lampa dla roślin
Fot. ARTEMIDE.COM
DESIGN

Włoski producent oświetlenia stworzył specjalne lampy dla... roślin!

Na czym polega ich fenomen?

Gabriela Łaskowska 4 listopada 2018 13:32
lampa dla roślin
Fot. ARTEMIDE.COM

Na pewno zdarzyło się Wam kiedyś postawić w domu roślinę w zamkniętym pomieszczeniu bez odpowiedniej ilości światła, co skutkowało jej szybkim zwiędnięciem. Co zrobić w takiej sytuacji?  Jak sprawić, żeby rośliny rosły bez dostępu do słońca?

Z pomocą przychodzą architekci z firmy Bjarke Ingels Group i marka Artemide, która jest znanym na świecie producentem lamp. Nawiązali oni współpracę, której owocem jest innowacyjny projekt lampy Gople. Godzi ona ludzkie przestrzenie z potrzebami natury. Światło, wytwarzane przez lampy, wspomaga rośliny przy przeprowadzaniu procesu fotosyntezy.  

Jak działają lampy?

Szklane kapsuły, wyprodukowane zostały według starożytnej tradycyjnej weneckiej techniki. System RWB, opatentowany przez Artemidę w 2011 roku, jest próbą interpretacji kolorów światła na nowo. RWB (czerwony-biały-niebieski) ma tu zastąpić RGB (czerwony-zielony-niebieski). Światło, wytwarzane przez lampy Gople, umożliwiają przeprowadzanie procesu fotosyntezy. Lampy posiadają możliwości zmiany temperatury światła tak, by dostosować je do wymagań poszczególnych roślin.

Nowoczesny design

Oprócz praktycznych właściwości, lampy Gople pełnią również funkcję estetyczną. Ich nowoczesny design w połączeniu z uniwersalnymi kolorami sprawiają, że świetnie dopełnią każde wnętrze. Za to ich delikatne światło wprowadzi do niego przytulny klimat.

Dostępne są prototypy lampy w kolorach: biały, srebrny i miedziany.  

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.