Monstera
wnętrza

Modna i zachwycająca monstera – jak ją pielęgnować?

Poznaj najpopularniejszą roślinę Instagrama

Redakcja VIVA! 9 listopada 2018 11:04
Monstera

Monstera – a właściwie monstera dziurawa to zielona roślina doniczkowa, która w ostatnim czasie szturmem podbiła Internet. Na jej punkcie oszaleli dekoratorzy wnętrz, blogerki i gwiazdy Instagrama. Jeśli jeszcze nie masz tego okazu w swojej kolekcji domowego ogrodu, to koniecznie ruszaj na łowy. Z naszym artykułem nauczysz się prawidłowo dbać o swoją monsterę i dowiesz się, jakich błędów w uprawie koniecznie powinnaś unikać.

Monstera

Czym jest monstera?

Monstera to zielony gatunek domowej rośliny ozdobnej. Choć na zdjęciach zwykle podziwiać możesz stosunkowo małe okazy umieszczone w dość poręcznych doniczkach, to tak naprawdę monstera jest jedną z największych roślin domowych – potrafi osiągnąć nawet 3 metry wysokości! Na szczęście tempo wzrostu rośliny jest dosyć powolne, więc spokojnie możesz rozkoszować się jej widokiem, bez obaw, że lada moment zawładnie cały Twój salon.

Monstera

Monstera w naturalnych warunkach występuje na terenie Ameryki Środkowej oraz Południowej i co zaskakujące – jest silnie płożącym się pnączem. Jej liście są niezwykle masywne i potrafią osiągnąć nawet 60 centymetrów średnicy.

Charakterystyczne liście monstery

Monstera stanowi jedną z najbardziej efektownych roślin domowych. Uwagę, w odróżnieniu od dekoracyjnych storczyków przyciąga wcale nie barwnymi i okazałymi kwiatami, lecz niezwykłymi liśćmi, które wyglądają jak ręczne wycinanki z misternie zaplanowanymi dziurkami.

Liście monstery są grube, skórzaste, w kolorze ciemnozielonym. Mają kształt sercowaty i są poprzecinane charakterystycznymi dla tego gatunku dziurkami. Liście monstery w ostatnim czasie zachwyciły dekoratorów wnętrz na całym świecie – po ten wzór zaczęli sięgać designerzy, umieszczając go chętnie na różnorodnych elementach dekoracyjnych – tkaninach obiciowych, tapetach, plakatach, ceramice.

Monstera – zasady uprawy i pielęgnacji

Monstera jest rośliną mało wymagającą i przez to świetnie nadaje się dla osób, które nie specjalnie mają czas zajmować się domową zielenią. Jak dbać o monsterę, by cieszyć się jej doskonałym wyglądem na długi czas?

Gdzie najlepiej postawić monsterę?

Monstera jest rośliną bardzo tolerancyjną na otaczające ją warunki i wyjątkowo odporną. Doskonale odnajdzie się zarówno w zacienionym biurze, jak i dobrze oświetlonym mieszkaniu. Nie stawiaj jej jednak na bardzo słonecznym parapecie – w takich warunkach liście mogą zblaknąć, a nawet się poparzyć.

Monstera lepiej odnajdzie się na oddalonym od okna stoliku czy regale. Nie lubi przeciągów i nagłych zmian temperatury. Dobrze czuje się w klimacie umiarkowanym – 24 stopnie to dla niej maksimum, dobrze by w pomieszczeniu temperatura nie spadała poniżej 13 stopni.

Jak podlewać monsterę?

Monstera lubi środowisko umiarkowanie wilgotne – w lecie wystarczy podlewać ją raz w tygodniu, ale za to częściej zraszać odstaną wodą. W zimie roślina doskonale poradzi sobie, przy podlewaniu raz na dwa tygodnie.

W okresie grzewczym koniecznie pamiętaj o tym, by odsunąć doniczkę od kaloryfera czy piecyka – w ten sposób unikniesz nieestetycznych poparzeń. Liście monstery warto co jakiś czas przecierać wilgotną ściereczką, a co kilka tygodni stosować specjalny nabłyszczacz.

Nawożenie monstery

Monsterę możesz nawozić gotowym nawozem do roślin zielonych – co ok. dwa tygodnie, ale tylko od marca do sierpnia. Ważne, by po tym okresie przerwać nawożenie i pozwolić roślinie wejść w okres spoczynku.

Przygotowując roztwór do podlewania, koniecznie przestrzegaj instrukcji producenta zamieszczonej na opakowaniu – jeśli dodasz do wody zbyt dużą ilość nawozu – poparzysz korzenie, a roślina szybko zmarnieje.

Przesadzanie i cięcie monstery

Monstera rośnie raczej wolno, ale i tak warto przesadzać ją regularnie, by zapewnić jej odpowiednie warunki do rozrostu. Mniejsze rośliny przesadzaj co roku – najlepiej na wiosnę. Większe wystarczy przesadzać co 2-3 lata. Jeśli Twoja monstera osiągnęła niewygodny dla Ciebie rozmiar, z powodzeniem możesz odciąć jej wierzchołek i go ukorzenić. Najlepiej robić to na wiosnę – odcięty fragment rośliny ukorzeniaj w wodzie (pamiętaj, by regularnie wymieniać ją na świeżą) lub w specjalnym ukorzeniaczu.

Gdzie kupić monsterę?

Monstera jest obecnie bardzo popularną rośliną, więc nie będzie Ci trudno znaleźć egzemplarz dla siebie. Pierwsze kroki skieruj do lokalnej szklarni lub sklepu ogrodniczego – takie punkty są zwykle dobrze wyposażone, a rośliny naprawdę zadbane.

O monsterę możesz pytać też w popularnych marketach budowlanych na dziale ogrodniczym – zwróć jednak uwagę na kondycję rośliny – plamy i przebarwienia będą znakiem, że była przechowywana w kiepskich warunkach.

Coraz bardziej popularne staje się także kupowanie roślin przez Internet. Sklepy online mają szeroką ofertę roślin domowych i konkurencyjne ceny – upewnij się jednak w jaki sposób pakowane są kwiaty do wysyłki – unikniesz w ten sposób zbędnych rozczarowań.

Monstera jest nie tylko łatwa w uprawie, ale też niezwykle efektowna - to jeden z największych trendów roślinnych ostatnich czasów. Dobrze znosi stanowiska zacienione, bez trudu radzi sobie nawet przy stosunkowo rzadkim podlewaniu. Chętnie wybierana jest jako ozdoba do biur, doskonale sprawdzi się także jako dekoracja nowoczesnych mieszkań w skandynawskim stylu. Jeśli od dawna na dłużej zawieszasz wzrok na zdjęciach wnętrz, którym towarzyszy wyjątkowa monstera, to niezaprzeczalny znak, że powinnaś zaopatrzyć się w swój egzemplarz. Z naszym przewodnikiem z pewnością unikniesz pielęgnacyjnych błędów i dowiesz się, jak odpowiednio zadbać o swoją monsterę, by na długo cieszyć się jej rewelacyjną kondycją.

Monstera

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.