Sprzątanie eko
Fot. STOCK ADOBE
STYL ŻYCIA

Jak sprzątać, żeby żyć w zgodzie ze środowiskiem?

Przekonaj się, jak łatwe jest eko–sprzątanie!

Marta Baran 31 maja 2019 18:30
Sprzątanie eko
Fot. STOCK ADOBE

Dbasz o porządek w swoim mieszkaniu i starasz się, aby zawsze było czysto na błysk, używając wielu detergentów. Czy aby na pewno żyjesz w ten sposób w zgodzie ze środowiskiem? Niekoniecznie! Większość środków czyszczących w składzie zawiera zatrważające ilości substancji szkodliwych Tobie i otoczeniu. Na szczęście okazuje się, że łatwo je zastąpić i stać się eko. Jak to zrobić? To łatwiejsze niż myślisz i potrzebujesz do tego produktów, które na pewno masz w kuchni.

Środki czyszczące domowej roboty

Płyn do drewnianych podłóg, spray do kafelków albo specjalny środek do terakoty – obecnie na rynku znajdziemy całą masę specyfików do czyszczenia konkretnych nawierzchni, a nawet do usuwania konkretnych plam! Dajemy się porwać temu szaleństwu zapominając, że nie musimy posiadać w schowku tony detergentów, bo możemy je zastąpić środkami przygotowanymi w domowym zaciszu przy użyciu naturalnych składników. Będą tak samo skuteczne, a przy tym bezpieczniejsze dla środowiska. Wystarczy wykorzystać niezawodnych przeciwników brudu – ocet, kwasek cytrynowy, sól i… parę wodną.

Ocet dobry na wszystko

Używając octu, usuniesz tłuste plamy i kamień, zdezynfekujesz każdą powierzchnię i pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów, np. w lodówce lub piekarniku. Ten sposób na czyszczenie jest nie tylko bardzo skuteczny i przyjazny otoczeniu, ale też niezwykle wydajny! Ocet przyda się również, jeśli masz w domu alergika, ponieważ zwalcza roztocza. Natomiast nieprzyjemny zapach octu szybko znika, więc nie musisz się martwić, że będzie się długo utrzymywał np. w szafkach.

Odświeżający kwasek cytrynowy

Podobnie jak ocet, kwasek cytrynowy (lub zwykły sok z cytryny) poradzi sobie w walce z tłuszczem i kamieniem, a dodatkowo ma właściwości, antybakteryjne, nabłyszczające i poradzi sobie np. z uporczywym zapachem w lodówce, ponieważ doskonale pochlania zapachy. Można go też wykorzystać jako odświeżacz powietrza, rozkładając skórki cytryny lub nasączone waciki w pobliżu grzejników.

Sól do zadań specjalnych

Trudny do wyczyszczenia piekarnik lub przypalona patelnia nie będą miały szans z solą. Wystarczy połączyć ją z sodą oczyszczoną i gorącą wodą, aby przygotować roztwór, który poradzi sobie z zaschniętym brudem. Sól okaże się niezastąpiona również w przypadku plam po winie – wystarczy nasypać soli na świeżą plamę, a ta wchłonie wino!

Moc pary wodnej

Para wodna pod ciśnieniem zmiękczy osad, kamień i uporczywy brud, co ułatwi wyczyszczenie każdej powierzchni. Jej wysoka temperatura będzie działać bakteriobójczo i dezynfekująco. Warto więc rozważyć zaopatrzenie się w urządzenie, które pozwala na odkurzanie parą – zwłaszcza jeśli jesteś alergikiem lub masz w domu małe dzieci. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Marie Kondo (@mariekondo)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Marie Kondo (@mariekondo)

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Mama przy stole jest szczęśliwa”, mówią o MAGDZIE GESSLER jej dzieci – LARA GESSLER i TADEUSZ MULLER. „Ta tęsknota jest jeszcze gorsza niż na początku…”, wyznaje MAGDALENA ADAMOWICZ, żona tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska PAWŁA ADAMOWICZA. OLGA TOKARCZUK, noblistka z dredami. RAFAŁ i GRZEGORZ ZAWIERUCHA. Aktor i uczestnik „MasterChef” – na czym polega siła braci? EWA PACUŁA i NICOLE SALETA - jak nieuleczalna choroba determinuje ich życie.