maseczka-ktora-dezaktywuje-koronawirusa-8
Fot. AdobeStock.com
o tym się mówi

Maseczka, która dezaktywuje koronawirusa? To możliwe!

Amerykańscy naukowcy opracowali przełomowy projekt…

Redakcja VIVA! 4 listopada 2020 10:30
maseczka-ktora-dezaktywuje-koronawirusa-8
Fot. AdobeStock.com
Pandemia koronawirusa zmieniła świat. Wzrastająca liczba zachorowań, nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach nie nastraja pozytywnie. Ciągle czekamy na szczepionkę. Czy istnieje inna metoda, dzięki której można skutecznie bronić się przed koronawirusem? Naukowcy z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology opracowali prototyp maseczki ochronnej, która nie tylko chroni przed wirusami, ale jest również w stanie je dezaktywować. Jeśli zostanie wprowadzona na rynek, w pierwszej kolejności miałby służyć lekarzom, którym z racji wykonywanego zawodu, trudno jest stosować się do zasad dystansu społecznego.

Maseczka, która dezaktywuje koronawirusa - działanie

Jak działa maseczka ochronna zaprojektowana przez amerykańskich naukowców? Maseczka wyposażona jest w zasilane baterią miedziana siatkę. Ten mechanizm odpowiedzialny jest za rozkładanie, unoszących się w powietrzu cząsteczek wirusa. Maseczka ogranicza do minimum ryzyko zarówno zarażenia jak i rozprzestrzeniania wirusów - osoba w maseczce przez cały czas wdycha i wydycha przefiltrowane powietrze.
 
 
Dzięki miedzianej siatce, wirusy unoszące się w powietrzu są spowalniane, a po spotkaniu z miedzianą siatką i wysokimi temperaturami, stają się całkowicie nieaktywne”, wyjaśniają naukowcy. „Standardowe maseczki ochronne stworzone są z myślą o powstrzymaniu wirusa przed dostaniem się do naszych organizmów. W pewnym stopniu takie rozwiązanie się sprawdza, ale nikt dotąd nie pomyślał o tym, aby równocześnie unicestwiać wirusa i sterylizować powietrze”, dodaje prof. Michael Strano z instytutu MIT.
 

maseczka-ktora-dezaktywuje-koronawirusa-11
Fot. mat. prasowe

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.