The Bride of the Gulf
Fot. ABMS Architects
Ze świata architektury

"Panna młoda z zatoki" pokona konkurencję. Oto najwyższy budynek świata

1 grudnia 2015 19:07
The Bride of the Gulf
Fot. ABMS Architects

"Panna młoda z zatoki" - tak ma się nazywać najwyższy budynek świata, który ma sięgać aż 1152 metrów. Gdzie zostanie zbudowany? W południowym Iraku - mieście Basra, gdzie jeszcze 12 lat temu toczyła się wojna. 

 

Plany tej imponującej inwestycji ujawniło brytyjsko-irackie studio architektoniczne AMBS. Jak podaje angielski dziennik "The Guardian", wieżowiec ma sięgać aż 1152 metrów, mieć 230 pięter i nazywać się The Bride of the Gulf ( czyli "panna młoda z zatoki", tak też Irakijczycy określają Basrę). Będzie mieć o 67 pięter więcej niż obecnie najwyższy budynek świata Burdż Chalifa (829 metrów wys.), który stoi w Dubaju. Nawet gdybyśmy na szczycie dubajskiej budowli postawili najwyższy budynek w Polsce - 237-metrowy Pałac Kultury - The Bride of the Gulf i tak by nad nimi górował. 

 

Jednak to nie wysokość jest priorytetem dla projektantów. Jak cytuje "The Guardian", chcą oni stworzyć "wertykalne miasto", z czterema połączonymi ze sobą w strategicznych miejscach drapaczami chmur. Całość ma mieć 1,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni.

 

The Bride of the Gulf w Iraku
Fot. ABMS Architects

 

 

Wieżowiec z baldachimem

 

U podstawy "panny młodej z zatoki" ma być kompleks, zawierający nie tylko biura i hotele, ale też własną infrastrukturę, szkoły, parki, kliniki i osiedla. Osłaniać go będzie szklany baldachim, zwany "The Veil" (ang. "zasłona"), który ma dawać cień, bo Basra jest jednym z najcieplejszych miejsc na Ziemi. A na różnych wysokościach The Bride of the Gulf powstaną podwieszane zielone ogrody, z których ma się rozciągać panorama miasta.

 

Budynki będą dobrze wkomponowane w tkankę miasta. - To rozwiązanie celowe. Ataki na World Trade Center ujawniły słabość wolno stojących wieżowców i problemy z ewakuacją. Grupa tych połączonych ze sobą zapewni większe bezpieczeństwo - wyjaśnia architekt Marcos De Andres.

 

Baldachim The Bride of the Gulf
Fot. ABMS Architects

 

"Panna młoda" jest częścią planów rozbudowy miasta

 

Co ciekawe, najwyższe budynki świata zwykle powstają w miejscach, kojarzonych z ekonomiczną potęgą: w Stanach Zjednoczonych, na Dalekim Wschodzie (malezyjskie Petronas Towers, Taipei 101 w Taiwanie), w Dubaju.

 

Tym bardziej zaskakuje fakt, że kolejny najwyższy budynek ma powstać w Basrze - mieście, które jeszcze do 2007 roku było okupowane i rządzone przez brytyjskie siły zbrojne. Jednak od tego czasu Basra zdążyła się bardzo zmienić. Dzięki ropie jej mieszkańcy wzbogacili się, a władzom zależy na rewitalizacji regionu. Rząd inwestuje w rozwój miasta. "Panna młoda" jest częścią planów rozbudowy planowanych do 2025.

 

The Bride of the Gulf widziany od dołu
Fot. ABMS Architects

Szczyt The Bride of the Gulf
Fot. ABMS Architects

 

 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.