kleszcze-jak-walczyc-ochrona-preparaty-sposoby
Fot. AdobeStock.com
o tym się mówi!

Jak chronić się przed kleszczami? Oto kilka sprawdzonych metod na walkę z tymi pajęczakami!

Boisz się „złapać kleszcza”?

Redakcja VIVA! 12 lipca 2020 09:51
kleszcze-jak-walczyc-ochrona-preparaty-sposoby
Fot. AdobeStock.com

Kleszcze, podobnie jak komary to prawdziwa zmora wakacji w Polsce. Komary, których ugryzienia potrafią być niezwykle irytujące nie są jednak tak niebezpieczne jak kleszcze, które mogą przenosić wirus odkleszczowego zapalenia mózgu czy bakterie powodujące boreliozę. Jak „złapać kleszcza”? Nieprawdą jest, że kleszcze żyją w lasach na drzewach i gałęziach - w rzeczywistości dużo bardziej niebezpieczne są pola i łąki. Kleszcze żyją bowiem głównie w trawach. I to z nich wchodzą na ubrania niczego nieświadomych spacerowiczów, a następnie dostają się na skórę. Jak to robią? Kleszcze są przecież ślepe. Swoich żywicieli znajdują jednak, wyczuwając zapach, temperaturę ciała i feromony.

Jak walczyć z kleszczami? Skuteczne metody: repelenty

Jakie są sposoby na kleszcze? Oczywiście warto używać repelentów, które skutecznie odstraszają owady i kleszcze. Jednym z nich, podobno najbardziej skutecznym jest preparat o nazwie Mugga. Jeszcze parę lat temu był on trudno dostępny, teraz można go kupić w wielu drogeriach i aptekach. Na  rynku dostępnych jest kilka jego wersji. Dlaczego działa? Zawiera związek chemiczny, który został opracowany specjalnie na użytek amerykańskiej armii.

Zapachy, które odstraszają kleszcze

Nie chodzi tu wcale o używanie luksusowych perfum! Wręcz przeciwnie - komary nie tolerują zapachu czosnku. Jeśli więc zamierzasz spędzić trochę czasu na łonie natury, wcześniej wprowadź do swojego menu potrawy z czosnkiem. Odstraszająco na  komary działa także witamina B - warto więc spożywać pokarmy, które są w nią bogate (m.in. rośliny strączkowe i jajka). Ciekawą metodą na kleszcze jest noszenie ubrań nasączonych permetryną - możesz je kupić w specjalistycznych sklepach. Po zetknięciu z materiałem nasączonym tym środkiem, kleszcze umierają lub doznają porażenia.

Odstrasz kleszcze dźwiękiem!
 

Oto nowoczesna metoda na kleszcze! Dostępne są już na rynku niewielkie urządzenia, które emitują dźwięki niesłyszalne dla człowieka ale odstraszające kleszcze. Dźwięki z tych urządzeń blokują odbieranie bodźców przez kleszcze. W efekcie pajęczaki nie mogą namierzyć swojej ofiary.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.