doplaty-dom-mieszkan-2020
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Dopłaty do czynszów. Nawet 1,5 tys. zł miesięcznie. Rząd przyjął projekt ustawy!

Kogo będą dotyczyć dopłaty?

Redakcja VIVA! 29 lipca 2020 15:31
doplaty-dom-mieszkan-2020
Fot. Adobe Stock

Rząd chce wspierać najemców mieszkań, którzy nie mają pieniędzy na opłacenie czynszu, bo z powodu pandemii koronawirusa utracili dochody - czytamy w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów. Projekt zakłada dopłaty do dodatku mieszkaniowego. Będzie to maksymalnie 1,5 tys. zł miesięcznie, co ma przekładać się w górnej granicy na 75 proc. wysokości czynszu.

W tym roku przeznaczymy na to 420 mln zł. Z kolei gminy będą mogły otrzymać większe wsparcie na budowę mieszkań w Towarzystwach Budownictwa Społecznego. Umożliwimy także zgłoszenie robót budowlanych przez internet - czytamy w rządowym komunikacie.

Czy najemcy otrzymają wsparcie finansowe w 2020?

Jak wyjaśnia rząd, dla najemców mieszkań dotkniętych pandemią koronawirusa wprowadzone zostaną dopłaty do czynszu, które będą stanowić część dodatków mieszkaniowych. Co umożliwi najemcom regularne opłacanie czynszu, a wynajmującym zapewni płynność finansową.

Dopłaty do czynszu będą wypłacane przez 6 miesięcy. Osoby korzystające z dopłat będą musiały wykazać, że w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego, ich średni miesięczny dochód był o co najmniej 25 proc. niższy niż w 2019 r. (np. na podstawie PIT za 2019 r.).

Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę będzie przysługiwał, jeżeli najemca był najemcą lokalu mieszkalnego przed 14 marca 2020 r. Wnioski o dopłaty do czynszu będzie można składać nie później niż do końca 2020 r. Będą one mogły być przyznane wraz z dodatkiem mieszkaniowym także za okres wstecz, tj. od daty wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Skorzystacie? 

wnętrza 2020
Fot. Adobe Stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.