kleszcze-jak-walczyc-ochrona-preparaty-sposoby
Fot. AdobeStock.com
o tym się mówi!

Jak chronić się przed kleszczami? Oto kilka sprawdzonych metod na walkę z tymi pajęczakami!

Boisz się „złapać kleszcza”?

Redakcja VIVA! 12 lipca 2020 09:51
kleszcze-jak-walczyc-ochrona-preparaty-sposoby
Fot. AdobeStock.com

Kleszcze, podobnie jak komary to prawdziwa zmora wakacji w Polsce. Komary, których ugryzienia potrafią być niezwykle irytujące nie są jednak tak niebezpieczne jak kleszcze, które mogą przenosić wirus odkleszczowego zapalenia mózgu czy bakterie powodujące boreliozę. Jak „złapać kleszcza”? Nieprawdą jest, że kleszcze żyją w lasach na drzewach i gałęziach - w rzeczywistości dużo bardziej niebezpieczne są pola i łąki. Kleszcze żyją bowiem głównie w trawach. I to z nich wchodzą na ubrania niczego nieświadomych spacerowiczów, a następnie dostają się na skórę. Jak to robią? Kleszcze są przecież ślepe. Swoich żywicieli znajdują jednak, wyczuwając zapach, temperaturę ciała i feromony.

Jak walczyć z kleszczami? Skuteczne metody: repelenty

Jakie są sposoby na kleszcze? Oczywiście warto używać repelentów, które skutecznie odstraszają owady i kleszcze. Jednym z nich, podobno najbardziej skutecznym jest preparat o nazwie Mugga. Jeszcze parę lat temu był on trudno dostępny, teraz można go kupić w wielu drogeriach i aptekach. Na  rynku dostępnych jest kilka jego wersji. Dlaczego działa? Zawiera związek chemiczny, który został opracowany specjalnie na użytek amerykańskiej armii.

Zapachy, które odstraszają kleszcze

Nie chodzi tu wcale o używanie luksusowych perfum! Wręcz przeciwnie - komary nie tolerują zapachu czosnku. Jeśli więc zamierzasz spędzić trochę czasu na łonie natury, wcześniej wprowadź do swojego menu potrawy z czosnkiem. Odstraszająco na  komary działa także witamina B - warto więc spożywać pokarmy, które są w nią bogate (m.in. rośliny strączkowe i jajka). Ciekawą metodą na kleszcze jest noszenie ubrań nasączonych permetryną - możesz je kupić w specjalistycznych sklepach. Po zetknięciu z materiałem nasączonym tym środkiem, kleszcze umierają lub doznają porażenia.

Odstrasz kleszcze dźwiękiem!
 

Oto nowoczesna metoda na kleszcze! Dostępne są już na rynku niewielkie urządzenia, które emitują dźwięki niesłyszalne dla człowieka ale odstraszające kleszcze. Dźwięki z tych urządzeń blokują odbieranie bodźców przez kleszcze. W efekcie pajęczaki nie mogą namierzyć swojej ofiary.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.