Kasia Tusk postanowiła rozpocząć nowy cykl na Instagramie @makelifeeasier_pl! Na Instastories będzie
Ładowanie telefonu i laptopa - jak robić to bardziej eko?
Kasia zwraca uwagę na bardzo ważną rzecz, dotyczącą ładowania telefonów przez całą noc! „Ładowałyście telefon przez całą noc? A wiedziałyście, że naładowane urządzenia podłączone do ładowarki nadal pobierają prąd z sieci (około 2/3 tego, co podczas ładowania)? Lepiej podłączyć telefon wieczorem i odłączyć go przed pójściem spać (to samo tyczy się laptopów)” - pisze na swoim Instastories.pokazywać o tym, co można robić na co dzień, żeby żyć bardziej eko! Na początek wzięła pod lupę pięć rzeczy, które można zrobić rano - od wstania do 9:30.

Śmietnik w łazience - potrzebny czy nie?
„Śmietnik w łazience to nie taki głupi pomysł. I nie chodzi tu tylko o patyczki do uszu, których po prostu lepiej nie kupować. Wiele higienicznych produktów (na przykład chusteczki do demakijażu) nie powinno trafiać do ubikacji - nie traktujmy jej jak śmietnika!”. Zgadzacie się z Kasią? My tak!
Pożegnaj jednorazowe ręczniki papierowe!
Kolejne kroki Kasia kieruje do kuchni. Wiele z nas jest prawdziwymi fankami papierowych ręczników. Nie trzeba ich prać i są bardzo praktyczne. Niestety absolutnie nieekologiczne!
„…przez jakiś czas (ręcznik papierowy) był uznawany za bardziej ekologiczny niż tradycyjne szmatki, bo przecież nie trzeba było go prać. Okazuje się jednak, że przy obróbce celulozy, niezbędnej do produkcji ręcznika papierowego, zużywa się ogromne ilości wody - w rzeczywistości jej ogólne zużycie jest więc większe. Co więcej celulozę otrzymuje się z drewna - produkcji ręczników papierowych przyczynia się więc do coraz dalej posuniętych wycinek lasu. Przygotowując śniadanie postawcie więc na stare dobre ściereczki, pamiętając o tym, aby rozwiesić je po każdym użyciu, tak aby miały szansę wyschnąć”.
Podwieź koleżankę do pracy!
„Połączcie przyjemne z pożytecznym i jadąc do pracy podjedźcie po koleżankę (albo dwie). Jeśli podróżujemy samochodem w pojedynkę to zużycie paliwa i tzw. „szarej energii” jest porównywalne ze zużyciem energii podczas przelotu samolotem. Z kolei typowe średnie „obłożenie” samochodu w Polsce to 1,4 osoby na auto, co jest krótko mówiąc po prostu bez sensu”.
Ta rada Kasia może być odrobinę trudniejsza do wprowadzenia - musicie opracować trasę przejazdu i zgrać się czasowo, ale pamiętajcie, że zrobicie coś dobrego nie tylko dla świata, ale też dla… swoich portfeli! Możecie przecież dzielić się kosztami benzyny!
Koniec z jednorazowymi kubkami na kawę!
„Ostatni podpunkt to drobiazg, który był moją piętą achillesową - jednorazowe kubki na kawę. Z lekkim smutkiem obserwowałam relację z tygodni mody, gdzie jednorazowe kubki z pokazów były wręcz powodem do dumy (ale by mi się dostało gdybym pokazała coś podobnego ;)). W każdym razie - ja trzymam swój kubek wielorazowy w samochodzie”.
Zdarza Ci się zapomnieć zabrać z domu wielorazowego kubka? Rada Kasi, żeby wozić go w samochodzie powinna załatwić sprawę!
