Pewność siebie
Fot. AdobeStock.com
psychologia

Pewności siebie można się nauczyć. Jak?

Podpowiadamy jak zdobyć pewność siebie. Sprawdź!

Redakcja VIVA! 7 stycznia 2019 12:18
Pewność siebie
Fot. AdobeStock.com

Brak Ci pewności siebie? Na co dzień jesteś raczej wycofana, potrzebujesz dużo czasu, by komuś zaufać i się przed nim otworzyć? Zmiana pracy, prezentacja przed dużą grupą to dla Ciebie prawdziwy koszmar? Nie martw się! Nie jesteś z tym sama. Wiele kobiet zmaga się z niską samooceną, która przeszkadza im nie tylko w pracy, ale też w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich. Na szczęście można sobie z tym radzić. Jak zyskać pewność siebie i być szczęśliwą? Podpowiadamy!

Czym objawia się brak pewności siebie?

Niska samoocena to prawdziwy problem. Jeśli Twoja głowa od rana do wieczora wypełniona jest myślami głoszącymi „jestem do niczego”, „nic mi nie wychodzi”, „inni robią to lepiej”, to może być pierwszy sygnał świadczący o tym, że zmagasz się z niską samooceną. Jakie są objawy zaniżonej samooceny?

Pesymizm

Każda z nas ma czasem gorszy okres, kiedy jednak każdy dzień wypełniony jest pesymistycznymi myślami i czarnymi wizjami wykluczającymi możliwość jakiejkolwiek poprawy swojej sytuacji w przyszłości to może być znak, że masz do czynienia z całkowitym brakiem pewności siebie.

Wstyd

Wstydzisz się swojego wyglądu, choć inni chwalą Twoje piękne oczy, ładny uśmiech i zgrabną sylwetkę? Wciąż umniejszasz swoją rolę w większych i mniejszych sukcesach, wstydzisz się odezwać do nowo poznanego chłopaka, a głośne wypowiedzenie prośby przy stole sprawia Ci trudność? Nie martw się, z tym da się walczyć!

Porównywanie się do innych

Wciąż wydaje Ci się, że inni są lepsi od Ciebie, że cokolwiek robisz, z pewnością robisz to źle? Ciągle porównujesz się do innych, by potwierdzić swoją wartość lub jej brak? Całkiem możliwe, że zmagasz się z niskim poczuciem własnej wartości.

Nadmierna troska o przyszłość

Wszystkie martwimy się o przyszłość, czasem snując wizję na temat tego, jak nasze życie będzie wyglądało za 5, 10, 15 lat. Jeśli jednak myślenie o przyszłości przybiera formę irracjonalnego lęku, który nie pozwala zasnąć lub powoduje ból brzucha, to oznacza, że pora poważnie podejść do tematu.

Nieumiejętność radzenia sobie z krytyką

Przykre, czy kąśliwe uwagi bywają trudne do zniesienia dla każdej z nas. Jeśli jednak słowa krytyki wypowiedziane w Twoim kierunku powodują złość, frustrację, smutek, który przeżywasz nadmiernie długo, to może pora zastanowić się nad źródłem problemu?

Nieumiejętność podejmowania decyzji

Są ludzie, którym podejmowanie nawet trudnych i ryzykownych decyzji przychodzi z dużą łatwością, inni potrzebują czasu do namysłu lub wsparcia najbliższych. Dla Ciebie jednak każda nawet najdrobniejsza decyzja to prawdziwy koszmar – jak ubrać się do pracy, ściąć włosy, czy dalej zapuszczać, jechać na urlop ze znajomymi czy sama? Wciąż nie możesz się zdecydować? Nie jesteś sama!

Dlaczego brakuje nam pewności siebie? Skąd się bierze niska samoocena?

Źródeł braku pewności siebie jest naprawdę sporo. Z jednej strony decydować tu mogą indywidualne cechy każdego człowieka – niektórzy po prostu są nieśmiali i w kontaktach z innymi wolą trzymać się z boku. Z drugiej strony niska samoocena może mieć źródła we wczesnym dzieciństwie. Jeśli rodzice nie pozwalali Ci na nieskrępowany rozwój, stawiali zakazy i nakazy, nie pozwalali na głośne zabawy, czy śmiech, oczekiwali, że zawsze będziesz idealna, a do tego nieustannie na wszystko narzekali, to całkiem możliwe, że po prostu nie miałaś szansy nabyć pewności siebie.

Niska samoocena często towarzyszy osobom niezwykle wrażliwym, refleksyjnym, które mocniej niż inne jednostki odczuwają radość i silniej przeżywają porażki – trudno im wówczas poradzić sobie z szalejącym w nich konfliktem wewnętrznym. Brak pewności siebie może być również sygnałem, że jakieś Twoje potrzeby są niezaspokojone, że praca, związek, relacja w której tkwisz, wcale nie przynosi Ci satysfakcji i że tak naprawdę gorąco pragniesz zmiany, mimo że paraliżuje Cię strach przed działaniem. Poznaj sposoby na radzenie sobie z emocjami!

Jak uwierzyć w siebie i nabrać pewności?

Brak pewności siebie i niska samoocena mogą pokrzyżować wiele planów. Dobra wiadomość jest jednak taka, że masz całkowity wpływ na swoją przyszłość i że sama decydujesz o tym, czy chcesz zmienić sytuację, w której od dawna tkwisz. Zastanów się, czy już do końca życia chcesz odczuwać paraliżujący strach przed nawiązaniem nowej znajomości? Pewnie, że nie! Może to właśnie czas, by dowiedzieć się, jak nabrać pewności siebie i po prostu zmienić swoje życie?

Ćwiczenia na pewność siebie, które pozwolą Ci poczuć się lepiej w stresujących sytuacjach:

Poznaj źródła lęku

W notatniku zapisz wszystkie sytuacje, które Cię stresują i rzeczy, których się boisz – mogą to być np.: wystąpienia publiczne, przedstawianie się przed grupą, mówienie na głos o sobie, proszenie innych o pomoc itp.

Określ, w czym jesteś dobra

Możesz być nieśmiała i wrażliwa, ale z pewnością masz mnóstwo zalet! Jesteś dobrą słuchaczką? Pamiętasz o ważnych wydarzeniach z życia najbliższych i zawsze chętnie niesiesz pomoc? Jesteś wrażliwa na cierpienie, ból i samotność?

Zapisz wszystko, za co siebie lubisz i podziwiasz. Początkowo możesz mieć wrażenie, że takich rzeczy jest niewiele, ale z czasem zaczniesz sobie przypominać kolejne sytuacje, w których pozytywnie zaskoczyłaś samą siebie – koniecznie je zanotuj.

Zadbaj o swój wygląd

Nie podobasz się sobie w lustrze? Pora to zmienić! Znajdź w sieci filmiki instruktażowe i naucz się wykonywać makijaż, zrób analizę kolorystyczną i poznaj swój typ urody, uporządkuj szafę i dobierz ubrania, które najlepiej podkreślają Twoją figurę – w ten sposób z pewnością zyskasz odrobinę pewności siebie.

Przygotuj się do stresujących sytuacji

Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna lub ważny egzamin? Przygotuj się wcześniej – zadbaj o swoją garderobę i elegancki wygląd, zrób notatki, poćwicz przed lustrem.

Skorzystaj z pomocy specjalisty

Jeśli brak pewności siebie jest dla Ciebie prawdziwym koszmarem i czujesz, że nie pokonasz go w pojedynkę, nie zwlekaj i poproś o pomoc specjalistę. Terapia to nie wstyd – profesjonalista z pewnością łatwiej i szybciej znajdzie źródło Twoich problemów i pomoże Ci przepracować je krok po kroku.

Budowanie pewności siebie to długotrwały proces, który wymaga samozaparcia, determinacji i odwagi. Pierwszy krok do poprawy własnej samooceny może być naprawdę trudny do wykonania, ale z każdym kolejnym poczujesz, się silniejsza, bardziej radosna i przede wszystkim gotowa do spełniania swoich marzeń.  

Pewność siebie

Pewność siebie

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?