Odkryto najstarszy plemnik swiata w bursztynie
Fot. Canva
O tym się mówi

Najstarszy plemnik świata przetrwał 100 milionów lat w bursztynie!

To odkrycie paleontologów jest niesamowite!

Aleksandra Frankowska 20 września 2020 11:28
Odkryto najstarszy plemnik swiata w bursztynie
Fot. Canva

Jak bardzo zaskakująca może być biologia i historia jednocześnie, przekonali się brytyjsko-chińscy paleontolodzy, którzy odkryli najstarszy plemnik na świecie. Zachował się on w bursztynie, mając przeszło 100 milionów lat. Wszystkie odnalezione wcześniej sięgały raptem 17 milinów lat wstecz. Jak to możliwe?

Najstarszy plemnik na świecie w bursztynie

Znalezisko pochodzi w okresu kredy, czyli czasów, kiedy Ziemię zamieszkiwały jeszcze dinozaury. Wówczas para skorupiaków odbywała stosunek, jednak niepostrzeżenie, spadła na nich kropla żywicy drzewnej. W takim stanie odnaleźli ich współcześni naukowcy z Queen Mary University od London, którzy oszacowali datę, skąd pochodzi okaz.

Nieznany gatunek skorupiaków

Plemnik, który udało się zbadać naukowcom pochodzi od nieznanego dotąd gatunku skorupiaków. Nazwano go Myanmarcypris hui – nazwę wybrano zgodnie z miejscem, gdzie został odnaleziony, w Azji Południowo-Wschodniej. Naukowcy twierdzą, że nowy okaz swoją budową bardzo przypomina małżoraczki, które żyją w morzach i oceanach od niemal 500 milionów lat. Gatunek ten jest w stanie osiągnąć do 2,3 cm długości. Co ciekawe, rozmnażają się one dzięki milionom niewielkich plemników, a niektóre z nich są naprawdę duże. Właśnie taki plemnik udało się znaleźć naukowcom.

Co wiemy o najstarszym plemniku świata?

Nowoczesne technologie pozwoliły zrekonstruować go w wersji trójwymiarowej, co pozwoliło dotrzeć również do wielu szczegółów jego budowy. Na jego ciele zidentyfikowano między innymi drobne wyrostki.

To był jeden z tych szczególnych momentów w życiu badacza, gdy bez kozery można krzyknąć Eureka! Nasze odkrycie pokazuje, że rozmnażanie za pomocą gigantycznych plemników nie jest żadną ewolucyjną ekstrawagancją, ponieważ zapewnia poważne długoterminowe korzyści dla przetrwania gatunku. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.