KUCHNIA

Jest pyszne, kolorowe i pomaga w problemach ze snem... Mleko księżycowe to hit!

Wypróbujcie nasz ulubiony przepis

Gabriela Łaskowska 10 sierpnia 2018 09:51
mleko ksiezycowe
Fot. STOCK ADOBE

Jeśli nawet liczenie owiec nie pomaga Ci zasnąć, koniecznie musisz wypróbować Ayurveda, system naturalnej medycyny indyjskiej! Jego głównym założeniem jest utrzymanie harmonii między funkcjonowaniem umysłu, ciała oraz duszy. Sen jest zatem bardzo ważną jego częścią. Według Ayurvedy, jeśli masz z nim problemy, najlepszym rozwiązaniem będzie… wypicie gorącego mleka! Ale nie byle jakiego. Mleka księżycowego.

Przepisów na mleko księżycowe jest wiele. Bazą jest oczywiście mleko, najczęściej z cynamonem i miodem. Można natomiast ją urozmaicać według własnych potrzeb. Poleca się dodanie rozgrzewającej mieszanki przypraw: kurkumy, kardamonu, imbiru i gałki muszkatołowej. Można też wzbogacić je dodając kakao, wanilię czy pieprz.

Już w starożytności zauważono, że mleko z miodem i cynamonem wpływa korzystnie na zmęczony organizm. Chyba więc naprawdę warto wypróbować ten sposób? Przedstawiamy przykładowy przepis, który możecie dowolnie zmieniać i urozmaicać ulubionymi przyprawami i dodatkami!

mleko ksiezycowe
Fot. LOVEANDOLIVEOIL.COM

Składniki:
- 1 szklanka pełnotłustego mleka lub niesłodzonego mleka orzechowego
- 2 szczypty mielonego kardamonu
- szczypta mielonego imbiru
- ½ łyżeczki mielonego cynamonu
- ½ łyżeczki kurkumy
- szczypta mielonej gałki muszkatołowej
- odrobina czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka miodu
- 1 łyżeczka oleju kokosowego

Zagotuj mleko w małym rondlu. Dodaj cynamon, kurkumę, kardamon, imbir oraz gałkę muszkatołową. Dopraw pieprzem. Całość energicznie wymieszaj. Następnie dodaj olej kokosowy, zmniejsz ogień do minimum i nadal gotuj, przez około 5-10 minut. Zdejmij mleko z ognia i lekko ostudź. Wymieszaj miksturę z miodem, wlej do kubka, wypij i udaj się prosto do łóżka.
Dobranoc! 

mleko ksiezycowe
Fot. MATERIAŁY PRASOWE

 

Wideo

Wiemy, jak dbać o skórę dojrzałą! 

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

W wielkanocnym numerze Barbara Kurdej-Szatan z mamą i córką opowiadają o rodzinnych tajemnicach, a Joanna Mazur o tym, jak naprawdę wygląda życie niewidomej sportsmenki!