biografie-autobiografie-ksiazki-2020-gwiazdy-3
Fot. mat. prasowe
styl życia

Oto 5 najciekawszych książek o gwiazdach z 2020 roku!

Co warto przeczytać?

Redakcja VIVA! 26 grudnia 2020 13:30
biografie-autobiografie-ksiazki-2020-gwiazdy-3
Fot. mat. prasowe

Życie gwiazd, które znamy z pierwszych stron gazet od zawsze fascynuje. Nie tylko ich kariery, ale też prywatność jest bacznie obserwowana. Jakie są na co dzień? Z jakimi problemami się zmagają? Jakie mają radości? Jak świętują sukcesy? I wreszcie - jakie mają sekrety? Najlepszy sposób, żeby się tego dowiedzieć to poczytać ich biografie lub autobiografie. Pierwsze powstają na podstawie rozmów z bliskimi danej gwieździe osobami czy zapisków takich jak prywatna korespondencja. Nie zawsze są więc w stanie oddać prawdziwy obraz danej gwiazdy. W autobiografiach natomiast celebryci często kreują swój wizerunek w taki sposób, aby świadomie ukryć pewne niechlubne momenty ze swojego życia… I choć zarówno jedne, jak i drugie mają swoje wady, to mimo wszystko dzięki takim książkom możemy bliżej poznać osoby, które są naszymi idolami. Oto 5 książek o gwiazdach, które w Polsce ukazały się w mijającym 2020 roku. Naszym zdaniem te pozycje naprawdę warto przeczytać!

5 książek o gwiazdach z 2020 roku, które warto przeczytać - Intymnie. Moje wspomnienia. Demi Moore

Trudne dzieciństwo, próby samobójcze matki, gwałt, trzy małżeństwa, zdrady, uzależnienia, poronienie. Brutalnie szczera autobiografia Demi Moore. Świat ją pokochał za rolę Molly w filmie „Uwierz w ducha”. W 1996 roku dostała rekordową gażę 12 milionów dolarów za rolę w filmie „Striptiz” i została okrzyknięta symbolem seksu.

Po pierwszym, nieudanym małżeństwie, przez ponad dekadę, Moore żyła w szczęśliwym związku z Brucem Willisem, doczekali się trzech córek, a Demi wreszcie spełniała się jako matka. Gdy małżeństwo nagle rozpadło się z medialnym hukiem, znalazła miłość u boku o piętnaście lat młodszego Ashtona Kutchera, który właśnie podbijał „fabrykę snów”. I tym razem jednak skończyło się burzliwie.

Mało kto wiedział, że aktorka uzależniła się od alkoholu i kokainy, nie potrafiła zaakceptować swojego ciała, katowała się drakońską dietą i ekstremalnymi ćwiczeniami. Szukała miłości i akceptacji. Używki niemal zabiły ją na oczach córek i sprawiły, że nie chciały one mieć z nią więcej do czynienia. Kiedy jej życie się rozpadło, mąż zdradzał, dzieci przestały się odzywać, postanowiła stawić czoło przeszłości, żeby móc pójść dalej.

biografie-autobiografie-ksiazki-2020-gwiazdy-21
Fot. mat. prasowe

 

 

5 książek o gwiazdach z 2020 roku, które warto przeczytać - Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl, Andrzej Grabowski, Jakub Jabłonka, Paweł Łęczuk

Barwna i z gawędziarskim talentem napisana autobiografia jednego z najbardziej wszechstronnych polskich aktorów. Choć nazywa siebie „pierwszym komediantem kraju” i kokieteryjnie stwierdza, że „oprócz tego Ferdka, to chyba niewiele w życiu zagrał”, Andrzej Grabowski dobrze zna swoje różnorodne możliwości. Występował w kabarecie, grał w wielu w filmach i spektaklach teatralnych, nagrał cztery płyty z piosenkami (sam też je pisze), jest także jurorem w „Tańcu z gwiazdami”. Dodatkowo okazuje się doskonałym gawędziarzem, w jego historii jest miejsce na śmiech, smutek, wódkę, piękne kobiety, nostalgię i sztubackie wygłupy.

biografie-autobiografie-ksiazki-2020-gwiazdy-12
Fot. mat. prasowe

5 książek o gwiazdach z 2020 roku, które warto przeczytać - Woody Allen. A propos niczego. Autobiografia, Woody Allen

Długo oczekiwana autobiografia jednego z największych artystów naszych czasów. Sławny reżyser, komik, pisarz i aktor zdaje nam obszerną, intymną i często humorystyczną relację ze swojego burzliwego życia. Opowiada o dzieciństwie i młodości na Brooklynie, pracy scenarzysty u boku słynnych autorów komediowych w telewizyjnym programie Sida Caesara, o rozpoczęciu kariery komika stand-upowego i stopniowym zdobywaniu rozgłosu. Allen opisuje, jak następnie zajął się reżyserią, począwszy do slapstickowych komedii, i wspomina całą sześćdziesięcioletnią i nadzwyczaj owocną karierę scenarzysty i reżysera, podczas której stworzył takie klasyczne filmy jak „Annie Hall”, „Manhattan” czy „Hannah i jej siostry”. Opowiada również o swoich małżeństwach, romansach i przyjaźniach z wieloma sławami, o graniu jazzu, książkach i sztukach teatralnych. Poznajemy jego obsesje, błędy i sukcesy, a także ludzi, których kochał, z którymi pracował i od których się uczył.

biografie-autobiografie-ksiazki-2020-gwiazdy-15
Fot. mat. prasowe

5 książek o gwiazdach z 2020 roku, które warto przeczytać - Queen Meryl, ErinCarlson 

Aktorka Meryl Streep opowiada o pierwszych, odważnych rolach i swojej działalności na rzecz niezależności kobiet. Jest najbardziej znaną aktorką naszych czasów i pozostawiła niezatarty ślad w popkulturze. Jest kameleonem, który całkowicie zamienia się w każdą postać, którą gra. Nigdy nie sięga po podobne role. Zamiast tego wykorzystuje swoje wyrafinowanie, by kreować dynamiczne i skomplikowane postaci.

Niegdyś niezgrabna, z burza kręconych włosów nastolatka w latach 60. i 70. zaangażowała się w ruch feministyczny. Kiedy skończyła 40 lat, wiek, w którym wiele aktorek znika ze sceny, Streep ruszyła na podbój kina, wybierając nieoczywiste role i zdobywając po drodze wiele nagród. Erin Carlson nie tylko dokumentuje jej niezwykłe osiągnięcia, wybory, przyjaźnie i spory, ale także to, w jaki sposób w każdej roli przemyca wartości, w które mocno wierzy.

biografie-autobiografie-ksiazki-2020-gwiazdy-24
Fot. mat. prasowe

5 książek o gwiazdach z 2020 roku, które warto przeczytać - Audrey Hepburn. Tancerka ruchu oporu, Robert Matzen 

Aktorka Audrey Hepburn mówiła o sobie, że wojna ją ukształtowała. A jednak w żadnej z biografii nie znajdziemy wiadomości na temat jej młodości w ogarniętej wojną Holandii. Aż do teraz. Robert Matzen odsłania przed czytelnikami zapomniany dotąd rozdział z życia Audrey Hepburn. Nieznane fakty na temat jej rodziny, część zatajana nawet przez FBI. Trauma wojny, kiedy Hepburn pomagała działaczom ruchu oporu, pracowała jako wolontariuszka w szpitalu, przeżyła bitwę o Arnhem i prawie umarła z głodu w czasie ostatniej wojennej zimy. Życie ze świadomością, że jej ojciec był nazistowskim szpiegiem, a matka wspierała Hitlera przez pierwsze dwa lata okupacji. Bez wydarzeń II wojny światowej nie sposób zrozumieć Audrey Hepburn i tego, kim się stała.

biografie-autobiografie-ksiazki-2020-gwiazdy-18
Fot. mat. prasowe

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.