DESIGN

Są niezwykle proste i funkcjonalne... sprawdź najbardziej kultowe produkty fińskiego designu!

Zechcecie mieć je w swoich domach

Gabriela Łaskowska 31 sierpnia 2018 08:00

Fiński design to prostota, funkcjonalność i trwałość. Największą inspiracją dla projektantów jest… surowy klimat Finlandii. Patrząc czy na tamtejsza architekturę, czy design, nie mamy wątpliwości, że świetnie odzwierciedlają one finlandzki krajobraz. Idealnie się w niego wkomponowują, a nawet dopełniają.

Finowie, mimo trudnego klimatu, umieją docenić skarby natury, znajdujące się w ich ojczyźnie. Widać to od razu, wchodząc do typowego fińskiego mieszkania. Motywy przyrody i zwierząt przejawiają się w najdrobniejszych szczegółach, a drewno i kamień, to główne materiały wykorzystywane w budownictwie i dekoracji wnętrz. Silna zależność między tym co wewnątrz, a na zewnątrz, sprawia, że po przekroczeniu progu domu w Finlandii, mamy wrażenie jakby była to dalsza część lasu, w którym przed chwilą byliśmy.

Nie tylko materiały inspirowane są przyrodą, ale także kolory czy formy, które często specjalnie nie są „idealne”. Tak jak w naturze - nie ma symetrii, ani kątów prostych, a barwy zaczerpnięte są z gleby, kamieni i drewna.

Ważnym aspektem, którym kierują się projektanci, jest uniwersalność. Produkty mają być na tyle estetyczne i porządne, by kupili je najbogatsi mieszkańcy, ale też w tak przystępnej cenie, by ubożsi również mogli sobie na nie pozwolić.

Zajrzyj do galerii, gdzie znajdziesz najbardziej kultowe produkty fińskiego designu.  

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.