Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News
O tym się mówi

Kiedy nastąpi trzeci etap znoszenia ograniczeń! Padła wstępna data!

Czy to początek powrotu do normalności?

Redakcja VIVA! 7 maja 2020 19:45
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News

Od 4 maja możemy pójść na zakupy do galerii handlowej, zarezerwować nocleg w hotelu i wyjechać z rodziną lub rozpocząć rehabilitację. Wszystko za sprawą wprowadzonego przez rząd drugiego etapu znoszenia ograniczeń pandemicznych. W sieci pojawia się coraz więcej pytań o to, kiedy możemy spodziewać się kolejnego etapu luzowania obostrzeń. Polacy oraz młodzi przedsiębiorcy oczekują szybkiego otwarcia salonów fryzjerskich i kosmetycznych oraz możliwości korzystania z siłowni i basenów. Czy to będzie takie proste i jakie jest obecnie stanowisko rządu?

Jak obecnie funkcjonują otwarte galerie handlowe?

Oczywiście obowiązują w nich restrykcje sanitarne, ale z dnia na dzień klientów przybywa, chociaż ubywa najemców. Marki odzieżowe wycofują się z centrów handlowych lub renegocjują umowy najmu. Do sklepów i butików może wejść jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni sklepowej. Ponadto w galeriach handlowych nadal nie działają obiekty usługowe, kina i strefy gastronomiczne. O tym jak obecnie działają hotele pisaliśmy tutaj.

Co ma przynieść III etap znoszenia obostrzeń?

Najbardziej wyczekiwane przez Polaków jest przywrócenie wielu rodzajów usług, takich jak:

  • zabiegi fryzjerskie
  • zabiegi kosmetyczne
  • gastronomia stacjonarna
  • działalność punktów usługowych w galeriach handlowych.

4 etapy zmian
Fot. mat.prasowe/kancelaria premiera

Powyższe usługi zaczęłyby funkcjonować od momentu wprowadzenia w życie trzeciego etapu rządowego planu znoszenia obostrzeń epidemicznych. Rzecz jasna każda z nich musiałaby przestrzegać stosownych wytycznych jak obowiązkowe noszenie maseczek i rękawiczek, a w przypadku fryzjerów i kosmetyczek – każdorazową dezynfekcję sprzętów. Gastronomia na pewno także musiałaby się liczyć z licznymi ograniczeniami, wśród których znalazłaby się z pewnością limitowana liczba gości przy stolikach oraz odpowiednie zabezpieczenia osobiste personelu. Ale zawsze lepsza jest jakakolwiek działalność, tym bardziej że wiele małych firm na chwilę obecną jest na skraju bankructwa.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie potwierdza i nie zaprzecza!

Minister zdrowia Łukasz Szumowski daje do zrozumienia, że to, co zostało dane, może zostać szybko zabrane.

Duża część osób nie stosuje zaleceń, które wydajemy. Noszą maseczki na brodzie zamiast na nosie i ustach. To powoduje ryzyko zaprzepaszczenia tego, co wypracowaliśmy przez ten długi czas kwarantanny – powiedział szef resortu zdrowia w rozmowie z TVN24.

Minister podkreślił, że kolejny III etap luzowania obostrzeń może zostać zamrożony.

Być może jakieś restrykcje w poruszaniu się mogą zostać wprowadzone – dodał.

Czy padła konkretna data dotycząca III etapu znoszenia ograniczeń?

Najbardziej aktualną obecnie i możliwą datą jest 18 maja. Jednym z gorących tematów są restauracje i bary. Rząd rozważa otwarcie restauracji 18 maja. Byłoby to jednak tylko częściowe otwarcie i pod paroma warunkami. Przede wszystkim mogłyby one przyjmować klientów tylko w ogródkach. Te, które ich nie mają, pozostaną zamknięte. Drugim warunkiem będą odległości między stołami – muszą być od siebie oddalone o dwa metry. Ponadto wznowić działalność mogą te bary i restauracje, które mają obsługę kelnerską. Klient nie będzie mógł podejść do okienka czy baru, gdzie wydawane są posiłki. Oznacza to, że bary samoobsługowe pozostaną zamknięte.
 

Pan premier prezentując zasady tego drugiego etapu odmrażania życia gospodarczego i społecznego, wyraźnie powiedział, że kolejny etap będzie możliwy najwcześniej po dwóch tygodniach, czyli po tym okresie, kiedy będziemy mogli przeprowadzić rzetelną ewaluację efektów teraz wprowadzanych rozluźnień – powiedział minister Dworczyk.


Dodał, że wśród nich będzie otwarcie m.in. salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Można się więc spodziewać, że wznowią one działalność 18 maja.  

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.