Gala odbywała się w 10 różnych miejscach!

Weronika Chocholska 5 lutego 2020 09:23

Za nami już 91. gala rozdania Nagród Akademii Filmowej, czyli Oscarów! W tym podczas Oscarów przyznano nagrodę w nowej kategorii - film popularny, a sama gala była prowadzona, wyjątkowo, bez prowadzącego. Miejsce natomiast pozostało bez zmian - od 2001 roku Oscary przyznawane są w Dolby Theatre w Hollywood, niegdyś noszącym nazwę Kodak Theatre. Wcześniej odbywała się ona w 9 innych miejscach, nie tylko w Hollywood, ale także w innych częściach Los Angeles.  Najpierw Oscary miały wymiar kameralnych spotkań wśród członków Akademii, dopiero po czasie urosły do rangi najważniejszych nagród filmowych na świecie! Najpierw organizowane w hotelach przeniosły się na największe sceny w Los Angeles. Były też sytuacje wyjątkowe, gdzie zdarzyło się, że gala odbywała się w dwóch różnych miastach jednocześnie - w Los Angeles i Nowym Jorku!

Jak zmieniały się lokalizacje Oscarów na przestrzeni lat? Sprawdźcie naszą galerię!  

1/9
Miejsca gdzie odbywały się Oscary
Copyright @GETTY IMAGES
1/9

Hotel Roosevelt, Los Angeles - Po raz pierwszy nagrodę przyznano w 1927 roku w Roosevelt Hotel. W ceremonii wzięło udział 270 osób, bilety kosztowały ówczesne 5 dolarów, a sama gala trwała...15 minut!

2/9
Miejsca gdzie odbywały się Oscary
Copyright @GETTY IMAGES
2/9

Baltimore Hotel&Ambassador Hotel, Los Angeles - W latach 1930-1943 gala odbywała się naprzemiennie w dwóch miejscach. Były to Baltimore Hotel i rozebrany już Ambassador Hotel. Sama Akademia Filmowa została założona w 1927 roku na bankiecie w Baltimore Hotel w słynnej "Crystal Ballroom". (fot.Baltimore)

3/9
Miejsca gdzie odbywały się Oscary
Copyright @GETTY IMAGES
3/9

TCL Chinese Theatre, Hollywood - po raz pierwszy przeniesiono rozdanie nagród do dużego, publicznego miejsca, jakim był Chinese Theatre w 1944 roku. Na pierwszą galę Oscarów  w nowym miejscu rozdano mężczyznom i kobietom w mundurach bezpłatne wejściówki. Oscary odbywały się tutaj do 1946 roku.

4/9
Miejsca gdzie odbywały się Oscary
Copyright @EAST NEWS
4/9

Shrine Auditorium, Downtown Los Angeles - w tym miejscu Oscary odbywały się w 1947 i 1948 roku. Scenę Shrine rozpoznają miłośnicy kina - tam miała miejsce znana scena z filmu King Kong, gdzie więziona małpa zostaje publicznie ujawniona.

5/9
Miejsca gdzie odbywały się Oscary
Copyright @materiały prasowe
5/9

Pantages Theatre, Hollywood - ten niezwykły teatr w stylu zrobiony w stylu Art Deco będzie gościł Oscary przez 10 lat, od 1950 roku do 1960 roku. Wcześniej, w 1949 odbyły się jedyny raz we własnym teatrze Akademii - Academy Award Theatre. 

6/9
Miejsca gdzie odbywały się Oscary Majestic
Copyright @GETTY IMAGES
6/9

Majestic  Theatre, NBC International Theatre, Nowy Jork - w 1953 roku, 25. ceremonia rozdania Oscarów toczyła się w dwóch miejscach jednocześnie - w Pantages Theatre w Los Angeles i NBC International Theatre w Nowym Jorku. Był to pierwszy raz kiedy ceremonia była transmitowana w telewizji. 

7/9
Miejsca gdzie odbywały się Oscary
Copyright @GETTY IMAGES
7/9

Santa Monica Civic Auditorium - w ramach 33. Oscarów, uroczystość przeniesiono na zachód do Santa Monica w 1961 roku. Na tym samym rozdaniu, film "Garsoniera" był ostatnim czarno-białym filmem nagrodzonym za Najlepszy Film, aż do czasów "Listy Schindlera". Gala odbywała się w Civic Auditorium do 1968 roku.

8/9
Miejsca gdzie odbywały się Oscary
Copyright @GETTY IMAGES
8/9

Dorothy Chandler Pavilion - w 1969 roku Oscary ponownie powróciły do śródmieścia Los Angeles. Dorothy Chandler Pavilion szczyci się największą sceną w kraju. W tym miejscu Oscary odbywały się do 1987 roku. Od 1988 roku Nagrody Akademii były przyznawane zamiennie w Dorothy Chandler Pavilion i Shrine Auditorium, trwało to do 2001 roku.

9/9
Miejsca gdzie odbywały się Oscary
Copyright @GETTY IMAGES
9/9

Dolby Theatre, Hollywood - wcześniej pod nazwą Kodak Theatre. Od 2001 roku, nieprzerwanie, jest miejscem, w którym odbywa się coroczna gala rozdania Oscarów.

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.