Syrenka, auto, 60-lecie
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

60 lat minęło… Kultowy polski samochód Syrena obchodzi urodziny! Obecnie na polskich drogach zachwyca jego nowa wersja

BARBARA ŁUBKO 20 marca 2017 16:30
Syrenka, auto, 60-lecie
Fot. East News

Auto wyjątkowe, bo polskie i ze wspaniałą historią. Przez lata było obiektem pożądania i ukochanym samochodem wielu Polaków. Spełnieniem marzeń o polskiej motoryzacji. Od zakończenia produkcji Syreny w 1983 roku zyskało miano auta kultowego. I choć małe i niezbyt nowoczesne (nawet jak na standardy tamtych czasów) kochaliśmy je za waleczną duszę! Syrena nie tylko świetnie radziła sobie na polskich drogach (wystarczy przypomnieć słynne polskie zimy!), ale w latach 60. dzielnie reprezentowała też nasz kraj w Rajdzie Monte Carlo.

 

Zobacz też: Jak wygląda miasto przyszłości? Zobacz niezwykłe zdjęcia Singapuru

Syrenka, auto, 60-lecie
Fot. East News


A jak to się wszystko zaczęło? Pierwsze prace projektowe nad polskim autem rozpoczęły się już w 1953 roku. Zlecenie wydała oczywiście ówczesna władza państwowa, a projekt był priorytetowy. Polska potrzebowała przecież powodu do motoryzacyjnej dumy! Wiele elementów konstrukcyjnych zapożyczono z innego, dziś równie kultowego samochodu - Warszawy. Pierwsza Syrena trafiła na taśmę montażową FSO (Fabryki Samochodów Osobowych) w Warszawie 20 marca 1957 roku, czyli równo 60 lat temu!

Podobnie jak w dzisiejszych czasach auto zostało poddane wnikliwym testom przez redakcje czasopism motoryzacyjnych. Jakie były opinie specjalistów? Nie najlepsze. Syrenie zarzucona m.in. niezbyt luksusowe wnętrze (delikatnie mówiąc), niewygodne siedzenia i za dużą i przez to trudną w obsłudze kierownicę. Utyskiwania dziennikarzy nie zmieniły jednak poglądu Polaków na auto – każdy chciał je mieć! Zresztą w kolejnych latach Syrenę (coraz częściej nazywaną pieszczotliwie Syrenką) poddano modyfikacjom i następne modele były coraz doskonalsze!

Syrenka, auto, 60-lecie
Fot. East News

 

W 2012 roku rozpoczęto prace nad wskrzeszeniem kultowego auta. Projektem zajęła się polska firma AMZ Kutno. W 2014 zaprezentowano prototyp, a w 2015 auto uzyskało homologację i mogło wreszcie trafić na polskie drogi. Model nosi nazwę S201, ale dla nas (i wielu miłośników) to po prostu Syrenka – młodsza siostra dawnej Syreny!


Syrenka, auto, 60-lecie
Fot. AMZ-KUTNO


Auto ma ambicje sportowe! Powstała nawet wersja do driftu, którą także przygotował polski zespół. Eksperci z SSGarage.pl przebudowali kompleksowo auto, wyposażając je w 400-konny wolnossący silnik v8, wyczynowe zawieszenie, klatkę bezpieczeństwa, instalację podtlenku azotu i napęd na tylną oś. Powstał prawdziwy potwór w ciele ukochanej Syrenki!


Syrenka, auto, 60-lecie
Fot. Marcin Baranowski

 

Przeczytaj też: Karolina Szostak wydaje książkę o swojej metamorfozie! Zdradziła w niej sekret szczupłej sylwetki

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?