Czy rzeczywiście to dobry film?

Redakcja VIVA! 27 listopada 2020 19:31

Od jakiegoś czasu wszyscy mówią o tym filmie. Trudno przejść obojętnie obok nazwisk, które stoją za tą produkcją. Olga Tokarczuk, Anna Kazejak, Joanna Bator, Kasia Adamik, Agata Buzek - to zaledwie kilka nazwisk kobiet zaangażowanych w powstanie filmu Erotica 2022. Do pracy przy pierwszym polskim fabularnym filmie kręconym specjalnie dla platformy Netflix udało się zebrać naprawdę utalentowane artystki. Ale czy rzeczywiście rezultat jest taki jak oczekiwano? Czy rzeczywiście budzi emocje i trzyma w napięciu? Zdania na ten temat są wyraźnie podzielone. Niektórzy uważają, że film nie zaskakuje i wcale nie wzbudza pozytywnych odczuć, a nawet momentami wieje nudą...

O czym jest Erotica 2020

Erotica 2022 to cykl etiud reżyserskich, składających się na opowieść o kobietach w opresyjnym świecie - temat więc wydaje się niezwykle na czasie. Twórczynie mówiły o projekcie:

'Erotica 2022' przedstawia rzeczywistość podobną do naszej, chociaż znacznie bardziej opresyjną wobec kobiet i surrealistyczną. Wydarzenia ukazane w filmie mogłyby jednak zdarzyć się dziś – i to jest najbardziej niepokojące. 

Ta wypowiedź została spisana jednak przed październikowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji i protestach, które po nim nastąpiły. W ostatnich tygodniach świat po raz kolejny pokazał kobietom - i w ogóle obywatelom - dobitnie, że w sprawach takich jak wybór, równość wobec prawa czy wolność wyrażania poglądów jest jeszcze wiele do zrobienia. Na produkcję składa się pięć nowelek, rozgrywających się w jednym uniwersum, które napisały i wyreżyserowały słynne rodzime artystki. Wśród zaproszonych do współpracy mamy pięć reżyserek i pięć pisarek. Anna Kazejak stworzyła duet z Olgą Tokarczuk („Znikanie pani B.”), Anna Jadowska z Grażyna Plebanek („Niedźwiedź”), Kasia Adamik z Joanną Bator („Mocno”), Jagoda Szelc z Iloną Witkowską („Jeśli będziesz długo siedzieć w ciszy przyjdą do ciebie inne zwierzęta”), a Olga Chajdas z Gają Grzegorzewską („Nocna zmiana”). Chyba warto obejrzeć ten film, tym bardziej że recenzje są bardzo różnorodne. 

1/5
Hubert Komerski/Netflix
Copyright @Hubert Komerski/Netflix
1/5

Rola Agaty Buzek jest jednym z najjaśniejszych punktów całości.

2/5
Hubert Komerski/NetflixHubert Komerski/Netflix
Copyright @Hubert Komerski/Netflix
2/5

Na pochwałę również zasługuje epizod nagrany przez Jagodę Szelc!

3/5
Hubert Komerski/Netflix
Copyright @Hubert Komerski/Netflix
3/5

Dostępna na Netfliksie "Erotica 2022" zrealizowana przez polskie reżyserki i pisarki to próba porozmawiania o seksualności bez seksualizacji.

4/5
'EROTICA 2022' / Fot. Hubert Komerski/Netflix
Copyright @'EROTICA 2022' / Fot. Hubert Komerski/Netflix
4/5

Sceny seksu niestety nie zachwyciły!

5/5
'EROTICA 2022' / Fot. Hubert Komerski/Netflix
Copyright @'EROTICA 2022' / Fot. Hubert Komerski/Netflix
5/5

Artystki inspirowały się działalnością Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, zwłaszcza czarnymi marszami.

TAGI #film #Netflix

Wideo

Najpiękniejsze prezenty dla niej na Boże Narodzenie 2020

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.