o tym się mówi

Parlament Europejski zadecydował: dwa miesiące urlopu tacierzyńskiego dla ojców!

Czy tatusiowie będą korzystać z nowego prawa?

Redakcja VIVA! 5 kwietnia 2019 12:38
Tacierzyński
Fot. Adobe Stock

W czwartek 4 kwietnia 2019 Parlament Europejski przegłosował nowe przepisy. To prawdziwa rewolucja dla młodych rodziców. Teraz długość urlopu tacierzyńskiego, którego nie będzie można przenieść na drugiego rodzica, wyniesie dwa miesiące. W Polsce do tej pory obowiązywał przepis, wedle którego urlop macierzyński i urlop rodzicielski mogły łącznie trwać rok i być w całości wykorzystane przez matkę.

Od kiedy dwa miesiące tacierzyńskiego?

Najpóźniej w 2022 roku każdy świeżo upieczony tata w Polsce będzie miał prawo do dwóch miesięcy urlopu tacierzyńskiego.

„Zauważyliśmy, że gdy przepisy na to pozwalały, wielu ojców oddawało swoje prawo do urlopu rodzicielskiego matkom. Dlatego podjęliśmy decyzję, że dwóch miesięcy nie będzie można przekazać. Albo się je weźmie, albo straci” – zdradziła Marie Arena, eurodeputowana z komisji ds. równouprawnienia kobiet i mężczyzn.

Nowe ustalenia przewidują też prawo do co najmniej 10 dni roboczych płatnego urlopu ojcowskiego. Ma on przysługiwać ojcom zaraz po narodzinach dziecka. To ważna zmiana dla Polski, bo do tej pory w Polsce ojcowie co prawda mają prawo do aż 14 dni urlopu ojcowskiego, ale mogą go wziąć dopiero po tym, jak matka dziecka wróci z urlopu macierzyńskiego.

Tacierzyński
Fot. Adobe Stock

Wideo

Odkryj kulisy sesji zdjęciowej "Zostań twarzą Kinder Bueno"!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Monika Olejnik, Martyna Wojciechowska, Joanna Przetakiewicz, Anna Lewandowska i Jessica Mercedes Kirschner. Pięć niezwykłych kobiet w niezwykłej sesji VIVY!. Janusz L. Wiśniewski w mocnej rozmowie o współczesnych kobietach oraz Debora i Joszko Brodowie z 11-stką dzieci o sile rodziny.