Tradycje wigilijne
Fot. Canva
Magiczne Święta

Najpopularniejsze polskie tradycje wigilijne!

Sprawdź, czy znasz je wszystkie…

Aleksandra Frankowska 24 grudnia 2022 10:31
Tradycje wigilijne
Fot. Canva

Najważniejszym dniem świąt Bożego Narodzenia w polskich domach, bez wątpienia jest Wigilia, wypadająca 24 grudnia. To właśnie dziś, przy wigilijnym stole kultywujemy dawne tradycje, które pielęgnowane są od lat z pokolenia na pokolenie. Zebraliśmy je i jesteśmy ciekawi, czy znacie je wszystkie?

ZOBACZ TEŻ: Koniecznie sprawdź przepis na najlepsze pierogi Magdy Gessler!

Polskie tradycje wigilijne - dwanaście wigilijnych potraw

Ta symboliczna liczba symbolizuje dwunastu apostołów, którzy zasiedli do ostatniej wieczerzy z Jezusem. Według historii, wcześniej ilość spożywanych potraw była zazwyczaj nieparzysta, a wszystko zależało od zamożności danej rodziny. Nieparzyste liczby miały zwiastować szczęście w nowym roku.

Polskie tradycje wigilijne - nakrycie dla niespodziewanego gościa

Puste miejsce przy wigilijnym stole ma sprawić, abyśmy zawsze pamiętali o samotnych osobach lub też tych, których już z nami nie ma. Tak zwane miejsce dla zbłąkanego wędrowca, który być może tego wieczora zapuka do naszych drzwi.

Polskie tradycje wigilijne - siano pod obrusem

Jest symbolem stajenki betlejemskiej, a więc miejsca, w którym na świat przyszedł Jezus. Na stole powinien więc leżeć biały obrus - symbol czystości Marii, a pod nim umieszcza się odrobinę siana.

Polskie tradycje wigilijne - opłatek

Wspólne dzielenie się opłatkiem to symbol pojednania i przebaczenia, aby przy wigilijnym stole usiąść w zgodzie. Wcześniej mówiono również, że opłatek ma magiczne właściwości – domownikom miał zapewnić szczęście i ochronić domostwo przed złymi mocami. Dawano go również zwierzętom, które chronił przed złymi urokami i chorobami.

Polskie tradycje wigilijne - dekorowanie drzewka wigilijnego

Niewiele osób wie, że ozdoby, które wieszamy na choince, mają również swoją symbolikę. Gwiazda na jej czubku symbolizuje gwiazdę betlejemską, która doprowadziła królów i pasterzy do dzieciątka. Bombki to symbol rajskich owoców, zaś łańcuchy symbolizują grzech i wzmacniają rodzinne więzi.

Polskie tradycje wigilijne -pierwsza gwiazdka na niebie

To ulubiona tradycja najmłodszych, zgodnie z którą, pierwsza gwiazdka wypatrzona na niebie pozwala na otwieranie prezentów, które Święty Mikołaj zostawił pod choinką. Zazwyczaj ma to jednak miejsce dopiero po wieczerzy wigilijnej.

jaką choinkę wybrać
Fot. Adobe Stock

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.