Niebieski ksiezyc na niebie w Halloween 2020
Fot. Canva
O tym się mówi!

Niebieski księżyc pojawi się na niebie w samo Halloween 2020!

Co to za niesamowite zjawisko?

Aleksandra Frankowska 30 października 2020 15:28
Niebieski ksiezyc na niebie w Halloween 2020
Fot. Canva

Lubicie patrzeć w niebo? Teraz okazja jest nie byle jaka. Kiedy w jednym miesiącu zdarzają się aż dwie pełnie księżyca, druga z nich zawsze nazywana jest tzw. Niebieskim Księżycem. Okazuje się, że nie ma to nic wspólnego z kolorem, niemniej zjawisko jest o tyle wyjątkowe, że zdarzyło się ostatnio 76 lat temu!

Niebieski księżyc 2020 podczas Halloween

Pełnia księżyca w Halloween zdarza się co 19 lat. Jest to więc wyjątkowa okazja do jego obserwacji, zwłaszcza dla osób, które wierzą w wilkołaki! Po raz pierwszy zjawisko Blue Moon obserwowane było około 400 lat temu. Współcześnie, tym terminem określa się drugą pełnię w jednym miesiącu kalendarzowym.

W języku Amerykanów, przyjęło się również określenie – once in a blue moon – co oznacza, że coś ma miejsce niezwykle rzadko.

Kiedy można będzie obserwować zjawisko Niebieskiego Księżyca 2020?

W Polsce, księżyc pojawi się na niebie już 31 października o godzinie 15:51. Widoczny będzie do momentu zachodu, czyli aż do 5:55 nad ranem następnego dnia.

Prócz księżyca, warto zwrócić także uwagę na Marsa. Tego dnia, około godziny 18:00 Księżyc i Mars będą nisko nad odległymi drzewami. To może być spektakularne widowisko.

Dziś wieczorem czeka Was piękny widok na wieczornym niebie. Okrąglutki Księżyc dwa dni przed pełnią (oświetlenie tarczy:...

Opublikowany przez Z głową w gwiazdach Czwartek, 29 października 2020

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.