Filharmonia Szczecińska i dom Living - Garden House
Fot. Laurian Ghinitoiu, Inigo Bujedo Aguirre
Tylko u nas

Dom z Katowic i Filharmonia Szczecińska walczą o "fotograficznego Oscara architektury"

MA 11 października 2015 20:05
Filharmonia Szczecińska i dom Living - Garden House
Fot. Laurian Ghinitoiu, Inigo Bujedo Aguirre

Filharmonia Szczecińska i dom jednorodzinny Living - Garden House z Katowic mają szansę na "fotograficznego Oscara architektury" - zdjęcia obu polskich projektów trafiły do półfinału międzynarodowego konkursu Arcaid Awards 2015. O zwycięstwo powalczą z 19 innymi zdjęciami przedstawiającymi najciekawsze projekty architektoniczne na świecie, m.in. z Dubaju, Szwajcarii, Australii, Chin i USA.

 

Co ciekawe, fotografie polskich budynków zrobili obcokrajowcy: Rumun i Hiszpan. Zdjęcie filharmonii autorstwa Lauriana Ghinitoiu nominowano w kategorii exteriors, a zdjęcie domu mieszkalnego, które zrobił Inigo Bujedo Aguirre, w kategorii interiors. Obydwa mają szansę na nagrodę w swoich kategoriach, ale także na zwycięstwo w tej najważniejszej - najlepsze architektoniczne zdjęcie 2015 roku.

 

Dom jednorodzinny czy filharmonia?

 

Fotografia Filharmonii Szczecińskiej to część większej całości. Ghinitoiu - Rumun pracujący i mieszkający obecnie w Berlinie, przyjechał do Polski w ub.r., by zdokumentować jeden z najlepszych projektów architektonicznych w Europie, autorstwa hiszpańskiej pracowni Estudio Barozzi Veiga. Projekt zachwycił go pomysłem i przestrzenią, bo - jak przyznał - jest "współczesnym pomnikiem, zanurzonym w mieście o nieustannie zmieniających się wzorcach ekonomicznych i społecznych". W kilka dni powstała sesja składająca się z ok. 50 kadrów, ze środka filharmonii i tych zrobionych na zewnątrz.

 

Filharmonia Szczecińska na zdjęciu Lauriana Ghinitoiu
Fot. Laurian Ghinitoiu

To zdjęcie Filharmonii Szczecińskiej ma szansę na zwycięstwo w Arcaid Awards 2015

 

 

Efekt był tak zadowalający, że autor wysłał je na konkurs Arcaid Images Architectural Photography Awards, który jest organizowany w ramach World Architecture Festival i uchodzi za "fotograficznego Oscara architektury". I dzięki jednemu ze zdjęć dostał się właśnie do półfinału.

 

Podobnie było z Aguirre, który odwiedził Katowice, by uwiecznić najnowszy projekt Roberta Koniecznego z pracowni KWK Promes. Zachwycił go pomysł na dom - pełna integracja architektury z naturą. Parter stanowi otwarte przedłużenie otaczającego budynek ogrodu (piętro m.in. z sypialnią opracowano zaś jako zamkniętą, osłaniającą wnętrze bryłę obłożoną czerwoną cegłą, charakterystyczną dla Śląska). Ściany ze szkła, z których część jest z luster, "kryją" living room, który dzięki temu przekształcony został w living garden (stąd nazwa domu) - bo obie te przestrzenie zostały wizualnie połączone. Taki zabieg sprawia wrażenie, że budynek częściowo unosi się w powietrzu i jest rozwinięciem idei bliskiej autorowi - idei przenikania się przestrzeni domu i natury.

 

Fotograf poszedł tym tropem i powstały zdjęcia lekkie, przestrzenne i pełne naturalnego światła.

 

Living-Garden House w Katowicach
Fot. Inigo Bujedo Aguirre

...a także zdjęcie Living - Garden House z Katowic

 

 

Poprzednio też był polski akcent

 

Czy fotograficzne portrety polskich budynków zostaną nagrodzone na Arcaid Awards 2015, dowiemy się podczas gali World Architecture Festival. Jury konkursu, w skład którego wchodzą m.in. duet architektów Barozzi/Veiga i brytyjski duet fotografów Hufton + Crow,  najlepsze na świecie zdjęcia architektury wybierze pod koniec festiwalu, który odbędzie się w dniach 4-6 listopada w Singapurze w słynnym hotelu Marina Bay Sands. Zwycięzca zgarnie 3 tys. dolarów.

 

W ubiegłorocznej edycji wygrało zdjęcie, które przedstawia wnętrze nowoczesnego centrum kultury Heydar Aliyev Center z Baku, stolicy Azerbejdżanu. Jego autorami są Brytyjczycy Nick Hufton i Al Crow, czyli Hufton + Crow.

 

Ale był też polski akcent - Paweł Paniczko z Białegostoku, który obecnie pracuje w Manchesterze, dostał nagrodę w kategorii "Sense of Place". Jurorom spodobała się jego fotografia apartamentowca w Kopenhadze, który jest połączeniem parkingu i bloku mieszkalnego.

 

Nagrodzone zdjęcie Polaka w Arcaid Awards 2014
Fot. Paweł Paniczko

Zdjęcie Pawła Paniczko zostało nagrodzone w konkursie Arcaid Awards 2014. Przedstawia budynek mieszkalny "Mountain Dwelling" w Kopenhadze

 

Zwycięskie zdjęcie z 2014 roku: Heydar Aliyev Center w Baku
Fot. Hufton + Crow

Zwycięzca Arcaid Awards 2014 - wnętrze Heydar Aliyev Center, autorstwa Hufton + Crow

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…