lampa dla roślin
Fot. ARTEMIDE.COM
DESIGN

Włoski producent oświetlenia stworzył specjalne lampy dla... roślin!

Na czym polega ich fenomen?

Gabriela Łaskowska 4 listopada 2018 13:32
lampa dla roślin
Fot. ARTEMIDE.COM

Na pewno zdarzyło się Wam kiedyś postawić w domu roślinę w zamkniętym pomieszczeniu bez odpowiedniej ilości światła, co skutkowało jej szybkim zwiędnięciem. Co zrobić w takiej sytuacji?  Jak sprawić, żeby rośliny rosły bez dostępu do słońca?

Z pomocą przychodzą architekci z firmy Bjarke Ingels Group i marka Artemide, która jest znanym na świecie producentem lamp. Nawiązali oni współpracę, której owocem jest innowacyjny projekt lampy Gople. Godzi ona ludzkie przestrzenie z potrzebami natury. Światło, wytwarzane przez lampy, wspomaga rośliny przy przeprowadzaniu procesu fotosyntezy.  

Jak działają lampy?

Szklane kapsuły, wyprodukowane zostały według starożytnej tradycyjnej weneckiej techniki. System RWB, opatentowany przez Artemidę w 2011 roku, jest próbą interpretacji kolorów światła na nowo. RWB (czerwony-biały-niebieski) ma tu zastąpić RGB (czerwony-zielony-niebieski). Światło, wytwarzane przez lampy Gople, umożliwiają przeprowadzanie procesu fotosyntezy. Lampy posiadają możliwości zmiany temperatury światła tak, by dostosować je do wymagań poszczególnych roślin.

Nowoczesny design

Oprócz praktycznych właściwości, lampy Gople pełnią również funkcję estetyczną. Ich nowoczesny design w połączeniu z uniwersalnymi kolorami sprawiają, że świetnie dopełnią każde wnętrze. Za to ich delikatne światło wprowadzi do niego przytulny klimat.

Dostępne są prototypy lampy w kolorach: biały, srebrny i miedziany.  

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.