mamut w Warszawie
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Podczas budowy II linii metra w Warszawie odkryto... szczątki mamuta!

Czy budowa metra będzie kontynuowana?

Gabriela Łaskowska 5 grudnia 2018 16:32
mamut w Warszawie
Fot. STOCK ADOBE

Niesamowite odkrycie podczas budowy II linii metra! Robotnicy natrafili na… szczątki mamuta! Kości prehistorycznego ssaka odkryto około 6 metrów pod ziemią, podczas budowy stacji metra Płocka.

Szczątki mamuta w Warszawie

Eksperci mówią, że szczątki prehistorycznego ssaka mają 100-120 tysięcy lat. Zwierzę więc mogło żyć w czasach plejstocenu, czyli epoce lodowcowej. Była to tzw. „era wielkich ssaków”, ponieważ Ziemię zamieszkiwały głównie olbrzymie nosorożce, jelenie, niedźwiedzie i właśnie mamuty. Naukowcy przeprowadzą badania, w celu ustalenia gatunku zwierzęcia oraz powodu dlaczego zginął. Na razie znana jest wstępna wersja wydarzeń. W okolicach budowy metra znajdowało się kiedyś jezioro. Mówi się, że zwierzę mogło wpaść pod lód, idąc po zamarzniętym jeziorze, i zginąć.

Co będzie z budową metra?

Od razu wezwano specjalistów z Państwowego Muzeum Archeologicznego, aby obejrzeli kości. Szczątki wydobyto z ziemi i oczyszczono. Archeolodzy podejrzewają, że zwierzę mogło mieć ponad 4 metry wysokości. Prace nad budową metra chwilowo wstrzymano.

To nie pierwsze znaleziska z terenów budowy metra II linii, jakie trafiły do wspomnianego Muzeum Archeologicznego. Wcześniej odkryto również przedmioty codziennego użytku sprzed wojny, a także broń z czasów powstania listopadowego. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?