Koronawirus - odmrażanie gospodarki
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Kiedy nastąpi czwarty etap znoszenia ograniczeń? Padła pierwsza data!

Czy w czerwcu pójdziemy na siłownię i do kina?

Redakcja VIVA! 20 maja 2020 12:30
Koronawirus - odmrażanie gospodarki
Fot. STOCK ADOBE

Pandemia koronawirusa niewątpliwie ma ogromny wpływ na gospodarkę. Wiele firm musiało na jakiś czas zawiesić swoją działalność i odliczać dni do uwolnienia się z panujących restrykcji. Polski rząd wprowadził proces odmrażania gospodarki składający się z czterech etapów. Obecnie możemy korzystać z usług salonów piękności, jednak w dalszym ciągu zamknięte są kina, teatry, a także siłownie. Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała, że zniesienie kolejnych restrykcji może nastąpić już 1 czerwca. Jakich zmian możemy się spodziewać? Jak przyznała Jadwiga Emilewicz:

Odmrażamy gospodarkę, patrzymy, co dzieje się z ilością nowych zakażeń i jeżeli ich liczba wzrasta nadmiernie, to nie będziemy się wahać i wrócimy do stanu sprzed pandemii. Komunikujemy to w uczciwy sposób.

Jak będzie przebiegał IV etap znoszenia obostrzeń?

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami w najbliższych tygodniach prawdopodobnie ponownie zostaną otwarte:

  • salony masażu, piercingu i solaria,
  • siłownie i kluby fitness,
  • kina i teatry.

Czwarty etap odmrażania gospodarki. Czerwiec 2020
Fot. MAT.PRASOWE/KANCELARIA PREMIERA

Koronawirus — otwarcie siłowni w czerwcu 2020?

Pani wicepremier opowiedziała więcej o kolejnym etapie odmrażania gospodarki na antenie RadiaZet:

Chciałam państwa zapewnić, że i w ubiegłym i w tym tygodniu będziemy kontynuować konsultacje z branżą fitness. Wiemy, że większą odporność na koronawirusa mają ci, którzy są sprawni, zdrowi, więc możliwość uprawiania sportu, rekreacji, jest także bardzo ważna. Prowadzimy konsultacje, rozmawiałam z kilkoma sieciami ogólnopolskimi, chcemy przygotować wytyczne, które sprawią, że te salony będą mogły być otwarte

Z pewnością będą obowiązywały tam ograniczenia, do których będzie trzeba się podporządkować. Mówi się o maseczkach, regularnej dezynfekcji sprzętu sportowego, a także wyłączeniu z użytku co drugiego stanowiska do ćwiczeń. Bardzo możliwe, że  podczas zajęć grupowych będzie trzeba zachowa dystans między innymi uczestnikami. Takie zasady zostały prowadzone między innymi w australijskim Perh, chińskim Hongkongu czy na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Koronawirus — otwarcie teatrów i kin w czerwcu 2020

Jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Kultury, swoją działalność mają wznowić również teatry oraz kina. Minister Piotr Gliński zauważył, że:

Pragnienie powrotu do pracy twórczej, prób w teatrach, na scenach operowych i w filharmoniach oraz ćwiczeń w zespołach baletowych jest wyrażane powszechnie i świadczy o wielkim twórczym potencjale polskich artystów.

Minister zaznaczył, że ponowne otwieranie instytucji kulturowych będzie musiało być podzielone na fazy — najpierw ruszą kina plenerowe i spektakle on-line: będziemy mieli możliwość oglądania występów na żywo na platformach, wcześniej kupując bilet. Do teatru wrócą pracownicy oraz artyści, którzy będą zobowiązani zachować 1,5 m odstępu i pracować w systemach zmianowych. Tradycyjne występy z udziałem publiki mogą wrócić nieco później. Jak informuje MKiDN teatry i kina muszą spełniać nowe wytyczne sanitarne, aby móc przyjmować klientów. Tuż po wejściu na teren obiektu pracownik będzie mógł zmierzyć nam temperaturę, a dopuszczalna liczba osób uczestniczących w seansie lub spektaklu będzie zmniejszona, aby możliwe było zachowanie bezpiecznego odstępu. Ponadto instytucje będą musiały dostosować się do bieżących zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.  

Koronawirus - odmrażanie gospodarki
Fot. STOCK ADOBE

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BOJARSKA-FERENC, CHODAKOWSKA, LEWANDOWSKA, RUBIK, JĘDRZEJCZYK, SKURA… – ich wspaniałe figury, zdrowie, niesamowita energia, kreatywność to efekt wyrzeczeń, restrykcyjnych diet, a może dobrych genów? Nowa gwiazda modelingu KAROLINA PISAREK zdradza, czemu zawdzięcza sukces. Kierowca rajdowy LESZEK KUZAJ – ryzyko to jego specjalność! A także intrygująca historia JOGI oraz skąd się wzięło SPA.