choinka-swieta2020-design
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi!

Kiedy powinno się rozebrać choinkę?

Czy istnieje konkretna data?

Aleksandra Frankowska 5 stycznia 2021 16:27
choinka-swieta2020-design
Fot. Adobe Stock

Święta, święta i po świętach! Choinki w wielu domach jeszcze stoją, ale czy istnieje właściwy moment, kiedy powinniśmy je rozebrać? A jeśli już podejmiemy taką decyzję, to co z nimi zrobić? Wyrzucić? Oddać? Ale gdzie? Znamy odpowiedzi na wszystkie te pytania!

Co mówią staropolskie obyczaje?

Już po Bożym Narodzeniu, często pojawiają się pytania, kiedy powinniśmy pozbyć się z domu choinki. Zgodnie z Polską tradycją, istnieją trzy terminy, kiedy powinno się to zrobić. W zależności od poglądów, w wielu domach robi się to w innym czasie.

  •  Trzech Króli, 6.01
  •  Niedziela po Trzech Króli
  •  Matki Boskiej Gromnicznej 2.02

Co zrobić z choinką, której nie chcemy już w domu?

Pamiętajcie, aby nie wyrzucać żywych drzewek do śmietnika – zawsze można dać im drugie życie. Wiele osób zwyczajnie zasadza je w swoich ogrodach, ale jeśli nie macie takiej możliwości, poszukajcie specjalnych zbiórek, które przyjmują choinki od wszystkich zainteresowanych. 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.