podróże, plaża
Fot. stock.adobe.com
PODRÓŻE

Ekologiczne podróże, czyli jak możesz zadbać o środowisko podczas wakacji?

Podróżowanie z mniejszą szkodą dla przyrody nie jest takie trudne!

Ksenia Krasko 30 maja 2019 07:00
podróże, plaża
Fot. stock.adobe.com

Świadoma i przyjazna dla środowiska turystyka dotyka wielu różnych aspektów: od wyboru transportu, który zabierze Cię do miejsca docelowego, przez hotel, w którym zamierzasz się zatrzymać, aż do Twojego zachowania podczas podróży. Czasami myślimy, że zrównoważony rozwój jest czymś złożonym, ale jego istota polega na prostych działaniach, które wykonujemy każdego dnia!

Ekologiczne wakacje a transport

To oczywiste, że samolot jest szybkim, wygodnym i czasami jedynym środkiem transportu, którym dostaniesz się na wymarzony urlop. Jednak jeśli tylko masz możliwość, wybierz... pociąg! To najbardziej ekologiczne rozwiązanie, jeśli chodzi o podróż do miejsca docelowego.

Kiedy już znajdziesz się tam, gdzie spędzasz wakacje, postaraj się zmienić nawyki podczas zwiedzania. Zrezygnuj z wynajmowania samochodu na rzecz roweru, albo po prostu spaceruj! Najpiękniejsze i najciekawsze zakątki często są niewidoczne na typowych trasach turystycznych, więc dzięki pieszym wycieczkom masz szansę na poznanie miejsca z zupełnie innej strony, a co za tym idzie – na niesamowite wrażenia.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Holland🌷⛅ (@holland_netherland)

Ekologia podczas podróży

Na początek dowiedz się, czy hotel, w którym zamierzasz spędzić wakacje, dba o środowisko. System LEED to przewodnik po energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska projektach budowlanych, Green Leaf promuje zintegrowany rozwój systemów ekologicznych, społecznych i gospodarczych, a certyfikat Green Key zaprojektowany jest specjalnie dla branży turystycznej. Takie miejsca spełniają niezbędne wymagania związane z zarządzaniem środowiskiem i zwiększoną świadomością gości oraz personelu w kwestiach ekologicznych – chodzi o oszczędne zużycie wody i energii, przyjazne dla środowiska materiały oraz środki do czyszczenia, właściwe gospodarowanie odpadami, i tym podobne.

Jednak nawet jeśli Twój hotel nie ma specjalnego certyfikatu, pobyt wciąż może być bardziej przyjazny dla środowiska. Jeśli pozostajesz na dłużej niż trzy dni, powieś na drzwiach znak „nie przeszkadzać”. Codzienne sprzątanie jest równoznaczne z komfortem i poziomem hotelu, ale pomyśl o tym, czy naprawdę potrzebujesz wymiany pościeli, ręczników i półpustych worków na śmieci każdego dnia? To samo dotyczy kosmetyków, oferowanych przez miejsce, w którym zostajesz. Wykorzystaj je w całości, albo zabierz ze sobą – mogą Ci się jeszcze przydać.

Zastanów się też nad świadomym podejściem do żywności. Wybieraj lokalne restauracje i kawiarnie, a także udawaj się do sklepów, w których możesz kupić produkty luzem. Jeśli nie uda Ci się uniknąć plastikowych opakowań, koniecznie poddaj je recyklingowi zgodnie z lokalnymi przepisami. A jeśli wynajmujesz osobne mieszkanie, a nie hotel, zdecydowanie skorzystaj z możliwości samodzielnego gotowania – stawiaj na sezonowe warzywa i owoce, oraz na miejscowe przysmaki, najlepiej domowej roboty.

Jeszcze jedna, bardzo ważna wskazówka: czy zostajesz w hostelu, hotelu lub wynajętym mieszkaniu, zanim opuścisz miejsce chwilowego zamieszkania, wyłącz wszystko, co możliwe – prąd, wodę, gaz, urządzenia elektryczne.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Song Saa Collective (@songsaacollective)

Eko pamiątki i prezenty

Kupowanie pamiątek i prezentów dla siebie i bliskich to jedna z przyjemniejszych chwil podczas podróży! Wybierz coś, co rzeczywiście przyda Ci się w domu, przypominając o cudownych wakacjach. Postaraj się zrobić zakupy u lokalnych sprzedawców – to najlepsza opcja na eko-pamiątkę! Słomiany kapelusz, ręcznie tkany szal, gliniane naczynia... A może pyszna czekolada lub domowe wino? Opcji jest wiele. Po prostu omijaj typowe sklepiki z pamiątkami.

Co możesz zrobić na wakacjach, aby nie szkodzić planecie?

Oto sytuacja, którą zna każda osoba: zgodnie z zasadami bezpieczeństwa na lotniskach, nie możemy mieć w bagażu podręcznym żadnych płynów powyżej 100 ml. Co zwykle robimy w tej sytuacji? Zgadza się – kupujemy wodę w plastiku zaraz po przejściu kontroli bezpieczeństwa lub przed wejściem na pokład. Zmień to! Weź ze sobą pustą butelkę wielokrotnego użytku – najlepiej z filtrem – i napełnij ją wodą dostępną za darmo na lotniskach. Przyda Ci się też podczas zwiedzania miejsca, do którego się wybierasz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez WINK Bottle (@winkbottle)

Nasze pokolenie coraz aktywniej porusza się po świecie, mając przy sobie coraz mniej rzeczy. Podróżujemy też bardziej świadomie, co nie może nie cieszyć. Szanujmy przyrodę, nie zaśmiecajmy jej, a wręcz postarajmy się naprawić szkody, które już jej wyrządziliśmy! Dbanie o środowisko jest kluczowe dla naszego życia.  

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.