Franky Zapata na flyboardzie
Fot. Zapata / mediadrumworld.com/EAST NEWS
O TYM SIĘ MÓWI

Franky Zapata chciał na flyboardzie pokonać kanał La Manche. Niestety, próba się nie udała...

To miał być historyczny moment dla ludzkości

Gabriela Czernecka 25 lipca 2019 09:40
Franky Zapata na flyboardzie
Fot. Zapata / mediadrumworld.com/EAST NEWS

Wynalazca Franky Zapata zamierzał przelecieć dziś na zbudowanym przez siebie flyboardzie nad kanałem La Manche. Początkowo Franky Zapata miał wystartować z francuskiego Sanga o godzinie 6 polskiego czasu, ale z powodu pogody, początek lotu przesunięto o co najmniej dwie godziny. Francuski wynalazca zamierzał pokonać 36-kilometrowy odcinek ze średnią prędkością 140 km/h. Ma lecieć nie wyżej niż 15-20 m nad powierzchnią wody. Niestety, okazuje się, że próba się nie udała...

Wynalazca Franky Zapata przeleci na flyboardzie nad kanałem La Manche!

Franky Zapata miał dzisiaj okazję przejść do historii ludzkości. Wyczyn Francuza miał być formą uczczenia 110. rocznicy pierwszego lotu samolotem nad kanałem między Wielką Brytanią a kontynentem. Dokonał tego Louis Bleriot 25 lipca 1909 roku. Co ciekawe, o Zapacie zrobiło się głośno jakiś czas temu po tym, jak wystąpił jako "latający żołnierz" podczas parady wojskowej nad Paryżem z okazji francuskiego święta narodowego. „To jak szaleństwo. Czujesz, że całe ciało płynie. Czujesz, jak strumienie powietrza opływają ci ręce i nogi”, opisywał wrażenia z lotu pojazdem.

Co to jest flyboard?

To urządzenie, które służy do uprawiania ekstremalnych sportów wodnych. Na wynalazku można wykonywać akrobacje zarówno w wodzie, jak i w powietrzu, a także poruszać się z dużą prędkością pod jej powierzchnią. Warto dodać, że urządzenie testowano już w 2012 roku, ale dopiero w 2016 roku zrobiło się o nim głośno. Flyboard, czyli urządzenie, które wynalazł Zapata, może latać z prędkością nawet 200 km/h, ale Francuz wciąż udoskonala swój wynalazek. Dziś chciał dokonać historycznego momentu.

Wynalazca miał przelecieć na flyboardzie nad kanałem La Manche! Zapata wystartował z miejscowości Calais we Francji. Meta jego lotu usytuowana jest w Dover na terenie Wielkiej Brytanii. Odległość, jaką miał do pokonania Francuz to 36 kilometrów.

Jak sam mówił będzie starał się lecieć ekonomicznie, aby wystarczyło mu paliwa. Swoje szanse powodzenia oceniał na około... 70 procent. Zaznaczmy, że początkowo miał wystartować po godzinie 6 rano polskiego czasu, potem godzinę startu przesunięto na godzinę 8. Według najnowszych informacji początek lotu zaplanowano na godzinę 9 rano polskiego czasu.

Jak podaje ekipa towarzysząca Zapacie, 36-kilometrowy odcinek Flyboard Air powinien pokonać ze średnią prędkością 140 km/h. „Zapata Ma lecieć nie wyżej niż 15-20 m nad powierzchnią wody”, podaje francuska agencja prasowa. Lądowanie francuski wynalazca planował po 20 minutach w rejonie St. Margarets Bay. Po drodze będzie musiał wylądować na towarzyszącym statku i zatankować, bo 35 litrów paliwa lotniczego w plecaku wystarcza tylko na 6 minut lotu.

Lot nad Kanałem LaManche

Niestety, okazuje się, że próba Zapaty była nieudana. Po kilku minutach od startu, wynalazca spadł do wody. Jak przekazał Agencji Reuters członek jego ekipy technicznej, Zapata nie trafił w zamontowaną na łodzi platformę do tankowania, kiedy w połowie drogi usiłował na niej wylądować. Od samego początku zejście na platformę i  zatankowanie flyboardu, by móc pokonać dalszą część trasy, uznawane było za najtrudniejszy element. Niestety nie udało się go pokonać. Gdy Zapata schodził do lądowania nie trafił na platformę i spadł do wody. Jego waga razem ze sprzętem to około 130 kilogramów. Gdyby w trakcie lotu zepsuł mu się silnik, wszystko mogłoby skończyć się tragicznie. Ostatecznie udało mu się pokonać trasę 18 kilometrów.

Kim jest Franky Zapata?

Franky Zapata to były mistrz świata w wyścigach na skuterach wodnych. Jest też wynalazcą flyboardu. Jest to latająca platforma, która pozwala na wykonywanie akrobacji w powietrzu i na wodzie.  

Franky Zapata na flyboardzie
Fot. Zapata / mediadrumworld.com/EAST NEWS

Franky Zapata na flyboardzie
Fot. Zapata / mediadrumworld.com/EAST NEWS

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…