Rodzina na wakacjach
Fot. Adobe Stock
VIVA! Tylko u nas

6 sposobów, by twój urlop przebiegł w dobrej atmosferze

Wykorzystaj go na 100 procent!

Natalia Kędra 21 lipca 2021 10:14
Rodzina na wakacjach
Fot. Adobe Stock

Po długich miesiącach w domu, lockdownach i zimie w środku wiosny, wreszcie wybierasz się na upragniony urlop... Wypoczywanie jest jak jazda na rowerze - tego się nie zapomina. Ale czy na pewno? Może lockdown obudził w twojej rodzinie zupełnie nowe konflikty, które tylko czekają, żeby rozkwitnąć na słońcu? Może dawni przyjaciele stali się niemal obcymi ludźmi i nie wiesz, czy wytrzymacie pod jednym dachem domku kempingowego? 

Wydarzenia ostatniego półtora roku sprawiły, że wszyscy staliśmy się trochę aspołeczni. Zapomnieliśmy sztuki small talku, poluzowaliśmy relacje ze znajomymi, w ciasnych mieszkaniach nabraliśmy alergii na drobne dziwactwa współmałżonków. Brzmi znajomo? Jeśli czujesz, że musisz na nowo uczyć się przebywania z ludźmi i relaksu, koniecznie dobrze przygotuj się do urlopu. Przede wszystkim - mentalnie. 

Nie denerwuj się rzeczami, na które nie masz wpływu

Nic tak nie psuje atmosfery jak niepotrzebne nerwy. Samolot się opóźnia? Auto zepsuło się w połowie drogi (a przecież kazałaś mu iść na przegląd!)? A może po prostu już trzeci dzień pada? Odpowiedz sobie na pytanie, czy twoje zdenerwowanie cokolwiek zmieni...

Wybuch złości potrafi rozładować napięcie, ale tylko u wybuchającego. U otoczenia powoduje tylko odczuwalne fizycznie napięcie i stres, podobnie jak szukanie winnego. Jeśli nie chcesz, żeby przykra sytuacja była jeszcze bardziej uciążliwa dla towarzyszy podróży, wyluzuj i nie okazuj zdenerwowania. To naprawdę się udziela i jest zaraźliwe jak ziewanie!

Zaplanuj różne scenariusze

Jeśli z równowagi wyprowadzają cię nagłe zmiany planów, po prostu się na nie przygotuj! Oczywiście nie musisz mieć planu B i C, jeśli jedziesz na działkę, ale przyda się, jeśli chcesz intensywnie zwiedzać. 

Często, gdy już inwestujemy w bilet lotniczy i wynajem samochodu, chcemy zobaczyć i zrobić jak najwięcej. W praktyce plany krzyżuje nam pogoda, covidowe obostrzenia czy czynnik ludzki (zmęczone dzieci albo partner z zatruciem pokarmowym...). Dlatego przemyśl na spokojnie, na czym zależy ci najbardziej, a z czego zrezygnujesz, jeśli złapiecie gumę albo stracicie długie godziny na stanie w kolejce do atrakcji. 

Rodzina na wakacjach
Fot. Adobe Stock

Nie uprzykrzaj życia swoim bliskim

Na wakacjach, kiedy przebywamy ze sobą całą dobę, na pierwszy plan wychodzą uciążliwe przyzwyczajenia naszych bliskich. Niezależnie, czy podróżujesz ze znajomymi czy z rodziną, powinno ci zależeć na ich komforcie, a im na twoim. 

Do najbardziej drażniących zwyczajów należą na pewno grzebanie się, bałaganiarstwo i palenie papierosów. W przypadku dwóch pierwszych jedyny sposób na sukces to samokontrola, trzeciego zwyczaju niestety trudno się pozbyć, bo w grę wchodzi uzależnienie. 

Jeśli nie potrafisz rzucić palenia przed urlopem, przemyśl alternatywy: podgrzewacz albo e-papieros. Ich zapach jest znacznie mniej przykry dla otoczenia. Jeśli jednak w towarzystwie są dzieci, najlepsza będzie całkowita rezygnacja z zaciągania się. Sprawdź, czy pasują ci gumy nikotynowe lub nowość na rynku: beztytoniowe saszetki nikotynowe. Dostępne od czerwca VELO umieszcza się przy dziąśle, w czym przypominają skandynawski snus, są jednak bardziej nowoczesne i jak wynika z badań - mniej szkodliwe. Opublikowane w magazynie "Drug and Chemical Toxicology" wyniki wskazują, że nowoczesne saszetki w kwestii poziomów substancji szkodliwych i potencjalnie szkodliwych są na podobnym poziomie, co przepisana przez lekarza nikotynowa terapia zastępcza. 

Bądź szczera

Pojechałaś na urlop w dwie pary albo z grupą znajomych i nie wszyscy respektują zasadę o "nieuprzykrzaniu życia"? Najgorsze, co możesz zrobić to zamiatać sprawę pod dywan. Jasne, chcesz uniknąć konfliktu i milczysz dla zachowania dobrej atmosfery. 

Efekt jest jednak odwrotny - problematyczny towarzysz nie wie, że robi coś źle, a w tobie narasta złość. Pierwszego dnia tylko lekko cię irytują puste puszki zostawione w nieładzie, trzeciego - masz ochotę zrobić awanturę za ogryzek porzucony na stole. Naprawdę, uwierz nam, komunikacja jest lepsza niż duszenie w sobie emocji. Jeśli jasno przedstawisz swoje racje i bez pretensji wyłożysz, dlaczego czyjeś zachowanie ci przeszkadza, masz największe szanse na poprawę i własny święty spokój. 

Zadbaj o potrzeby wszystkich (swoje też!)

Rację ma ten, kto najgłośniej mówi? Tak to działa w wielu rodzinach. A później lądujecie na wakacjach w jakiejś dziurze, bo w okolicy są świetne łowiska dla męża-pasjonata. Albo robicie wszystko, czego chce bardziej dominujące dziecko, choć to bardziej nieśmiałe wolałoby zupełnie inne aktywności.

Para na wakacjach
Fot. Adobe Stock

Rodzinne wakacje to zawsze przestrzeń do kompromisów, ale kompromisy działają jeśli każdy ma coś do powiedzenia. Już przed urlopem porozmawiaj z wszystkimi domownikami na spokojnie - czego oczekują po waszym wyjeździe, na co mają ochotę, czy czegoś woleliby uniknąć. Planując wspólny czas kieruj się zasadą "dla każdego coś dobrego". I nie zapomnij o sobie, nie tylko maluchy zasługują na odrobinę radości!

Problemy zostaw w domu

Zdawałoby się najprostszy przepis na udane wakacje, ale jednocześnie najtrudniejszy do realizacji... Ile już razy zabierałaś komputer służbowy na urlop albo jeszcze w trakcie zamartwiałaś się, jak załatać powakacyjną dziurę w domowym budżecie? Nasz mózg przestawia się z trudem - tak jak nie lubi zmieniać stref czasowych, tak trudno mu przejść z trybu codzienności na tryb beztroski. 
Według obiegowej opinii potrzebujemy 2 tygodni urlopu, bo w pierwszym jeszcze wracamy myślami do pracy i domu... Nie pozwól, żeby pół urlopu poszło na marne. Za każdym razem, gdy złapiesz na myśleniu o problemach codzienności, przestaw się na zmysły. Zaciągnij się zapachem lasu, zjedz soczysty owoc, posłuchaj śpiewu ptaków. Taka prosta sztuczka pomoże ci odświeżyć głowę i przypomnieć sobie, gdzie i po co jesteś.

TAGI #wakacje

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.