maseczka-ktora-dezaktywuje-koronawirusa-8
Fot. AdobeStock.com
o tym się mówi

Maseczka, która dezaktywuje koronawirusa? To możliwe!

Amerykańscy naukowcy opracowali przełomowy projekt…

Redakcja VIVA! 4 listopada 2020 10:30
maseczka-ktora-dezaktywuje-koronawirusa-8
Fot. AdobeStock.com
Pandemia koronawirusa zmieniła świat. Wzrastająca liczba zachorowań, nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach nie nastraja pozytywnie. Ciągle czekamy na szczepionkę. Czy istnieje inna metoda, dzięki której można skutecznie bronić się przed koronawirusem? Naukowcy z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology opracowali prototyp maseczki ochronnej, która nie tylko chroni przed wirusami, ale jest również w stanie je dezaktywować. Jeśli zostanie wprowadzona na rynek, w pierwszej kolejności miałby służyć lekarzom, którym z racji wykonywanego zawodu, trudno jest stosować się do zasad dystansu społecznego.

Maseczka, która dezaktywuje koronawirusa - działanie

Jak działa maseczka ochronna zaprojektowana przez amerykańskich naukowców? Maseczka wyposażona jest w zasilane baterią miedziana siatkę. Ten mechanizm odpowiedzialny jest za rozkładanie, unoszących się w powietrzu cząsteczek wirusa. Maseczka ogranicza do minimum ryzyko zarówno zarażenia jak i rozprzestrzeniania wirusów - osoba w maseczce przez cały czas wdycha i wydycha przefiltrowane powietrze.
 
 
Dzięki miedzianej siatce, wirusy unoszące się w powietrzu są spowalniane, a po spotkaniu z miedzianą siatką i wysokimi temperaturami, stają się całkowicie nieaktywne”, wyjaśniają naukowcy. „Standardowe maseczki ochronne stworzone są z myślą o powstrzymaniu wirusa przed dostaniem się do naszych organizmów. W pewnym stopniu takie rozwiązanie się sprawdza, ale nikt dotąd nie pomyślał o tym, aby równocześnie unicestwiać wirusa i sterylizować powietrze”, dodaje prof. Michael Strano z instytutu MIT.
 

maseczka-ktora-dezaktywuje-koronawirusa-11
Fot. mat. prasowe

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.