gwiazdy-prostestuja-trybunal-konstytucyjny-aborcja-2
Fot. INSTAGRAM@JOANNAKORONIEWSKA, @GOSIA.TRZASKOWSKA, @ROBERTBIEDRON
o tym się mówi

Gwiazdy protestują przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji!

Celebrycie nie przebierają w słowach…

Redakcja VIVA! 23 października 2020 12:30
gwiazdy-prostestuja-trybunal-konstytucyjny-aborcja-2
Fot. INSTAGRAM@JOANNAKORONIEWSKA, @GOSIA.TRZASKOWSKA, @ROBERTBIEDRON

W czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny podjął niezwykle kontrowersyjną decyzję dotyczącą aborcji w Polsce. Według orzeczenia Trybunału dokonywanie aborcji ze względu na ciężkie i trwałe wady płodu jest niezgodne z konstytucją, a co za tym idzie - nielegalne. To orzeczenie wywołało protesty zarówno wśród zwykłych obywateli, jak i wśród gwiazd, które w mocnych słowach zareagowały w mediach społecznościowych. W jakich słowach podsumowały sytuację kobiet w Polsce? Przerażenie i złość to najczęstsze emocje.
 

Wypowiedzi gwiazd przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego: Kinga Rusin

„Chcesz czy nie, umrzesz czy nie, będziesz wyć z bólu i miotać się z cierpienia - nieważne! MASZ RODZIĆ! Martwe, pozbawione organów, zdeformowane - MASZ RODZIĆ - bo tak chce fundamentalistyczna władza! To "prawo", o którym wypowiada się bezprawny Trybunał Konstytucyjny jest nożem wbijanym w serce i macice tych najbiedniejszych kobiet, których nie będzie stać na legalną aborcję za granicą.

Wypowiedzi gwiazd przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego: Martyna Wojciechowska

„TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY wydał dzisiaj #WYROKNAKOBIETY, zgodnie z którym przerwanie ciąży z powodu poważnych wad płodu jest niezgodne z konstytucją. Od 1993 roku w Polsce obowiązywała ustawa, wg której przerwanie ciąży było legalne w 3 przypadkach: gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki, gdy pochodzi z gwałtu, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Organizowanie takich głosowań w samym środku szalejącej pandemii jest, w mojej ocenie, aktem politycznego wyrachowania! To, co się dziś stało, to skazanie tysięcy kobiet na cierpienie. Zwracam się zatem z pytaniem do ludzi odpowiedzialnych za tę decyzję: Jak nasze państwo jest przygotowane do niesienia pomocy kobietom, które zmusi do urodzenia nieodwracalnie uszkodzonych płodów? Temat braku wystarczającej pomocy osobom niepełnosprawnym jest poruszany od lat.

Protesty wspaniałych rodziców takich dzieci od lat spychane są na margines. Nie dostają odpowiedniej pomocy, wparcia, są zostawieni sami sobie. Po raz kolejny cały ciężar i odpowiedzialność została zrzucona na kobiety”.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY wydał dzisiaj #WYROKNAKOBIETY zgodnie z którym przerwanie ciąży z powodu poważnych wad płodu jest niezgodne z konstytucją. Od 1993 roku w Polsce obowiązywała ustawa, wg której przerwanie ciąży było legalne w 3 przypadkach: - gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki - gdy pochodzi z gwałtu - gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu Organizowanie takich głosowań w samym środku szalejącej pandemii jest w mojej ocenie aktem politycznego wyrachowania! To, co się dziś stało to skazanie tysięcy kobiet na cierpienie. Zwracam się zatem z pytaniem do ludzi odpowiedzialnych za tę decyzję: Jak nasze państwo jest przygotowane do niesienia pomocy kobietom, które zmusi do urodzenia nieodwracalnie uszkodzonych płodów? Temat braku wystarczającej pomocy osobom niepełnosprawnym jest poruszany od lat. Protesty wspaniałych rodziców takich dzieci od lat spychane są na margines. Nie dostają odpowiedniej pomocy, wparcia, są zostawieni sami sobie. Po raz kolejny cały ciężar i odpowiedzialność została zrzucona na kobiety. M. Grafika via: @karolinakp

Post udostępniony przez Martyna Wojciechowska (@martyna.world)

Wypowiedzi gwiazd przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego: Anja Rubik

"Nie mogłam w nocy spać! Czuję się bezsilna i jest mi tak strasznie ciężko na sercu. Tak jest mi przykro, myślę o tragedii Polek, Polaków i Polskich rodzin! Myślę o ich strachu i bólu! Ja mam szczęście, ja mam wybór, i ja nie zdecyduję się na ciążę w Polsce. To prawo jest wyrokiem przeciwko kobietom, mężczyznom i rodzinom! Gdzie jakakolwiek empatia czy zrozumienie! Ten kraj staje się pełen absurdów!! Mamy zakaz aborcji a nic nie robimy aby zapobiec niechcianym ciążom, jesteśmy najgorszym krajem w Unii Europejskiej pod względem dostępu do antykoncepcji ! Nie edukujemy! Ba! Nawet chcą wprowadzić całkowity zakaz edukacji seksualnej !! Zmuszamy do rodzenia dzieci z ciężkimi, nieodwracalnymi wadami płodu, a potem tym kobietom i rodzinom nie pomagamy, nie wspieramy finansowo! Pozwalamy aby żyli na granicy ubóstwa bez pomocy, patrząc na cierpienie dziecka! To co się wydarzyło wczoraj jest bardzo złym znakiem dla Polski! Tracimy Naszą wolność, o którą tak ciężko walczyliśmy! Nie możemy o tym zapomnieć! #wyroknakobiety #wyroknarodziny."
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nie mogłam w nocy spać! Czuję się bezsilna i jest mi tak strasznie ciężko na sercu. Tak jest mi przykro, myślę o tragedii Polek, Polaków i Polskich rodzin! Myślę o ich strachu i bólu! Ja mam szczęście, ja mam wybór, i ja nie zdecyduję się na ciążę w Polsce. To prawo jest wyrokiem przeciwko kobietom, mężczyznom i rodzinom! Gdzie jakakolwiek empatia czy zrozumienie! Ten kraj staje się pełen absurdów!! Mamy zakaz aborcji a nic nie robimy aby zapobiec niechcianym ciążom, jesteśmy najgorszym krajem w Unii Europejskiej pod względem dostępu do antykoncepcji ! Nie edukujemy! Ba! Nawet chcą wprowadzić całkowity zakaz edukacji seksualnej !! Zmuszamy do rodzenia dzieci z ciężkimi, nieodwracalnymi wadami płodu, a potem tym kobietom i rodzinom nie pomagamy, nie wspieramy finansowo! Pozwalamy aby żyli na granicy ubóstwa bez pomocy, patrząc na cierpienie dziecka! To co się wydarzyło wczoraj jest bardzo złym znakiem dla Polski! Tracimy Naszą wolność, o którą tak ciężko walczyliśmy! Nie możemy o tym zapomnieć! #wyroknakobiety #wyroknarodziny

Post udostępniony przez Anja Rubik (@anja_rubik)

Wypowiedzi gwiazd przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego: Robert Biedroń

„Kolejny raz polskie władze zawiodły nie tylko kobiety, ale także wszystkich obywateli. Pokazali, że fanatyzm jest ważniejszy niż zdrowie i szczęście ludzi. Nie możemy jednak się poddać. Wspierajmy się, działajmy i pokażmy, że wspólnie jesteśmy w stanie coś zmienić. Bo kiedy oni żyją nienawiścią, my wybieramy nadzieję”.
 

Wypowiedzi gwiazd przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego: Małgorzata Trzaskowska

„Dajcie nam, kobietom, decydować o sobie. Jesteśmy mądre, rozważne i odpowiedzialne. Zaufajcie nam.
#powiedzkomuś #wyroknakobiety”.

Wypowiedzi gwiazd przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego: Justyna Żyła

„Więc tyle w temacie. Gdzie my k... żyjemy?”, napisała Justyna Żyła w komentarzu na Instastories.

justyna-zyla-instagram-aborcja-2
Fot. Instagram: @justynazyla

Wypowiedzi gwiazd przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego: Anna Skura

„Kocham wolność, ludzi, staram się szanować różnice światopoglądowe, ale nigdy nie zrozumiem ingerowania w czyjeś ciało i podejmowania decyzji o czyimś życiu za kogoś. Trybunał Konstytucyjny zakazał dzisiaj aborcji ze względu na nieuleczalne wady płodu. Tysiące kobiet zostały w tym momencie skazane na ciąże, w których będą zastanawiać się czy ich dziecko przeżyje, jak będzie wyglądało po porodzie i w wielu przypadkach, w jakim czasie od porodu umrze. Czy chciałabym nosić i urodzić dziecko z bezmózgowiem czy inną śmiertelna wadą genetyczną? Kiedyś, przed tym jak sama byłam w ciąży, bez wahania powiedziałabym nie. Jednak NIGDY, naprawdę nigdy nie wiemy, jak byśmy postąpiły, dopóki same się nie znajdziemy w takiej sytuacji.Będąc w ciąży oczywiście, że przymykały mi przez głowę najgorsze myśli, a gdyby to ja.... I co wtedy? Nie umiałam odpowiedzieć na to pytanie. Nosząc sama malutkiego człowieka w środku, którego każdego dnia kocha się jeszcze bardziej, ta odpowiedź już nie jest taka prosta. Cieszę się, z całego serca dziękuje losowi, że nigdy w swoim życiu nie musiałam stać przed takim wyborem. No właśnie wyborem, bo uważam, że każda kobieta powinna mieć do tego prawo. Niewyobrażalną torturą dla ludzkiego umysłu, jak i serca, musi być robienie czegoś wbrew swojej woli i przechodzenie przez tak traumatyczne momenty, jak narodziny dziecka skazanego na śmierć od pierwszych swoich chwil. Nie zgadzam się z tym co dzisiaj się wydarzyło. Jaki kobieta, mama, człowiek kochający ludzi, życie i wolność decydowania o sobie. Przeraża mnie,że żyjemy w państwie, gdzie w XXI wieku kobieta jest inkubatorem”.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kocham wolność, ludzi, staram się szanować różnice światopoglądowe, ale nigdy nie zrozumiem ingerowania w czyjeś ciało i podejmowania decyzji o czyimś życiu za kogoś. . Trybunał Konstytucyjny zakazał dzisiaj aborcji ze względu na nieuleczalne wady płodu. Tysiące kobiet zostały w tym momencie skazane na ciąże, w których będą zastanawiać się czy ich dziecko przeżyje, jak będzie wyglądało po porodzie i w wielu przypadkach, w jakim czasie od porodu umrze. Czy chciałabym nosić i urodzić dziecko z bezmózgowiem czy inną śmiertelna wadą genetyczną? Kiedyś, przed tym jak sama byłam w ciąży, bez wahania powiedziałabym nie. Jednak NIGDY naprawdę nigdy nie wiemy, jak byśmy postąpiły dopóki same się nie znajdziemy w takiej sytuacji. Będąc w ciąży oczywiście, że przymykały mi przez głowę najgorsze myśli, a gdyby to ja... I co wtedy? Nie umiałam odpowiedzieć na to pytanie. Nosząc sama malutkiego człowieka w środku, którego każdego dnia kocha się jeszcze bardziej ta odpowiedź już nie jest taka prosta. Cieszę się, z całego serca dziękuje losowi,że nigdy w swoim życiu nie musiałam stać przed takim wyborem. No właśnie wyborem, bo uważam, że każda Kobieta powinna mieć do tego prawo. Niewyobrażalną torturą dla ludzkiego umysłu, jak i serca musi być robienie czegoś wbrew swojej woli i przechodzenie przez tak traumatyczne momenty, jak narodziny dziecka skazanego na śmierć od pierwszych swoich chwil. . Nie zgadzam się z tym co dzisiaj się wydarzyło. Jako kobieta, mama, człowiek kochający ludzi, życie i wolność decydowania o sobie. . Przeraża mnie, że żyjemy w Państwie, gdzie w XXI wieku kobieta jest inkubatorem. Kochajmy się i szanujmy ~ Ania #UrodziszBoJaTakMowie #PowiedzKomus PS. Jeżeli potrzebujecie pomocy to znajdziecie ja na stronie www.aborcjabezgranic.pl lub pod numerem telefonu +48 22 29 22 597 ❌PROSZĘ UDOSTĘPNIJ TO DALEJ ❌ ❌Kliknij 2 x W ZDJĘCIE, ŻEBY TE INFORMACJE MIAŁY WIĘKSZY ZASIĘG ❌

Post udostępniony przez Anna Skura | Travel & BALI (@whatannawears)

Wypowiedzi gwiazd przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego: Joanna Koroniewska

„Starałam się nigdy nie prezentować moich poglądów politycznych. Ale COŚ się we mnie przelało. Mam dwie Córki, sama przeszłam bardzo wiele jako kobieta, jako ciężarna, mam za sobą traumatyczne przeżycia i jestem w szoku, że ktoś odbiera mi MOJE prawa. Dawno NIC mnie tak nie poruszyło. Dawno nie wstydziłam się za to w jakim kraju przyszło mi żyć. Nie przypuszczałam, że MOJE dzieci będą świadkami TAKICH wydarzeń. Ale JEDNA RZECZ w tym CO ZŁE mnie pociesza. NA SZCZĘŚCIE nie jesteśmy bandą wszystko łykających idiotów. I mamy w sobie siłę. Dużo siły. Szanuję poglądy innych, ale TYLKO dopóki ktoś respektuje MOJE prawa. I szczerze, znam wiele rozwiązań, ale nasuwa mi się na myśl jedno. Jeśli Ktoś się ze mną nie zgadza, nie zgadza się z faktem, że TO MY POWINNYŚMY mieć prawo decydowania, może śmiało opuścić ten profil. Nie będę tęsknić. Dość tego. #wyroknakobiety #powiedzkomuś #trybunał #22.10.2020”.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Starałam się nigdy nie prezentować moich poglądów politycznych. Ale COŚ się we mnie przelało. Mam dwie Córki, sama przeszłam bardzo wiele jako kobieta, jako ciężarna, mam za sobą traumatyczne przeżycia i jestem w szoku, że ktoś odbiera mi MOJE prawa. Dawno NIC mnie tak nie poruszyło. Dawno nie wstydziłam się za to w jakim kraju przyszło mi żyć. Nie przypuszczałam, że MOJE dzieci będą świadkami TAKICH wydarzeń. Ale JEDNA RZECZ w tym CO ZŁE mnie pociesza. NA SZCZĘŚCIE nie jesteśmy bandą wszystko łykających idiotów. I mamy w sobie siłę. Dużo siły. Szanuję poglądy innych, ale TYLKO dopóki ktoś respektuje MOJE prawa. I szczerze, znam wiele rozwiązań, ale nasuwa mi się na myśl jedno. Jeśli Ktoś się ze mną nie zgadza, nie zgadza się z faktem, że TO MY POWINNYŚMY mieć prawo decydowania, może śmiało opuścić ten profil. Nie będę tęsknić. Dość tego. #wyroknakobiety #powiedzkomuś #trybunał #22.10.2020

Post udostępniony przez Joanna Koroniewska - Dowbor (@joannakoroniewska)

Wypowiedzi gwiazd przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego: Maja Hirsh

„Z oficjalnych danych wynika, że w 2019 roku w polskich szpitalach wykonano 1100 zabiegów przerwania ciąży. W tym 1074 z przyczyn embriopatologicznych. Aż 98 proc. terminacji ciąży wykonuje się w związku ze stwierdzeniem ciężkich i nieodwracalnych wad płodu.

To tylko rządowe, oficjalne statystyki. Rzeczywistość wygląda inaczej, a organizacje kobiece szacują, że rocznie ok. 100-150 tys. kobiet dokonuje w Polsce aborcji. Dzisiejszy wyrok Trybunału pozbawił Polki prawa do decyzji i skazał na konieczność noszenia chorych płodów i rodzenia śmiertelnie chorych dzieci”.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Z oficjalnych danych wynika, że w 2019 roku w polskich szpitalach wykonano 1100 zabiegów przerwania ciąży. W tym 1074 z przyczyn embriopatologicznych. Aż 98 proc. terminacji ciąży wykonuje się w związku ze stwierdzeniem ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. To tylko rządowe, oficjalne statystyki. Rzeczywistość wygląda inaczej, a organizacje kobiece szacują, że rocznie ok. 100-150 tys. kobiet dokonuje w Polsce aborcji. Dzisiejszy wyrok Trybunału pozbawił Polki prawa do decyzji i skazał na konieczność noszenia chorych płodów i rodzenia śmiertelnie chorych dzieci. . linki do podpisywania petycji w Storys . majahirsch_official#powiedzkomus#powiedzkomus#strajkkobiet #trybunałkonstytucyjny #cosiedzieje #powiedzkomuś #powiedzkomuś #nie #nie#nie

Post udostępniony przez Maja Hirsch (@majahirsch_official)

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.