogromny wpływ społeczności LGBT, najliczniejszej w całych Stanach Zjednoczonych.


POLECAMY: 10 najdroższych miast świata. Życie w tych metropoliach kosztuje miliony dolarów

3/6
Copyright @Instagram
3/6

Londyn - europejska stolica street artu
 

Prawdziwych murali nie szukajcie w centrum miasta. Rano, wybierzcie się koniecznie na East End w okolice Brick Lane, Dalston, Old Street i Shoreditch.
 

Dlaczego rano? Ponieważ wiele z nich jest na sklepowych roletach i w momencie, gdy zostają otwarte, murale znikają.


Łączenie muralu z przedmiotami użytku publicznego, Królowa Elżbieta i osoby LGBT to popularne motywy  londyńskiego graffiti.


Czyje prace można tu zobaczyć?


Topowych street-artowców: Banksy'ego, Sheparda Fairey'a i Roa.

Co ciekawe, prace Banksy'ego są tak znane, że aby ich nie zniszczyć władze Londynu przykryły je specjalnymi szybami.
 


Lodyński East End - nocą i za dnia.
 

W 2014 roku powstał specjalny projekt na rzecz ludzi bezdomnych. Dzięki niemu, namalowano olbrzymie murale przedstawiające prawdziwe historie osób zamieszkujących tutejsze slumsy.
 

Zobacz także: Raj na ziemi czyli o tym, gdzie powstanie nowy film o przygodach Jamesa Bonda

4/6
Copyright @Instagram
4/6

Anual International Toronto Busker Fest for Epilepsy
 

To największy festiwal sztuki ulicznej w Ameryce Północnej, uwielbiany przez torontończyków i turystów. Z roku na rok, od prawie 20 lat, przyciąga coraz więcej uczestników. Ma charakter charytatywny – funkcjonuje jako impreza pomagająca w walce z epilepsją. 


Festiwalowe prace możemy podziwiać przez cały rok. Miasto regularnie dba o ich zabezpieczenie.


Artyści przyjeżdżają z całego świata – mimowie, akrobaci, iluzjoniści, szczudlarze, lalkarze i co ważne - street-artowcy.

Wydarzenie rozgrywa się w centrum Toronto, okolicach Yonge Street, od ulicy Queen do College, także na Yonge-Dundas Square. W ubiegłym roku imprezę odwiedziło 1,5 miliona osób!


Właściciele budynków sami zgłaszają się do artystów, którym oferują pole do pracy.
 

POLECAMY: Wyprawa do wnętrza Titanica będzie możliwa! Jej koszt to... aż 100 tysięcy dolarów

5/6
Copyright @Instagram
5/6

Artystyczna manifestacja made in Berlin
 

East Side Gallery - ulubione miejsce street-artowców


Oto najbardziej rozpoznawalne miejsce, jeśli chodzi o berliński street art - East Side Gallery. Na fragmencie muru berlińskiego o długości 1300 metrów, stworzono 106 berlińskich obrazów upamiętniających upadek komunizmu i zjednoczenie NiemiecPierwsze graffiti były stworzone już w 1989 roku.
 


Berlin to drugie po Londynie miasto słynące ze street-artu. Pod hashtagiem #berlinstreetart jest ponad 100 tysięcy postów.


Zobacz także: Jak z baśni! Oto niesamowite miejsca, które zainspirowały bajki Disneya! 

6/6
Copyright @Instagram
6/6

Boskie Buenos - południowoamerykańska stolica street-artu
 


Miasto słynie z najpiękniejszych na świecie najpiękniejszych murali inspirowanych fauną. 


W Buenos Aires można dostać zlecenie na pomalowanie czyjejś bramy wjazdowej, płotu otaczającego posesję lub ściany sklepowej. Sformalizowanie współpracy z artystami w Buenos Aires  jest na wysokim poziomie - niektóre projekty są wspierane, a nawet całkowicie finansowane przez miasto. Sztuka uliczna zdobi w całości jedną ze stacji metra.
 

Najwięcej murali znajdziemy w dzielnicy Colegiales, zupełnie nieturystycznej części miasta.
 

POLECAMY: Urlop idealny? Oto 6 wyjątkowych miejsc, gdzie jesienią i zimą pogoda jest gwarantowana!

Wideo

Dziś wypada 3. rocznica ich ślubu. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Monika Olejnik, Martyna Wojciechowska, Joanna Przetakiewicz, Anna Lewandowska i Jessica Mercedes Kirschner. Pięć niezwykłych kobiet w niezwykłej sesji VIVY!. Janusz L. Wiśniewski w mocnej rozmowie o współczesnych kobietach oraz Debora i Joszko Brodowie z 11-stką dzieci o sile rodziny.