widoki Gran Canaria
Fot. adobe.stock.com
VIVA! Itaka

Gran Canaria, czyli wyspa wiecznej wiosny

Poznaj jej 7 najważniejszych atrakcji

Elżbieta Pawełek 29 listopada 2022 15:30
widoki Gran Canaria
Fot. adobe.stock.com

Gran Canaria ma rozmaitość pejzaży, klimatów i wczasowych atrakcji. Tam na pewno nie można się nudzić! Dlatego wiele osób wraca tam na urlop regularnie i wciąż odkrywa coś nowego.

Gran Canaria: 7 miejsc, które trzeba odwiedzić

Gran Canaria jest najpopularniejszą wśród siedmiu wysp Kanaryjskich, odwiedzaną rokrocznie przez ponad trzy miliony turystów. Niezależnie, kiedy się przyjedzie, na Gran Canarii panuje wieczna wiosna. Klimat jest niezwykle łagodny, średnia roczna temperatura wynosi 22 st. C. Kręte drogi prowadzą po stromym terenie, poprzecinanym wąwozami. Aby objechać wyspę, potrzeba na to dziesięć godzin.

Las Palmas, leżące  na północy,  jest największym kanaryjskim miastem, a Playa del Ingles na południu – jest  jednym z największych hiszpańskich kurortów. Z obu miast, pełnych turystycznego zgiełku i hoteli, na szczęście, mamy blisko do cudownych, niemal dziewiczych rejonów Gran Canarii. Ale kiedy jednych kuszą słońce i plaże, innych pociąga życie nocne w barach i dyskotekach, których jest tu bez liku.

Oto miejsca, które trzeba zobaczyć na Gran Canarii:


1.     Las Palmas
Największe miasto archipelagu i najbardziej kosmopolityczne, które zachowało wiele uroku. Mówi się, że zatrzymał się tutaj Krzysztof Kolumb w 1492 r. w drodze do Nowego Świata,  żeby naprawić uszkodzone żaglowce przed dalszą podróżą. Do ruchliwego portu zawija dziś około tysiąca statków miesięcznie. Chociaż minęły czasy, gdy bogaci kuracjusze  ściągali tutaj, by spędzić zimę, a wspaniałe transatlantyki zapraszały na wielkie wojaże.

Na południowym krańcu Las Palmas leży urocza starówka Barrio  Vegueta z gotycką katedrą Santa Ana. Na północ od starówki ciągnie się centrum, a w pobliżu portu – trzykilometrowa złota Playa de las Canteras, wzdłuż której biegnie promenada pełna sklepów, barów, restauracji i hoteli.


2.     Maspalomas
Gran Canaria zawdzięcza swą sławę pięknym, złocistym plażom. A najbardziej znane to Maspalomas.  Rzeźbione wiatrem wydmy,  zajmujące ponad 400 hektarów, przywołujące na myśl Saharę, wyglądają nieziemsko. Dawniej sądzono, że powstały z przywianego znad Afryki piasku. Jednak dziś już wiadomo, że utworzyły je naniesione przez morze wapienny piach oraz pokruszone korale i muszle. Wydmy objęto ochroną, co uratowało je przed zabudową. Ale ku radości turystów można po nich chodzić, a nawet wziąć udział w przejażdżce na wielbłądach.
Gran Canaria Maspalomas
Fot. adobe.stock.com

3.     Puerto Rico
To nieco nadmiernie rozbudowany kurort, przepięknie położony na stokach wąwozu, spadających tarasowo ku morzu. To również najbardziej słoneczna miejscowość w całej Hiszpanii, której atutami są malownicza plaża z saharyjskim piaskiem, urocze lido i wspaniałe zaplecze do uprawiania sportów wodnych, żeglarstwa, nurkowania, windsurfingu, czy po prostu do opalania.

Gran Canaria Puerto Rico
Fot. adobe.stock.com

4.     Tafira
Wymarzone miejsce na rezydencje, zresztą jest ich tu sporo. Warto odwiedzić ogród botaniczny Jardin Canario, w którym zgromadzono rośliny ze wszystkich Wysp Kanaryjskich. Ale za największą atrakcję uchodzi Caldera de la Bandama, ogromny wulkaniczny krater o szerokości kilometra. Jego 200-metrowe zagłębienie najlepiej oglądać z pobliskiego punktu widokowego. Nieco bardziej zaś na południe znajdziemy w czerwonych skałach doliny Barranco de Guayadeque groty zamieszkane od końca XV w. Dzisiaj kilka z nich zostało zelektryfikowanych.

Gran Canaria Jardin Botanico
Fot. adobe.stock.com


5.     Roque Nublo
Ten ponad 60-metrowy postrzępiony, bazaltowy szczyt jest wierzchołkiem drugiej najwyższej góry Gran Canarii (1700 m.n.p.m.) i jednym z jej najbardziej rozpoznawalnych symboli.  Należał do świętych miejsc dawnych mieszkańców wyspy, którzy składali tutaj ofiary, prosząc o deszcz. Podejście pod tę bazaltową skałę jest dość łagodne, trasa ma zaledwie pół kilometra, a widok z góry oszołamia.
Gran Canaria Roque Nublo
Fot. adobe.stock.com

6.     Terror
Pomimo dość przerażającej nazwy, miasteczko uchodzi za jedno z najpiękniejszych na wyspie. To zarazem religijna stolica Gran Canarii - pod sosną w XV w. znaleziono figurkę Matki Boskiej, zwaną teraz Matką Boską Sosnową i wybudowano bazylikę , która stała się celem częstych pielgrzymek.  Mnóstwo tu tradycyjnych domów,  ozdobionych kanaryjskimi  balkonami z drewna sosnowego. Jest też klasztor, wprawdzie zamknięty, ale można tam kupić słynne ciasteczka wypiekane przez zakonnice.

Gran Canaria Teror
Fot. adobe.stock.com

7.     Plaża  Gui-Gui
Jedna z najpiękniejszych i zarazem najrzadziej odwiedzanych plaż Gran Canarii, głównie dlatego, że można do niej dotrzeć od strony morza lub pieszo. Taka wyprawa zajmie nam trzy godziny, trasa jest średnio trudno i nikt cieszący się normalną kondycją fizyczną nie powinien mieć problemu z jej pokonaniem. Za to nagrodą będzie odkrycie niezwykłego miejsca na Gran Canarii. 

Tekst: Elżbieta Pawełek

Gran Canaria plaża Gui- Gui
Fot. adobe.stock.com

 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.