butelka Dafi
Fot. Adobe Stock
VIVA! Tylko u nas

Jesteś spragniona ruchu?

Odkryj 5 aktywności fizycznych, które pokochasz w te wakacje!

Redakcja VIVA! 28 lipca 2020 12:51
Materiał partnera
butelka Dafi
Fot. Adobe Stock

Po kwarantannie wszyscy potrzebujemy ruchu. Nie, nie dlatego (w każdym razie nie tylko), że po pandemijnych eksperymentach kulinarnych tu i tam przybyło nam nieco ciała. Najważniejsze jest to, że spędzając zbyt wiele czasu na własnej kanapie, mogliśmy w całej pełni odczuć, jak ważna jest aktywność i jak wiele odbiera nam jej brak. Ruch to przecież życie. Bez niego tracimy nie tylko formę, ale i energię, dobry nastrój i wiarę we własne możliwości. Po prostu zamieramy. Nic dziwnego: ruch to przecież najtańsze, najlepsze i najbardziej uniwersalne lekarstwo, jakie kiedykolwiek wymyślono.  Spragniona ruchu? Świetnie! Oto aktywności, które warto poznać jeszcze tego lata. 

1. Joga na trawie

butelka-filtrujaca-dafi
Fot. Adobe Stock

Albo na molo, plaży, tarasie, pomoście lub na leśnej polanie – możliwości jest bez liku. W jodze fantastyczne jest to, że można ją uprawiać w niemal każdych okolicznościach, a im są piękniejsze, tym lepiej. Sprawdź, być może tam, gdzie mieszkasz albo spędzasz wakacje, ktoś organizuje takie zajęcia. Aktywne spotkania na łonie natury odbywają się w tym roku m.in. we wrocławskim Parku Szczytnickim, w warszawskiej Prochowni, obok BWA w Tarnowie, w parku Kochanowskiego w Bydgoszczy i w wielu innych miejscach. Możesz też zorganizować je sobie sama. Tylko pomyśl: drewniany pomost, kaczki, ty i powitanie słońca. Czy to nie brzmi jak pomysł na idealny początek letniego dnia?

2. Golf

butelka-filtrujaca-dafi
Fot. Adobe Stock

Golf kojarzy ci się ze starszymi, bogatymi panami w fikuśnych strojach, którzy od niechcenia machają kijami gdzieś po drugiej stronie kuli ziemskiej? Niesłusznie. Szacuje się, że na świecie uprawia tę dyscyplinę (olimpijską!) około 60 mln osób z sześciu kontynentów, a jak wynika z raportów firmy doradczej KMGP, golf rozwija się błyskawicznie także w Polsce: przybywa i pól, i graczy, wśród których około 20 proc. stanowią panie. Ba! Mamy nawet w tej dyscyplinie sukcesy! Już po trzech latach grania na poważnie Adrian Meronk, mierzący niemal 2 metry 26-latek z Wrocławia, dostał się do najlepszej ligi europejskiej! Kto wie, może pójdziesz w jego ślady?

3. Ścianka wspinaczkowa

butelka-filtrujaca-dafi
Fot. Adobe Stock

Wbrew pozorom wspinanie się po ściankach nie jest aktywnością, na którą mogą sobie pozwolić wyłącznie szczupli, żylaści faceci. Wspinają się wszyscy: starsi i młodsi, mężczyźni i kobiety, nawet dzieci. Ścianki wspinaczkowe o różnym stopniu trudności są w każdym większym mieście (w wielu mniejszych także). Jak zacząć? Najlepiej od zajęć pod okiem doświadczonego instruktora. Uwaga, to wciąga!  

4. Dancehall

butelka-filtrujaca-dafi
Fot. Adobe Stock

Wolisz tańczyć i lubisz rytmy z Jamajki? Być może pokochasz dancehall. W tym tańcu nie kroki są najważniejsze. O wiele istotniejsze jest to, by wyrażać ciałem własne emocje i oderwać się od codzienności. Muzyka, do której się tańczy, jest niezwykle żywiołowa, więc przy okazji można spalić mnóstwo kalorii.

5. High Intensity Interval Training (HIIT) 

butelka-filtrujaca-dafi
Fot. Adobe Stock

Nie masz czasu na godzinne zajęcia w klubie fitness? HIIT wymyślono specjalnie dla ciebie: to intensywny trening interwałowy dla tych, którzy chcą poprawić kondycję (a przy okazji schudnąć) w ekspresowym tempie. Trwa tylko 20-30 minut, a ćwiczenia anaerobowe przeplatane z ćwiczeniami kardio przynoszą niebywałe rezultaty. Warto spróbować! Nie musisz zapisywać się na zajęcia. W serwisie internetowym YouTube znajduje się mnóstwo treningów HIIT, całkowicie za darmo. Poznaj zasady i działaj!

Jak się przygotować?

Odkrywając sportowe aktywności i szukając tej, która będzie najlepsza dla ciebie, nie musisz zaczynać wydania mnóstwa pieniędzy na nowy strój i sprzęt.  Tak naprawdę wystarczy chęć, resztę  – o ile jest w ogóle potrzebna – można na początku pożyczyć.  Twój sportowy niezbędnik jest prosty i uniwersalny. Składają się na niego:

  • Wygodne ubrania. Niekonieczne najmodniejsze, niekoniecznie te, które stworzono z myślą o właśnie tej, a nie innej dyscyplinie, ale koniecznie wygodne, nie krępujące ruchów i takie, które lubisz. Osobnym tematem są buty, bo trudno np. wspinać się na ściankę w ulubionych sportowych balerinach.
  • Biustonosz sportowy. To coś, w co warto zainwestować niezależnie od tego, jaką dyscyplinę sportową zamierzasz uprawiać, zwłaszcza jeśli masz duży biust. Dobrze dobrany sportowy stanik minimalizuje ruch piersi podczas ćwiczeń, a tym samym chroni ich delikatne struktury przed wstrząsami i rozciąganiem.
  • Butelka z wodą. Podczas treningu trzeba uzupełniać płyny – specjaliści polecają, by pić niewielkie ilości wody co 15-20 minut. Zabierz ze sobą butelkę dostosowaną do własnych potrzeb, a więc taką, która ma odpowiednią dla ciebie pojemność, np. butelki Dafi są dostępne w trzech pojemnościach (0,3 l,  0,5 l i 0,7 l, a do tego wyposażone w filtr) i nie zapomnij, by po nią regularnie sięgać. Będę stanowiły wygodny gadżet, który będziesz mogła zabrać ze sobą, gdziekolwiek zmierzasz, ale również pomogą ci zadbać o naszą planetę. Czy wiesz, że 1 wymienny co miesiąc filtr zastępuje około 300 półlitrowych butelek jednorazowych?
  • Dobry nastrój i poczucie humoru. To normalne, że uprawianie nowej dyscypliny sportu może na początku sprawiać ci trudności. Nikt przecież nie staje się mistrzem już na pierwszym treningu! Podchodząc do potknięć na luzie i z uśmiechem, poradzisz sobie i na polu golfowym i na ściance wspinaczkowej i na sali, gdzie będziesz kołysać biodrami w rytm jamajskiej muzyki.

#SPRAGNIONA? #ZACZNIJ OD WODY!

Artykuł powstał z udziałem marki Dafi
 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.