VIVA! VIDEO

Innowacyjne technologie prosto z przyszłości

Zobacz, co wydarzyło się na Geneva Motor Show 2018

Artykuł sponsorowany 20 marca 2018 16:12

Ostatnie Geneva Motor Show to była prawdziwa wycieczka w przyszłość! Na 88. edycji genewskich targów miłośnicy motoryzacji i nowych technologii mogli podziwiać innowacyjne rozwiązania i pomysły, które pozwolą nam jeździć jeszcze wygodniej i jeszcze bardziej bezpiecznie. 

Fot. Skoda

Główną atrakcją Geneva Motor Show jest prezentacja najbardziej nowoczesnych technologii. W tym roku królowały samochody hybrydowe, elektryczne i przede wszystkim te jeżdżące... bez kierowcy. Oczywiście ciągle trwa także wyścig na najlepsze osiągi, największą prędkość i przeróżne gadżety. Niezmiennie jednym z najważniejszych tematów podejmowanych na targach są także systemy, które jeszcze bardziej podniosłyby bezpieczeństwo jazdy.

Nowe modele marki Škoda

W tym ostatnim segmencie, szczególnie interesujące okazały się zmiany w najchętniej kupowanym przez Polaków samochodów – Škodzie Fabii FL. Nowa odsłona modelu została wyposażona w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, takie jak Blind Spot Detection (monitorowanie martwego pola) oraz Rear Traffic Alert (wspomaganie wyjazdu z miejsca parkingowego). Dodatkowo auto stało się atrakcyjniejsze dzięki zmianom w designie oraz zainstalowaniu oświetlenia LED.

Fot. Skoda

Fabia to niejedyna nowość, jaką Škoda zaprezentowała na targach Motor Show 2018. Škoda zaprezentowała także model nowego SUVa – Vision X. Samochód wyróżnia się przede wszystkim innowacyjnym, hybrydowym wykorzystaniem gazu ziemnego CNG, benzyny oraz energii elektrycznej.  Dzięki temu auto ma nie tylko gwarantować płynną jazdę i wysokie osiągi, ale także niską emisję dwutlenku węgla.

Swoją wydajność Vision X zawdzięcza rekuperacji akumulatora, czyli opcji, dzięki której ładuje się on podczas hamowania i toczenia. To sprawia, że układ zamienia energię kinetyczną na elektryczną, którą wykorzystuje do dalszej jazdy. Na oszczędność wpływa także fakt, że gaz ziemny napędza przednią oś, natomiast energia elektryczna – tylną. Dodatkowy zbiornikowi paliwa sprawia, że zasięg samochodu wynosi aż 650 kilometrów.

Nowinki technologiczne na Geneva Motor Show

Poza najnowszymi modelami samochodów, na Międzynarodowych Targach Samochodowych w Genewie, marki prezentują także morze drobniejszych gadżetów i nowoczesnych technologii, które ułatwić nam codzienne życie i jazdę. Niezwykle ciekawe okazały się rozwiązania pokazane przez DigiLab Škody. Dyrektor Jarmila Plachá mówi:

Każdego dnia pracujemy nad innowacyjnymi, zaawansowanymi rozwiązaniami, które uczynią transport indywidualny łatwiejszymi  bardziej komfortowym.

Nic więc dziwnego, że DigiLab przygotował technologie, które przydadzą się każdemu, kto jeździ autem. Marka zamierza połączyć funkcję Škoda Connect  z systemem obsługi głosowej smart home AmazonAlexa. Urządzenie będzie w stanie udzielić nam informacje o naszym samochodzie, na przykład o poziomie paliwa, jeszcze zanim wyjdziemy z domu.

Uważasz, że rozmowa z samochodem nie ułatwi ci życia? Škoda planuje skończyć z uciążliwą walką o miejsca postojowe w mieście. DigiLab pracuje nad inteligentną wyszukiwarką, która miałaby poprowadzić nas do najbliższego wolnego pola parkingowego i automatycznie uiścić opłatę.

Fot. Skoda

To tylko kilka z nowinek technologicznych, jakie mogliśmy poznać podczas Geneva Motor Show 2018. Na następną porcję musimy poczekać do następnej edycji.

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA stara się żyć eko, ale mówi: „Popełnianie błędów to historia mojego życia. Słynny himalaista PIOTR PUSTELNIK długo wierzył, że zmiany klimatyczne są dziełem natury. Mylił się. EWA ZGRABCZYŃSKA, uratowała tygrysy, teraz ma nową misję. GRETA THUNBERG – świat wreszcie uwierzył młodej aktywistce.