Dzien gwiazdy betlejemskiej
Fot. Shutter Stock
Magiczne Święta

Magia Gwiazdy Betlejemskiej! Jak dbać o ten kwiat?

To prawdziwym symbol Bożego Narodzenia!

Aleksandra Frankowska 23 grudnia 2022 16:30
Dzien gwiazdy betlejemskiej
Fot. Shutter Stock

Jednym z nieodłącznych symboli świąt Bożego Narodzenia jest Gwiazda Betlejemska, inaczej poisencja. Przepiękny kwiat w czerwonym kolorze jest niezwykłym elementem dekoracyjnym w naszych domach w tym szczególnym czasie, tuż obok choinki, jemioły oraz stoików. Jak o niego dbać, aby wytrzymał jak najdłużej?

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze przepisy na gorące napoje w świątecznym wydaniu na Boże Narodzenie!

Historia poisencji

Gwiazda Betlejemska została wyhodowana w latach 50. I od tamtego czasu stała się niezbędnym elementem dekoracyjnym podczas Bożego Narodzenia. Nazwa – Gwiazda Betlejemska – została jej nadana w nawiązaniu do grudniowych świąt. Jak wszyscy wiedzą, to właśnie gwiazda na niebie prowadziła do Jezusa Trzech Króli.

Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską?

Odpowiednia pielęgnacja jest konieczna, aby kwiat przetrwał jak najdłużej w domowych warunkach i nie opadły mu liście. Specjaliści mają kilka rad, jak o nie zadbać.

Poinsecja, popularnie zwana gwiazdą betlejemską, to roślina dnia krótkiego, zakwita przy 12-godzinnym lub krótszym dniu. Przyspieszymy jej kwitnienie jeżeli, na przykład, przykryjemy ją kartonem. W sklepach i kwiaciarniach mamy pięknie wybarwione i kwitnące okazy, które możemy już kupować. Musimy tylko pamiętać o tym, że roślina ta lubi ziemię lekko wilgotną, nie można więc jej zbyt obficie podlewać – radzi specjalistka.

Gdzie powinna stać Gwiazda Betlejemska w domu?

Najlepszym miejscem będzie dla niej parapet, nawet w słoneczny dzień. Nie może być jednak przy gorącym grzejniku, ani w zbytnim zimnie. Jeśli liście zaczną już opadać, wystarczy je przyciąć. Regularnie nawożona, zakwitnie w kolejnym roku, na czas Bożego Narodzenia. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.