oplata-pandemia-dentysta-2020
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Opłata epidemiologiczna u dentysty coraz wyższa! Ile ostatecznie dopłacimy?

Stomatolodzy tłumaczą, że nie mieli wyjścia!

Redakcja VIVA! 15 maja 2020 13:32
oplata-pandemia-dentysta-2020
Fot. Adobe Stock

Jakiś czas temu informowaliśmy, że opłata epidemiologiczna podczas jednorazowej wizyty u stomatologa, może wynosić między 80-150 zł. Część specjalistów w prywatnych gabinetach do wykonywanych przez siebie zabiegów doliczyła bowiem dodatkową opłatę. Ma ona pokryć koszty poniesione na zabezpieczenie lekarza oraz pacjenta przez zakażeniem koronawirusem. W związku z pandemią COVID-19 większość gabinetów dentystycznych zawiesiła swoją działalność. Wizyty planowe były przekładane, a nagłe wizyty były poprzedzone długim wywiadem epidemiologicznym. Teraz gabinety znów się otwierają i część pacjentów jest niemiło zdziwiona nowymi cennikami.

Jaka będzie tak naprawdę opłata dodatkowa u dentysty w 2020?

Na początku opłata miała wynosić tylko 50 zł, potem okazało się że niektóre gabinety stomatologiczne narzucają nawet opłatę wysokości 180 zł, obecna informacja jest jeszcze bardziej niepokojąca. Opłata dodatkowa - tzw. opłata epidemiologiczna ma sięgać nawet 300 zł. Jakie są nowe ustalenia w tej sprawie?

  • Gabinety stomatologiczne w całym kraju wprowadzają tzw. opłatę epidemiologiczną, która może wynosić nawet 300 zł, to wielu polskich rodzin może być ogromny kłopot finansowy.
  • Dentyści mówią, że byli zmuszeni podnieść ceny usług, a w związku z tym często spotykają się teraz z nieprzyjemnościami, a nawet hejtem w serwisach społecznościowych. Jak podaje serwis medonet.pl, lekarze nierzadko spotykają się z nieprzyjemnościami.

Zapewne sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby środki ochrony osobistej należałoby zastosować tylko w nielicznych sytuacjach. Obecnie jednak jesteśmy zobowiązani do stosowania ich w każdym przypadku, a cały personel musi zostać zabezpieczony niezależnie od tego, czy pacjent zgłasza się na leczenie, np. założenie wypełnienia, czy tylko na przegląd.

  • Stomatolodzy tłumaczą, że nie mieli wyjścia - przez epidemię ceny środków ochrony osobistej, takich jak maseczki czy płyny do dezynfekcji, poszły zdecydowanie w górę.
  • Dentyści są jedną z najbardziej narażonych na zakażenie grup zawodowych. Czy boją się wracać do pracy? Powszechnie wiadomo, że osoby, których praca opiera się na fizycznym kontakcie z innymi, są najbardziej wystawione na ryzyko zachorowania wirusem COVID-19.
  • Higienistki stomatologiczne oraz asystentki stomatologiczne to grupy zawodowe, które są w najwyższym stopniu narażone na różnego rodzaju choroby i infekcje. Ryzyko to jest związane ze specyfiką naszego zawodu. Koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się drogą kropelkową, stomatolodzy wykonują zabiegi twarzą w twarz, w jamie ustnej, gdzie cały czas mamy kontakt ze śliną pacjenta.

Jakich zasad muszą obecnie przestrzegać stomatolodzy - pandemia 2020?

W związku z wprowadzonymi procedurami oraz zarządzeniami Ministerstwa Zdrowia, stomatolodzy są zobligowani do stosowania specjalnych masek, dodatkowych fartuchów lub kombinezonów zabezpieczających, czepków czy chociażby ochraniaczy na obuwie do czasu aż zalecenia te nie zostaną zniesione przez rząd. Niestety, środowisko lekarzy dentystów w Polsce nie otrzymało wsparcia od państwa, związanego z zakupem czy choćby częściowym pokryciem kosztów wyżej wymienionych środków ochrony osobistej, które na dzień dzisiejszy są obligatoryjne. Naczelna Izba Lekarska zaoferowała jedyną, znaną mi, formę wsparcia dentystów, proponując lekarzowi jednorazowo kilka sztuk maseczek FFP N95, kilka maseczek chirurgicznych, gogle lub przyłbicę. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.