Zechcecie mieć je w swoich domach

Gabriela Łaskowska 31 sierpnia 2018 08:00

Fiński design to prostota, funkcjonalność i trwałość. Największą inspiracją dla projektantów jest… surowy klimat Finlandii. Patrząc czy na tamtejsza architekturę, czy design, nie mamy wątpliwości, że świetnie odzwierciedlają one finlandzki krajobraz. Idealnie się w niego wkomponowują, a nawet dopełniają.

Finowie, mimo trudnego klimatu, umieją docenić skarby natury, znajdujące się w ich ojczyźnie. Widać to od razu, wchodząc do typowego fińskiego mieszkania. Motywy przyrody i zwierząt przejawiają się w najdrobniejszych szczegółach, a drewno i kamień, to główne materiały wykorzystywane w budownictwie i dekoracji wnętrz. Silna zależność między tym co wewnątrz, a na zewnątrz, sprawia, że po przekroczeniu progu domu w Finlandii, mamy wrażenie jakby była to dalsza część lasu, w którym przed chwilą byliśmy.

Nie tylko materiały inspirowane są przyrodą, ale także kolory czy formy, które często specjalnie nie są „idealne”. Tak jak w naturze - nie ma symetrii, ani kątów prostych, a barwy zaczerpnięte są z gleby, kamieni i drewna.

Ważnym aspektem, którym kierują się projektanci, jest uniwersalność. Produkty mają być na tyle estetyczne i porządne, by kupili je najbogatsi mieszkańcy, ale też w tak przystępnej cenie, by ubożsi również mogli sobie na nie pozwolić.

Zajrzyj do galerii, gdzie znajdziesz najbardziej kultowe produkty fińskiego designu.  

1/10
finski design
Copyright @MIFUKO.FI
1/10

Mifuko to połączenie fińskiego designu, z kenijskim rzemiosłem. Wszystkie ich produkty wytwarzane są w Kenii przez kobiety w małych wioskach. Słowo „mifuko” oznacza kieszeń w suahili. Jak mówią założyciele marki - każdy kto kupi torbę, dostaje szczęście „schowane” w jego kieszeni.

2/10
finski design
Copyright @MARIMEKKO.COM
2/10

Marimekko słynie na całym świecie z oryginalnych nadruków i kolorów na tkaninach. Dzięki uniwersalnym i ponadczasowym projektom, chcą umożliwić ludziom czerpanie radości z najprostszych codziennych czynności.

3/10
finski design
Copyright @INSTAGRAM.COM/b_o_u_n_d_a_r_y
3/10

Krzesła, które mają sprawiać wrażenie jakbyś był całkowicie odcięty od świata zewnętrznego. Pierwszy, tego typu projekt, powstał już w latach 60. XX wieku. Niezwykle wygodne i bardzo stylowe!

4/10
finski design
Copyright @INDIEGOGO.COM
4/10

Dzięki niemu możesz mieć napój gazowany zawsze i wszędzie! Wystarczy zamocować korek na butelce i odczekać chwilę. Urządzenie wprowadzi do Twojego napoju dwutlenek węgla, co sprawi, że stanie się on gazowany. Szybkie i poręczne.

5/10
finski design
Copyright @INDIEGOGO.COM
5/10

Lampa Airy jest idealnym przykładem fińskiego designu - jest prosta i praktyczna. Idealna do czytania, a za pomocą ściemniacza światła możesz zmienić natężenie światła i stworzyć odpowiedni nastrój w pomieszczeniu.

6/10
finski design
Copyright @IITTALA.COM
6/10

Klasyczna zastawa stołowa z 1948 r. W powojennej Finlandii brakowało niedrogich przedmiotów codziennego użytku. Projektant zaprojektował serwis go tak, aby wszystkie elementy pasowały do siebie, bez względu na kolor. Cechą charakterystyczną ceramiki jest kolor: biały, czarny, żółty, zielony lub niebieski.

7/10
finski design
Copyright @FINNISHDESIGNSHOP.COM
7/10

Stoły pierwotnie pełniły funkcję ramy na różne urządzenia. Z czasem jeden z projektantów wpadł na pomysł, aby połączyć ramę z blatem i tak powstał stół, który obecnie jest jednym z największych hitów wnętrzarskich.

8/10
finski design
Copyright @ARTEK.FI
8/10

Niezwykle uniwersalne krzesła, które można wsadzić jeden w drugi, schować w kącie, bądź użyć jako stolika kawowego lub szafki nocnej.

9/10
finski design
Copyright @FINNISHDESIGNSHOP.COM
9/10

Te małe i stylowe haczyki Dots możesz powiesić praktycznie wszędzie! Nie zabierają miejsca na podłodze, a dzięki odpowiedniemu doborowi kolorów, możesz pięknie udekorować wnętrze.

10/10
finski design
Copyright @FINNISHDESIGNSHOP.COM
10/10

Bokk, autorstwa Nedre Foss, wygląda jak rzeźba z brązu. Jednak w rzeczywistości jest czymś więcej! Powstała z zamiarem używania jej do otwierania butelek piwa i napojów gazowanych. Ręcznie rzeźbiona przez Sigve Knutson`a jest nie tylko praktyczna, ale i bardzo estetyczna!

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?