Na co dzień, otaczamy się zapachami z wielu powodów. Chcemy poprawić sobie nastrój, poczuć się swobodnie i atrakcyjnie. Perfumy świadczą o wyczuciu stylu i klasy. Są dopełnieniem stylizacji, wyjątkowym dodatkiem, który noszą kobiety i mężczyźni.
Coraz większą wagę przykładamy do zapachów, które towarzyszą nam we wnętrzach, w pracy i w domu. Sklepy, biura czy nawet gabinety lekarskie, gdzie przyjemnie pachnie wydają się bardziej zadbane i luksusowe.
Indywidualne preferencje
Zapachy dla domu występują w wielu postaciach. Możesz sięgnąć po klasyczne świece, woski roztapiane w kominku lub zdecydować się na luksusowe perfumy, zamknięte w dyfuzorach. Oto nasze propozycje!
Saszetki zapachowe
Kompozycje zapachowe zamknięte w papierowych lub materiałowych torebkach (woreczkach).
Najlepiej sprawdzą się w zamkniętych szafach, szufladach i niewielkich pomieszczeniach, np. w garderobie. Taką saszetką należy od czasu do czasu potrząsnąć, by uwolnić zapach.
Zapachowy woreczek zrobisz samodzielnie! :) Najważniejsze, by wykonany był z oddychającej tkaniny, np. lnu czy bawełny. Do środka włóż suszone płatki kwiatów. Najmocniej i najdłużej pachną róże, lawenda i piwonie.
Świece i tealighty
Świece zapalamy ze nie tylko ze względu na zapach, który wydzielają, ale przede wszystkim dla nadania klimatu pomieszczeniu.
To dodatki aranżacyjne, które sprawiają, że dom nabiera wyjątkowego charakteru. Należy pamiętać, że wielkość świecy ma znaczenie, bo jej średnica wpływa czas uwalniania aromatu. Dobrze dobrana świeca szybko uaktywnia zapach, wystarczając przy tym na kilkadziesiąt do kilkuset godzin.
Olejki zapachowe i eteryczne
Olejki zapachowe mogą dodać energii lub zrelaksować. Powstają z syntetyzowanych olejków naturalnych, które zostają zredukowane do zapachu. Olejki eteryczne wytwarza się z gatunków roślin olejkodajnych, np. lawendy czy jaśminu. Zawarte w nich substancje lotne oddziałują w pozytywny sposób na organizm. Oczyszczają drogi oddechowe, wspomagają przy leczeniu infekcji, pobudzają lub ułatwiają zasypianie.
Kominki i aromalampy
Do lampy można wlewać olejki na różne pory dnia - by pobudziły nas rano, pomogły się zrelaksować po południu i wyciszyły wieczorem. Można je regulować tak, by wydzielały subtelny lub intensywny aromat. Cząsteczki olejku unoszone przez wodę osadzają się na m.in. na meblach i oddają zapach nawet po wyłączeniu urządzenia. Najlepiej stosować je na niewielkiej, zamkniętej przestrzeni, podobnie jak kominki. W nich roztapiamy woski, które podgrzewane są bezzapachowymi tealightami.
Dyfuzory – flakony wypełnione perfumami lub roztworami olejków

Uwalniają się przez zanurzone w cieczy patyczki. Same flakony to niezwykła ozdoba do domu. Może być minimalistyczna lub oryginalna. Szklane, kryształowe, ceramiczne, porcelanowe - wybór jest ogromny! Taki dyfuzor najlepiej postawić w sypialni, łazience bądź innym, zamkniętym pomieszczeniu, gdzie zapach szybko się rozniesie i będzie się długo uwalniał.
A jak będzie pachniało w twoim domu? :)
Zobacz także: Kuba Błaszczykowski kupił luksusowy apartament w Warszawie. Jego cena zwala z nóg!