swiatowy dzien fotografii
Fot. INSTAGRAM.COM/TISSANE
STYL ŻYCIA

Dziś Światowy Dzień Fotografii! Zobacz jak robić zdjęcia według... Katarzyny Tusk!

Zapomnij o nieudanych zdjęciach na swoim aparacie

Gabriela Łaskowska 19 sierpnia 2018 13:57
swiatowy dzien fotografii
Fot. INSTAGRAM.COM/TISSANE

Obecnie, w dobie Instagrama, każdy z nas chciałby poczuć się jak fotograf. Dzięki rozwojowi technologii, posiadanie świetnej lustrzanki nie jest koniecznością, by to osiągnąć. Teraz wszyscy robimy zdjęcia telefonami, bo jest to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie. Starannie dobieramy obiekty do fotografowania, dbamy o odpowiednie światło i przez pół godziny układamy elementy tak, by wszystko wyglądało perfekcyjnie. Mimo tych wszystkich przygotowań, nie zawsze jesteśmy zadowoleni z efektów.

Z pomocą przychodzi blogerka, Katarzyna Tusk. A dokładniej napisana przez nią książka Make photography easier.

Kasia Tusk ma ponad 260 tys. obserwatorów na Instagramie. I nie bez powodu. Każde zdjęcie wykonuje z zaskakującą dbałością o szczegóły. I właśnie tymi drobnymi smaczkami i zabiegami postanowiła się z nami podzielić w swojej książce.

Książek o fotografii jest wiele. Jednak ta ze wszystkich jest, naszym zdaniem, najprzystępniejsza. Nie dowiecie się z niej czym jest przysłona, jak zmienić ISO i jaki obiektyw dobrać do robienia zdjęć wakacyjnych. Autorka potraktowała książkę raczej jak wpis na bloga ze zbiorem przydatnych rad, niż specjalistyczną pozycję o fotografii. Jeśli więc szukasz książki z całą teorią na temat robienia zdjęć, budowy aparatu i zasad zmieniania poszczególnych ustawień w aparacie, to nie będzie to odpowiedni wybór.

Jeśli natomiast fotografią zajmujesz się amatorsko i zależy Ci jedynie na podstawowych zasadach, dzięki którym Twoje zdjęcia będą po prostu ładniejsze - koniecznie musicie ją przeczytać!

Głównym przesłaniem książki jest to, jak stworzyć idealne warunki do zrobienia wyjątkowej fotografii. Autorka skupia się w sumie wyłącznie na warstwie estetycznej, nie wgłębiając się w tajniki techniczne.

Książka zawiera w sobie rady do kilku rodzajów fotografii. Zapoznaj się z nimi i zapomnij o nudnych, nieatrakcyjnych zdjęciach na Twoim Instagramie!

dzien fotografii
Fot. INSTAGRAM.COM/MAKELIFEEASIER_PL

Jak zrobić idealne zdjęcia we własnym domu?

 1. Kluczem do sukcesu jest światło, najlepiej naturalne.
 2. Sprawdź jak wyglądają poszczególne pomieszczenia o różnych porach dnia, aby przekonać się kiedy wyglądają najkorzystniej.
 3. Im gładsze tło, tym lepiej. Lepiej zacząć od czystej białej przestrzeni i dodawać rekwizyty, niż na odwrót.
 4. Na zdjęciach najlepiej wyglądają naturalne materiały, dlatego warto zainwestować w delikatne bawełniane lub lniane zasłony na okna oraz postarzane drewniane meble. Super sprawdzi się również kamień!
 5. Nie musisz od razu remontować kuchni i zmieniać w niej blatów. Wystarczy wygrzebać ze strychu stare deski lub kamienną płytę.
 6. Rośliny zostały stworzone, by je podziwiać, więc nie zapominaj o nich! Mogą dodać zdjęciu naturalności i delikatnych kolorów. Lepiej postawić na te świeżo zerwane z łąki, niż misterne kompozycje z kwiaciarni.

dzien fotografii
Fot. INSTAGRAM.COM/MAKELIFEEASIER_PL

Jak dobrze wyglądać na zdjęciach?

 1. Jak zawsze przy fotografii, najważniejsze jest światło. Najkorzystniejsze będzie to rozproszone. Jeśli słońce jest wysoko na niebie, najlepiej stanąć do niego pół tyłem, pół bokiem. Nasza twarz nie będzie wtedy ani prześwietlona, ani całkowicie w cieniu, a wszelkie niedoskonałości nie zostaną uwypuklone.
 2. Nie stawaj na baczność, ani na wprost obiektywu - wszystkie mankamenty sylwetki zostaną wtedy podkreślone.
 3. Najlepiej stworzyć w swojej pozie prześwity - nogi skrzyżuj, jedną rękę unieś, drugą włóż do kieszeni. Sylwetka będzie wyglądać lżej i smuklej.
 4. Staraj się wyglądać naturalnie. Nie musimy, jak modelki, pozować z długoćwiczoną miną przed lustrem. Najlepiej nie patrzeć w obiektyw i zapomnieć o tym, że jest się fotografowanym. Dlatego weź książkę, pogłaszcz psa, spójrz na zegarek lub odwróć głowę w bok, jakby wypatrując czegoś. Lepiej stworzyć krótką historię na zdjęciu, niż pozować na każdym jak manekin.

dzien fotografii
Fot. INSTAGRAM.COM/MAKELIFEEASIER_PL

Jak zrobić wyjątkowe zdjęcia na wakacjach?

 1. Nie cykaj bezmyślnie setek zdjęć na urlopie. I tak nie wrócisz do nich później. Lepiej przywieźć 15 wyjątkowych fotografii, niż 1000 nic nie pokazujących i tak samo wyglądających, nudnych zdjęć.
 2. Postaw na ciekawe obiekty. Wszyscy fotografują stary kościół stojący nieopodal? Ty, zamiast niego, uchwyć aparatem kotki przebiegające przez ulicę. Nikt inny o tym nie pomyśli, dlatego pokazując je bliskim, to właśnie tego typu fotografie najbardziej ich zauroczą. 
 3. Rozeznaj się przed wyjazdem, gdzie znajdują się najatrakcyjniejsze dla fotografa miejsca w mieście, do którego jedziesz! W tym celu przeszukaj Instagrama lub Pinteresta.
 4. Gdy wyjeżdżamy, z reguły obfotografowujemy całe miasto już pierwszego dnia. Lepiej najpierw trochę pozwiedzać i wybrać naprawdę wyjątkowe miejsca do uwiecznienia. Zastanów się też o jakiej porze dnia będzie wyglądać najlepiej. Nie potrzebujemy mieć w galerii zdjęć każdego budynku w mieście.

dzien fotografii
Fot. INSTAGRAM.COM/MAKELIFEEASIER_PL

Jak robić piękne zdjęcia telefonem?

 1. Rozwój i dostępność technologii sprawia, że możemy robić zdjęcia telefonem praktycznie bez żadnych ograniczeń. Przez to nie skupiamy się na tym tak, jak powinniśmy i wykonujemybezmyślnie 20 zdjęć tego samego obiektu, z których potem żadne się do niczego nie nadaje. Poświęćmy trochę czasu na znalezienie odpowiedniego tła, ułożenie rekwizytów i wybranie odpowiedniej perspektywy. Lepiej zrobić 2 świetne zdjęcia, niż 20 przeciętnych.
 2. Nie bój się korzystać z aplikacji do obrabiania zdjęć. Tylko nie przesadź. Nienaturalnie wyglądające zdjęcia też nie są pożądane.

dzien fotografii
Fot. INSTAGRAM.COM/MAKELIFEEASIER_PL

Fotografia kulinarna

 1. Jeśli robisz zdjęcie gotowej potrawie, dodaj w tle składniki, z których je zrobiłeś i przybory kuchenne. Mogą stworzyć ciekawą kompozycję, a zdjęcie nie będzie wyglądać banalnie.
 2. Jeśli nie chcesz, by na każdym zdjęciu w tle był ten sam stół kuchenny, zaopatrz się w deski, kawałek kamiennego czy marmurowego blatu. Na pewno ktoś z rodziny lub sąsiad znajdzie coś w piwnicy.

dzien fotografii
Fot. INSTAGRAM.COM/MAKELIFEEASIER_PL

Zdjęcia rodzinne i okolicznościowe

 1. Bądź niewidzialny i uchwyć swoich bliskich w naturalnym środowisku. Naturalny śmiech jest o wiele ładniejszy niż wymuszony uśmiech. 
 2. Rozmawiaj ze swoimi „modelami”, rozśmieszaj ich tak, by czuli się swobodnie. Nie zmuszaj ich do statycznego pozowania na baczność.
 3. Najlepsze będą zdjęcia w plenerze. Będziecie mieli nieograniczoną przestrzeń i korzystne światło.
 4. Zamiast sztucznego zbierania swoich towarzyszy przed obiektyw, lepiej zarządź grę w berka. Takie zdjęcia będą o wiele ciekawsze i przedstawią jakąś historię. 

Jak sama autorka mówi "W ciągu siedmiu lat prowadzenia bloga nacisnęłam spust migawki ponad pół miliona (!) razy, co pozwoliło mi zrozumieć, na czym polega tajemnica dobrej fotografii. “Zrozumieć” nie znaczy “w pełni odkryć”. Nie ma jednej uniwersalnej i niezawodnej recepty na dobre zdjęcie."

Pamiętajmy o tym. Nic tak nie rozwinie naszych umiejętności fotograficznych, jak doświadczenie, uczenie się na własnych błędach. Dlatego zamiast przeglądać setne forum internetowe o tej tematyce, lepiej sięgnąć po aparat czy telefon, iść na spacer i obserwując nasze otoczenie, uwiecznić wszystko... co naprawdę będzie godne uwiecznienia.  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.