sponge mountain
Fot. EAST NEWS
STYL ŻYCIA

Innowacyjny pomysł włoskiego architekta. W Turynie stanie sztuczna góra oczyszczająca powietrze!

Jak będzie działać?

Gabriela Łaskowska 3 listopada 2018 15:29
sponge mountain
Fot. EAST NEWS

W dzisiejszym świecie ogromnym problemem jest zanieczyszczanie środowiska. Dotyka on głównie większe miasta, ze względu na chociażby większą ilość spalin w nich wydzielaną. Na innowacyjny pomysł, który w pewnym stopniu będzie rozwiązywać ten problem, wpadł włoski architekt, Angels Renny. Jest projekt zakłada zbudowanie… sztucznej góry! Sponge Mountain będzie mierzyć około 90 metrów i powstanie w Turynie.

W jaki sposób ma oczyszczać powietrze?

Angels Renny tłumaczy, że góra będzie działać na zasadzie sekwestracji. To proces, który polega na oddzieleniu dwutlenku węgla ze spalin i pochłanianie jej do gleby. W ten sposób ma nastąpić zmniejszenie jego emisji do atmosfery. Najbardziej popularnym rodzajem sekwestracji jest metoda wtórna i właśnie ona będzie wykorzystywana w Turynie. Polega ona na wychwytywaniu dwutlenku węgla już po procesie spalania.

Z czego powstanie góra?

Góra ma powstać z ziemi, wydobytej podczas tunelu kolejowego, który będzie łączyć Turyn z francuskim miastem, Lyonem. Miejsce będzie nie tylko sposobem na oczyszczenie powietrza. Pomysłodawcy chcą, by góra była naturalnym tarasem widokowym. Jest również pomysł, by zasadzić na niej drzewa, aby stworzyć tam miejski park.

Ostatnio obserwujemy dużo działań, mających na celu oczyszczenie powietrza. Projekt Sponge Mountain nie dość, że jest bardzo praktyczny, to do tego estetyczny! Stanie się również nowym obiektem turystycznym. Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie jeszcze mocniej zwróci uwagę na problem związany z emisją dwutlenku węgla. Może na jego bazie powstaną nowe pomysły? Może sztuczne góry staną też w innych miastach?  

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Napisałam tę książkę po to, żeby oczyścić siebie dla dzieci. Żeby nie mieć już bagażu”, mówi w poruszającym wywiadzie wybitna pływaczka, OTYLIA JĘDRZEJCZAK. Były mąż Anji Rubik, SASHA KNEZEVIC, rozpoczął nowe życie – jako tata i jako… artysta. DEMI MOORE odkrywa mroczne strony swojego życia. Ile zostało z buntowniczki w MAŁGORZACIE OSTROWSKIEJ?