Te wnętrza robią wrażenie!

Gabriela Czernecka 18 czerwca 2018 21:32

To właśnie tym pociągiem podróżowała ostatnio Meghan. Nową księżną spotkał prawdziwy zaszczyt, bowiem do tej pory nawet księżna Kate nie miała okazji przebywać w królewskim pociągu. To jeden z najbardziej ekskluzywnych pojazdów, jakie posiada królowa Elżbieta II. Co ciekawe, część wagonów oddano nawet do muzeum. Jak wygląda pociąg Elżbiety II? Naprawdę luksusowo!

Meghan w pociągu królowej Elżbiety II

Wygląda na to, że żona księcia Harry'ego przypadła do gustu królowej Elżbiecie II. Księżna Sussex 14 czerwca miała okazję uczestniczyć z królową podczas oficjalnej podróży do Cheshire. Podróż była o tyle wyjątkowa, że księżna jest pierwszą z pośród młodych członków rodziny królewskiej, która się nim przejedzie. Do tej pory taki przywilej mieli jedynie starsi przedstawiciele monarchii, czyli książę Filip i książę Karol wraz z księżną Camillą.

Takiej okazji nie mieli nawet książę Harry i książę William z żoną, księżną Kate! Nikt z nich nie podróżował ulubionym środkiem lokomocji babci. Ta postanowiła wyróżnić nowego członka rodziny i na wspólną przejażdżkę zaprosiła Meghan! Wizyta królowej z księżną związana była z oficjalnym otwarciem mostu Mersey Gateway w Widnes. Panie dotarły tam właśnie pociągiem królowej. Meghan miała okazję dostąpić prawdziwego zaszczytu, bowiem wnętrza tego pojazdu potrafią zaskoczyć! 

Jak wygląda pociąg królowej Elżbiety II?

Wnętrza pociągu królowej naprawdę robią wrażenie. Królewski pociąg wybudowano jeszcze za czasów królowej Wiktorii. Wnętrza wagonów wówczas prezentowały się bardzo ekstrawagancko. Ściany jednego z przedziałów ozdobiono choćby... niebieskimi tkaninami! Co by nie marnować materiału, takim samym postanowiono obić krzesła, kanapę, a nawet podnóżek! Całość dopełniają oczywiście złote ozdobniki. Odrobinę zmian postanowił wprowadzić syn ówczesnej królowej, Edward VII.

Nakazał dobudowanie kolejnych wagonów, które miałyby stanowić odpowiedniki pokoi. W jednym z nich urządził więc sobie gabinet, w którym urzędował wraz z żoną, Aleksandrą Duńską. W kolejnym znalazła się jadalnia, a w innym palarnia.

Z pokolenia na pokolenie królewski pociąg postanowiono odnawiać. W 1910 roku król Jerzy wyposażył pociąg w łazienkę z wanną. Nadzór nad remontem szybko przejęła jednak jego żona, która zamontowała w sypialni króla instalację elektryczną oraz... chłodzące wentylatory. Zadbała także o stronę wizualną  - w oknach pojawiły się gustowne zasłonki.

Ile kosztuje pociąg królowej?

Królewski pociąg nie jest jednak łatwy w utrzymaniu. Zaledwie w zeszłym roku z pieniędzy podatników wydano ponad 900 tysięcy funtów, a pociąg dokonał tylko 14 przejazdów... Mimo to królowa nie zamierza rezygnować z najwygodniejszego jej zdaniem sposobu przemieszczania się po kraju. 

Obecnie pociąg składa się z dziewięciu wagonów, które pochodzą z lat 70. Wówczas pociąg przeszedł gruntowny remont, a część wagonów trafiła do muzeum. Od tamtej pory królowa podróżuje w nieco skromniejszych wnętrzach - pociąg z dziewięciu wagonów, na które składają się oficjalnego holu wejściowego, salonu, sypialni i łazienki z pełnowymiarową wanną.

Przylega do niej garderoba królowej i drugie lobby. Osobisty pokój królowej utrzymany jest w pastelowych odcieniach, znajduje się w nim jasnoniebieska sofa. Co ciekawe, gdy książę Filip podróżował z królową miał także własną, prywatną kwaterę, gdzie odbywał spotkania. Specjalnie dla niego zamontowano także prysznic oraz instalację pozwalająca na wykonywanie połączeń telefonicznych.

Zobaczcie sami, jak wygląda pociąg królowej!  

1/5
Królewski pociąg, royal train, wnętrza królewskiego pociągu
Copyright @East News
1/5

Meghan jako jedna z nielicznych osób w rodzinie królewskiej miała okazje podróżować królewskim pociągiem.

2/5
Królewski pociąg, royal train, wnętrza królewskiego pociągu
Copyright @East News
2/5

Kolorem przewodnim jednego z pokoi jest... niebieski.

3/5
Królewski pociąg, royal train, wnętrza królewskiego pociągu
Copyright @Getty Images
3/5

W królewskim pociągu znajduje się m.in. jadalnia. Przy stole może usiąść nawet 6 osób, a w salonie znajduje się sofa z ręcznie szytymi aksamitnymi poduszkami. 

4/5
Królewski pociąg, royal train, wnętrza królewskiego pociągu
Copyright @East News
4/5

Z pokolenia na pokolenie pociąg królewski jest modernizowany.

5/5
Królewski pociąg, royal train, wnętrza królewskiego pociągu
Copyright @Getty Images
5/5

W królewskim pociągu są także sypialnie utrzymane w jasnych pastelowych odcieniach, w których znajdują się jednoosobowe łóżka. To prawdziwy jeżdżący pałac!

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.