DESIGN

Wyrzucasz fusy po kawie? Pewien projektant robi z nich filiżanki

Wiemy, ile kosztują!

Gabriela Łaskowska 16 września 2018 07:32
filizanki z kawy
Fot. U-WLODKA.PL

Większość z nas kawę pije każdego dnia. Fusy z reguły wyrzucamy do kosza, czasami używamy do zrobienia peelingu. A co gdyby zrobić z nich… filiżanki na kawę?

Na taki pomysł wpadł niemiecki projektant, Julian Lechner. Projekt, zgodny z filozofią no-waste, jest ekologiczną alternatywą dla tradycyjnej ceramiki. W związku ze stałym wzrostem globalnego zużycia kawy, fusy są bardzo łatwo dostępnym surowcem, który normalnie marnowałby się w koszu. Lechner w kreatywny sposób przemienia „śmieci” w designerskie filiżanki.

Jak powstają filiżanki z kawy?

Po 3 latach eksperymentowania z tym surowcem, dyskutowania z naukowcami i niekończących się prób, w końcu udało się. Z przetworzonych fusów kawy narodził się nowy materiał - Kaffeform. Projektant łączy odpady po kawie z naturalnymi klejami i cząstkami drewna. Otrzymana masa daje się łatwo formować z dowolne kształty. Pozwala to na tworzenie zupełnie nowych produktów z zużytej kawy. Kaffeform jest wierny swoim niemieckim korzeniom. To właśnie w niemieckich, lokalnych kawiarniach zbierane są fusy kawy, które następnie się suszy i przetwarza w nowy surowiec.

Co wyróżnia produkty wykonane z Kaffeform?

Pierwszym produktem, powstałym w 2015 roku z Kaffeform, jest oczywiście filiżanka do espresso. Rok później można już było kupić większy kubek, do cappuccino. Powstałe w ten sposób kubki i filiżanki, będą idealne do podawania kawy w ekologicznych kawiarniach i restauracjach. Nowoczesny design i uniwersalny kolor idealnie wpasuje się w każde wnętrze. Wszystkie mają kolor ciemnego marmuru, pachną kawą i są bardzo lekkie. Ważną informacją od producenta jest to, że wszystkie naczynia z Kaffeform są bardzo trwałe i można je myć w zmywarce.

Jeśli natomiast chcesz na co dzień cieszyć się poranną rutyną picia „kawy w kawie”, możesz zaopatrzyć się w filiżanki marki Kaffeform - najtańsza, do espresso, kosztuje ok 60 zł.  

filizanki z kawy
Fot. COFFEENCLOTHES.COM

filizanki z kawy
Fot. TEKNOLSUN.COM

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Po raz pierwszy Joanna Krupa z mamą! Rozmawiają o kobiecości, mężczyznach i… mężach!