choinka-swieta2020-design
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi!

Kiedy powinno się rozebrać choinkę?

Czy istnieje konkretna data?

Aleksandra Frankowska 2 stycznia 2022 12:20
choinka-swieta2020-design
Fot. Adobe Stock

Święta, święta i po świętach! Choinki w wielu domach jeszcze stoją, ale czy istnieje właściwy moment, kiedy powinniśmy je rozebrać? A jeśli już podejmiemy taką decyzję, to co z nimi zrobić? Wyrzucić? Oddać? Ale gdzie? Znamy odpowiedzi na wszystkie te pytania!

ZOBACZ TAKŻE: Oto najpiękniejsze zimowe krajobrazy. Zapierają dech w piersiach!

Kiedy rozebrać choinkę - co mówią staropolskie obyczaje?

Już po Bożym Narodzeniu, często pojawiają się pytania, kiedy powinniśmy pozbyć się z domu choinki. Zgodnie z Polską tradycją, istnieją trzy terminy, kiedy powinno się to zrobić. W zależności od poglądów, w wielu domach robi się to w innym czasie. Jakie daty uważane są za najlepsze do rozbierania choinki? To:

  •  Trzech Króli, 6.01
  •  Niedziela po Trzech Króli
  •  Matki Boskiej Gromnicznej 2.02

Co zrobić z choinką, której nie chcemy już w domu?

Pamiętajcie, aby nie wyrzucać żywych drzewek do śmietnika – zawsze można dać im drugie życie. Dlatego tak istotne jest kupowanie drzewek z korzeniami, w doniczkach - wiele osób zwyczajnie zasadza je w swoich ogrodach, ale jeśli nie macie takiej możliwości, poszukajcie specjalnych zbiórek w Waszym mieście, które przyjmują choinki od wszystkich zainteresowanych.

CZYTAJ TEŻ: Stuletnie bombki, polowanie na bażanty i zabawne prezenty, czyli święta w rodzinie królewskiej

co zrobic z choinka po siwetach? gdzie ja oddac?
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.