choinka-swieta2020-design
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi!

Kiedy powinno się rozebrać choinkę?

Czy istnieje konkretna data?

Redakcja VIVA! 28 grudnia 2022 16:30
choinka-swieta2020-design
Fot. Adobe Stock

Święta, święta i po świętach! Choinki w wielu domach jeszcze stoją, ale czy istnieje właściwy moment, kiedy powinniśmy je rozebrać? A jeśli już podejmiemy taką decyzję, to co z nimi zrobić? Wyrzucić? Oddać? Ale gdzie? Znamy odpowiedzi na wszystkie te pytania!

ZOBACZ TAKŻE: Oto najpiękniejsze zimowe krajobrazy. Zapierają dech w piersiach!

Kiedy rozebrać choinkę - co mówią staropolskie obyczaje?

Już po Bożym Narodzeniu, często pojawiają się pytania, kiedy powinniśmy pozbyć się z domu choinki. Zgodnie z Polską tradycją, istnieją trzy terminy, kiedy powinno się to zrobić. W zależności od poglądów, w wielu domach robi się to w innym czasie. Jakie daty uważane są za najlepsze do rozbierania choinki? To:

  •  Trzech Króli, 6.01
  •  Niedziela po Trzech Króli
  •  Matki Boskiej Gromnicznej 2.02

Co zrobić z choinką, której nie chcemy już w domu?

Pamiętajcie, aby nie wyrzucać żywych drzewek do śmietnika – zawsze można dać im drugie życie. Dlatego tak istotne jest kupowanie drzewek z korzeniami, w doniczkach - wiele osób zwyczajnie zasadza je w swoich ogrodach, ale jeśli nie macie takiej możliwości, poszukajcie specjalnych zbiórek w Waszym mieście, które przyjmują choinki od wszystkich zainteresowanych.

CZYTAJ TEŻ: Stuletnie bombki, polowanie na bażanty i zabawne prezenty, czyli święta w rodzinie królewskiej

co zrobic z choinka po siwetach? gdzie ja oddac?
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA SZOSTAK i MARYLA SZOSTAK: córka i matka. Są ze sobą bardzo blisko, ale dają sobie dużo wolności. Nam opowiadają o swojej wyjątkowej więzi. KAROLINA GRUSZKA o swojej chorobie, obywatelstwie córki oraz komu pomaga i dlaczego. JAN PESZEK: diabeł i anioł we mnie. Przewrotna spowiedź dojrzałego człowieka i artysty. NOWA GENERACJA IDOLI: młode pokolenie muzyków, które zawładnęło show-biznesem i zbiorową wyobraźnią.