Norweski sposob na przetrwanie pandemii 2020
Fot. Canva
O tym się mówi!

Norweski sposób na przetrwanie pandemii 2020!

Sąsiedzi ze Skandynawii stosują go od dawna!

Aleksandra Frankowska 20 października 2020 15:28
Norweski sposob na przetrwanie pandemii 2020
Fot. Canva

Nasi sąsiedzi z Norwegii mają nie tylko przepiękne widoki w swoim kraju, ale również niezwykłe podejście do życia i codzienności. Dobry humor i pozytywne myślenie nie opuszczają Norwegów nawet podczas szalejącej pandemii. Ich podejście ma nawet swoją nazwę – firiluftsliv – sprawdź koniecznie, jak wdrożyć je w życie!

Norwedzy mają sposób na pandemię 2020

Od lat stanowią oni naród, który nie ma problemu z izolacją. Kontakty międzyludzkie nie są tam niezbędne do życia. Norwedzy z natury są jednak wycofani, co zdecydowanie sprzyja obecnej sytuacji na świecie. W ten właśnie sposób wykształcił się firiluftsliv – czyli styl życia, odmienny od wszystkich i znany w Norwegii od wieków. Fir oznacza wolny, luft powietrze, zaś liv – życie. W taki oto sposób można zdefiniować nurt, którym kierują się Norwedzy w swojej codzienności. Koją zmysły, zaglądają w głąb siebie i własnych potrzeb, pozwalają sami sobie odpocząć i naładować baterie. Wszystko to oczywiście w otoczeniu niezwykłej przyrody, której w ich kraju nie brakuje.

Fiordy w Norwegii, Norwegia
Fot. Mateusz Grochocki/East News

Jak przetrwać lock down 2020 w Norwegii?

Twórcą nurtu friluftliv jest Henrik Ibsen, jeden ze słynnych dramatopisarzy z Norwegii, który już w 1859 roku wspomniał o nim w swoim utworze Na szczytach gór. Patrząc na to dość dosłownie, wiemy, że wielu Norwegów właśnie w górach ma swoje chaty, gdzie chętnie odcinają się od cywilizacji i właśnie odpoczywają. W Polsce to wszystko też jest możliwe, ponieważ otacza nas przepiękna przyroda. Koronawirus 2020 nie powinien być nam straszny, jeśli zamiast nadmiernie się stresować, podejdziemy do życia tak, jak robią to Norwedzy.  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.